Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '12

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
914
 

Hababam Sınıfı

HABABAM SINIFI SINIFTA KALDI

Yazarı: Rıfat Ilgaz

Hababam sınıfı nasıl yazıldı?

1956 yılında Turhan Selçuk ve fıkra yazarı olan kardeşi İlhan Selçuk, Dolmuş adlı bir mizah dergisi çıkarmışlardır. Rıfat Ilgaz bu dergide Stepne takma ismiyle yazılar kaleme almıştır. Turhan Selçuk’un önerisi üzerine Hababam Sınıfını yazmıştır. Bir ve ikinci yazısı tutulmamış üçüncü yazısında beklenenin üzerinde rağbet görmüştür.

Hababam Sınıfı neydi?

Hababam Sınıfı hemen hemen bütün lise öğrencilerinin yaşadığı okul öğretmen kavramıyla aynıydı. Bu hikayede sadece Rıfat Ilgaz’ın anıları yoktu; kızının, oğlunun ve öğretmen arkadaşlarının da payı büyüktür

1. BÖLÜM

1. tablo

Hababam Sınıfı, Beden Eğitimi dersine girecektir. Dışarıda yeni gelen Beden Eğitimi öğretmenini beklemektedirler. Bir süre sonra Beden Eğitimi öğretmeni ve müdür öğrencilerinin yanına gelir. İlk derste judo dersi verilecektir. Müdür gider, ders başlar. Öğrencilerle ısınma turları yapılır. İnek Şaban ile güreş yapacağı sırada müdür tekrar gelir ve yanlışlıkla müdüre yumruk atar. Müdür çok sinirlenir ve okula müfettişin geleceğini, ona göre giyinmelerini söyler gider. Öğrenciler Beden Eğitimi hocasına bir oyun oynayarak, hocayı alt ederler. Kel Mahmut öğrencilerin yanına gelir ve müfettişin geleceğini hatırlatır. Beden Eğitimi öğretmenini o halde görünce kızar ve revire kaldırmalarını söyler.

2. tablo

Teneffüstür. İnek Şaban ders çalışıyordur. Müfettiş ve müdür içeri girer. Müfettiş sınıfın durumunu sorar ve müdür de “tembel bir sınıf” der ve çıkarlar. Ders Coğrafya’dır. Öğretmeni kulakları ağır işiten Vakvak Rıza’dır. Ders başlar öğrenciler hocaya bir oyun oynarlar. Bir alarm kurarak zil çaldı, diye hocayı dışarı çıkarırlar. Bir süre sonra Kel Mahmut’la içeri girerler. Zile daha vaktin olduğunu söyleyen Kel Mahmut dışarıda müfettişlerin olduğunu ve dikkatli olmasını söyler. Öğrencilerden Refüze Ekrem çaktırmadan dışarı çıkar ve bir süre sonra müfettiş kılığında içeri girer. Öğretmen kendisine oynanan oyunu farkeder ve öğrenciye kızarak yerine gönderir. Aradan kısa bir süre geçer. Gerçek müfettiş içeri girer. Öğretmen bunu da oyun zanneder ve müfettişi bir yere oturtur ve soru sorar. Müfettiş cevap veremeyince hoca kızar. Zil çalar, ders biter.

3. tablo

Ders Edebiyat; öğretmeni de müdürdür. Yazılı sınav yapacaktır. Sınıf soğuktur ama onlar kopya çekmek için sobaya bir arkadaşını sokarlar. Sınav esnasında müfettiş sınıfa girer ve soğuk olduğunu sobayı yakmalarını söyler; sobayı açar ve içeride güdük Necmi’yi görür. Öğrencilerin kıyafetini düzgün gören müfettiş, bunun kartonla yapıldığını anlar ve müdüre öğrencilerin kıyafetlerinin temin edilmesini söyler. Müdür öğrencileri tehdit ederek müfettişle çıkarlar.

2. BÖLÜM

1. tablo

Beş kafadar gece yemekhaneden yemek aşırırken, müdür ve Beden Eğitimi öğretmeni bunları yakalar ve revire götürür. Revirde bir hafta katıksız hapis cezası verirler. O sırada inek Şaban da hastalığından revirde yatar. Bunları görünce kızar, gene mi siz diye. Elinde idrar şişesi vardır. Hafıza Ana öğrenciler için gizlice yiyecek getirir ve bunların arasında içki de vardır. Yemeği yer; içkiyi de paylaşarak içerler. Tam o sırada müdür içeri girer. Şişe İnek Şaban’ın elindedir; alkol kokusunu alan müdür Şaban’ın elindeki şişeyi sorar. İdrar şişesi olduğunu söyler öğrenciler ve şişeyi tuvalete götürürler. Buna inanmayan müdür arkalarından gider ve sinirli şekilde döner. Çünkü kokladığı şişe idrar şişedir. Sinirlenerek revirden çıkar.

2. tablo

Öğrenciler sınıfta itişip kakışırlarken müdür içeri girer. Öğrencilere bir tiyatro sahnesi hazırlamalarını ve hamlet oynamalarını ister. Bu sahnede yeğeni de oynayacaktır. Tiyatroyu izlemeye, Bakan da gelecektir. Müdürün amacı bu oyun sayesinde terfi etmektir. Sahne hazırlıkları başlar…

3. tablo

Oyun günü gelmiştir. Hababam Sınıfı çetesi müdüre oyun oynayacaklardır. Oyunu, başrol oyuncuları olan yeğeni ve torpilli öğrencisini, oyun dışı bırakarak kendi yazdıkları oyunu oynayacaklardır. Perde açılır ve yazdıkları sahneyi oynamaya başlarlar. O sırada diğer oyuncuları arayan müdür durumu fark edince sinirli şekilde öğrencilerin yanına gelir. Yolda gelirken Bakanı gördüğünü ve ona terfi yerine geri hizmete alındığını söylemiştir. Hababam Sınıfını tehdit eder ve hepsini sınıfta bıraktığını söyler.

Sonuç:

Her öğrencinin öğrencilik anılarında, Hababam Sınıfından bir parça muhakkak vardır. Hababam Sınıfının klasik olma gerekçesi, bu olsa gerek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 425
Toplam yorum
: 282
Toplam mesaj
: 98
Ort. okunma sayısı
: 3059
Kayıt tarihi
: 06.12.06
 
 

Gazi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster