Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '10

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
724
 

Haberler…

Haberler…
 

Haberler…

Sigara maliyeyi yaktı!

İki kere iki her zaman dört etmiyor. Hele konu yergi geliri ise bazen üç bile etmediği oluyor.

Bu sayfalardan defalarca yazdık. Bir malın vergisini yükseltmek o maldan daha fazla gelir elde edeceğiniz anlamına gelmez. Ama bizim Maliye bakanlığının sanırım bu gerçeklerden haberi yok. Eğer bir malın fiyatını veya üzerindeki vergiyi haksız biçimde yükseltirseniz, yaratacağımız şeyin adı kaçakçılık olur. Ocak ve şubat aylarında denetim sıkıntısı ile elde edilen ÖTV geliri artmış, Ocak’ta 1.3 milyar, Şubatta 1.5 milyar liranın üzerine çıkmıştı. Ancak her 5 sigaradan birinin kaçak hale geldiği Mart’ta, bu gelir çakılarak 508 milyon liraya indi. Biraz daha zam yapabilirsiniz.

Maliye POS cihazlı tefeci avına çıktı

Maliye Bakanlığı denetim birimleri, kredi kartı ile alışveriş yapılmış gibi göstererek vatandaşa nakit verip karşılığında komisyon alan kuyumcu ve beyaz eşyacıları tespit etti. Parasız kalan yurdum insanı her çareye başvuruyor. Denetim birimlerinin tespitlerine göre POS cihazıyla tefecilik, kuyumculuk ve kontör satıcılarının yanı sıra son dönemde beyaz eşya sektöründe de görülmeye başlandı. Kredi kartı ile ödünç para verme işlemini bu sistemde kayıtlara bir mal alım ve satımı şeklinde gösteriliyor. Örneğin 10 bin lira nakit paraya ihtiyacı olan vatandaş için kredi kartıyla satış yapılmış gibi POS cihazından 13-14 bin TL'lik çekim yapılıyor. Vatandaş 10 bin lirayı alıyor, geriye kalan 3-4 bin TL ise faiz ve vergi karşılığı olarak tefeciye kalıyor. Vatandaş ise borcunu bankaya taksitler halinde ödüyor.

Her yerde kaçak var!

Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörlerinin geçen yıl yaptıkları denetimlerde, vergi kaçırmayan tek bir sektöre rastlanmadı. En fazla kaçak da 172, 4 milyon liralık matrah farkıyla alkollü içkilerde ortaya çıkarıldı.Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Gelirler Kontrolörleri, geçen yıl 1.382 vergi incelemesi gerçekleştirdi. Bu incelemelerde 9 milyar 885 milyon 232 bin 381 liralık matrah büyüteç altına alındı. İnceleme sonucunda mükelleflerin 9 milyar 885 milyon liralık gelir bildirimine karşılık, 74 milyar 692 milyon 282 bin 764 liralık geliri kaçırdığı anlaşıldı. Bu şekilde her 100 liralık gelirin sadece 11, 7 lirasının beyan edildiği belirlendi.

Türkiye'ye özel 'ekonomik iflas' kapıda!

Ekonomi çevreleri, Uzan'lara ait ÇEAŞ ve Kepez'e el konulması yüzünden açılan davanın kaybedilmesi durumunda ödenecek 21.5 milyar dolarlık tazminatın Türkiye'yi büyük bir kaosa sürükleyeceğine dikkat çekiyor.. Uzmanlar, Güney Kıbrıslı şirketin son talebi olan 100 milyar dolarlık tazminat talebinin haklı bulunması ve Türkiye'nin bu miktarı ödemek zorunda kalması ihtimalini ise "ekonomik iflas" olarak yorumluyor.. El konmanın yapıldığı günlerde gazetelerde bu işlemin hatalı olduğu, hükümetin Uzan’ları bitirmek için gittiği bu yolun ilerde başımıza büyük işler açabileceği yazılıp çizilmişti. Umarız korkulan senaryo olmaz.

26/04/2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Osman Bey, bunlar bir yolunu bulup, iki kere ikinin nasıl dört ettiğini(!) halka gösterirler! Selamlar...

Mesut KARİP 
 28.04.2010 16:01
Cevap :
Merhaba, Yorum ve katkınız için teşekkürler, Saygı ve selamlar...  10.05.2010 21:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1642
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster