Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2426
 

Habertürk mü hain, Çerkesler mi?

Habertürk mü hain, Çerkesler mi?
 

Habertürk televizyon kanalına tepkiler aşağıdaki metinle somutlaştırıldı.
Çerkesler soruyor: ABD patentli etnik çatışma merkezlerinin yeni çalışma alanı biz miyiz?

"Habertürk televizyon kanalında 19 Aralık 2007 Çarşamba günü yayınlanan, yapımcılığını ve sunuculuğunu Erol Mütercimler'in yaptığı "Aynanın Arkası" isimli “Çerkes ihaneti” ni tescilleme programını kınıyoruz.

Böylesine yaşamsal bir haksızlığın Çerkes toplumunda oluşan tepkiler nedeniyle bir sonraki programda “derin üzüntülerle” geçiştirilmesini de ikinci bir hata olarak değerlendiriyoruz. Bu durum, başları sıkıştığında ağızlarından düşürmedikleri “demokrasi, özgürlük” gibi kavramlar konusunda ne derece samimi olduklarını da gösteriyor.

Gereksinim duydukları her zaman bir düşman yaratma yetenekleri gelişkin güç odaklarının, bu yayını özellikle bu dönemlerde yapmasını manidar buluyoruz. Maskeleri düşmüştür.

Sürgün ve soykırıma tâbi tutulan Çerkes toplumunun, yaşadığı her toprağı yürekten sahipleniş biçimlerini, direnişçi ve saygın tarihini bilen bizler, Çerkes toplumuna yapılan saygısızlık üzerinden Türkiye toplumu içerisinde kitle tabanı bulma ve provakatif zemin yakalayabilme oyununa izin vermeyeceğiz.

Çerkes toplumunu gözden çıkarma sinyalleri veren bu cüretkar tutumun boşa çıkarılması ve Türkiye coğrafyasında yer alan farklı renklerin barış içinde, eşit ve güvenli yaşamaları için her çabanın yanında olacağız.

Türk kimliğini egemenlik aracı olarak körelten/çarpıtan, Kürtler’e “kart kurt”, Aleviler’e “mum söndücüler” diyen, Lazlar’ın şivesiyle alay eden, Çerkes Ethem’in kişiliğinde Çerkesler’i hainlikle yaftalayan, Ermeni ve Rum kimlik tanımlarını küfür olarak kullanan anlayış, şimdilerde Çerkeslerin kapısına yüklenme derdindedir. Yarın ise başka bir kimliğin.

Kimi zaman halkları aşağılayarak, kimi zaman farklılıklarımızı kardeş kavgasına dönüştürerek çıkarlarını korumak istiyorlar. Her gün farklı şekillerde, farklı maskelerle karşımıza çıkıyorlar. Kimimiz baskıya boyun eğdi, kültürünü, tarihini unutmaya çalıştı. Kimimiz kendinden olmayanı aşağılayıp üste çıkmak için çırpındı. Bizler boyun eğdikçe ufaldık, ufaldıkça yok sayıldık. Oysa hepimiz bu toprakların zenginliğiyiz. Yeri gelir kemençe ile coşar, yeri gelir kaval ile hüzünleniriz. Düğünlerde kol kola halay çeker, horon ederiz.

Tüm bu zenginlikleri bizler yaşatıyoruz ama kaderimiz ortak. Yok sayılıyoruz! Oysa ki bizler farklılıklarımızla yanyana, kardeşçe, barış içinde, insanca ve onurumuzla yaşamak isteyen “çoğunluğuz.”

Bu saygısızlık, sadece Çerkes toplumuna değil, hepimize yapılmıştır. Farklılıkların demokratik ve özgür geleceğini tehdit edenlerin oyunları, farklılıklarla dost kalarak ve dostluklarımıza sahip çıkarak bozulabilecektir.

Bu güzel topraklara rengini veren her halkı, bizimle aynı özlemi paylaşan tüm kurumları, aydın ve sanatçıları bildirinin imzacısı olarak bizlerle birlikte olmaya çağırıyoruz.

EŞİT VE BİR ARADA YAŞAMI SAVUNAN HALKLARIN DOSTLUĞU GİRİŞİMİ olarak, bu konuda da dayanışmaya hazır olduğumuzu kamuoyumuzun bilgilerine sunuyoruz.

Halkların Dostluğu Girişimi
“Kardeşlikten Dostluğa”
ÖNEMLİ NOT: “Halkların Dostluğu Girişimi” Dışından Katılıma Açık Bu Bildiri, İmzacısı Olan Diğer Katılımcıları ile de Deklere Edilecektir."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

© Bu günkü Türk Basını’nın temeli ve yeni cumhuriyetin sesi olan Anadolu Ajansı’nın Kuzey Kafkasya hükümeti tarafından Şark Cephesi kumandanı Kazım Karabekir Paşa’ya gönderilen 45.000 Lira’nın 8.000 lirası ile kurulduğunu © Erzurum Kongresi'ne katılan delegelerden Hüseyin Rauf Orbay (Abaza) Bekir Sami Kunduk (Asetin) Ibrahim Süreyya Yigit (Abaza) Muzaffer Kılıç (Abaza) Rize Delegesi Avukat Hakkı Bey (Abaza) Suşehri Delegesi Ismail Hakkı Bey (Çeçen) Bekir Kubat (Asetin) Osman Nuri Tufan (Dağıstanlı) olduğunu... © Sivas Kongresi'ne katılan delegelerden Hüseyin Rauf Orbay (Abaza) Bekir Sami Kunduk (Asetin) Hakkı behiç bey (Adige) İbrahim süreyya bey (Abaza) Emir Marşan paşa (Abaza) Ömer Mümtaz Tanbiy (Kaberdey) Hikmet Boran bey (Abaza) Muzaffer Kılıç bey (Abaza) Osman Nuri Tufan bey(Dağıstan) Rize delegesi Osman bey (Abaza) Manyaslı Yusuf bey (Adige) Uzunyaylalı Kamil polat bey (Kaberdey) olduğunu... © Sivas Kongresi’ne katılan d

cafcas cafcas 
 27.05.2008 10:20
Cevap :
selamlar merhaba, katkınız önemli sağolun.. 1000 harf sınırı var ancak yeni yorumlarla devam edebilirsiniz.. Tekrar sağolun selamlar..  27.05.2008 11:08
 

Ne zaman bir bileşkenin kendisini oluşturan bileşenlerin öznelliklerinden ayrı bir öznelliğe sahip olduğunu... Ve bu öznelliğin bütün bü bileşenlerin birlikte olması olduğunu... Bu bileşenlerin tek tek ele alındığında asla o bileşkeyi vermeyeceğini çözeriz... O zaman bu azınlık sorunu da kalmaz diye düşünüyorum... Sevgiyle...

Filiz Aydın 
 16.01.2008 12:24
Cevap :
kafdağının ardından gelmişim kefirimle illa yok sen orta asyadan geldin diyo.. yok biz birlikte kurduk, birlikte yaşayacağız, zaten birlikte yaşamaktan hoşlanmıyorum:)) bari bayrak direklerinin ne büyüklükte bir bayrağın dalgalanabileceğini hesaplayarak diksinler, rüzgarlı havalarda kafama düşecek ya da pencereden dalacak diye çekiniyorum..  16.01.2008 12:52
 

Aslında herkesin azınlık olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Birbirimizi karalamak yerine birbirimizden beslendiğimiz, geliştiğimiz bir ülke olmak olmalı seçimimiz. Bu topraklar üzerinde yaşanan herşey azınlık çoğunluk herkesi etkiler. Bu bilinçle konuşmalı, düşünmeli, yorumlar yapılmalı diyorum düşmanlar yaratmaya çalışanlara...Bu duyarlı tepkiye teşekkürler, sevgiler...

Hazal Özden 
 10.01.2008 21:21
Cevap :
merhaba, azınlıkların çoğunluğu ne zaman.., herkes düşmansa onlara göre, düşman kendi içlerinde olmasın, yolsuzlukların adaletsizliklerin kaynağı kendileri olmasın, bizim o şarabi eşkiyalardan başka neyimiz var ki,, çok sevgiyle..  10.01.2008 23:49
 

Yazınızda konusu olan programı izlemedim fakat taraflı ve kışkırtmacı, içinde ırkçı söylemlerle Çerkez asıllı vatandaşlarımızı rencide edici bir program yapıldığını anladım, konu söylediğiniz biçimde cereyan ettiyse bende kınıyorum, bu vatanda yaşayanlar insan, ürün değil! bir fabrikadan basılmadı tek tip olsunlar…Hep diyoruz kardeşlik, eşitlik, adalet ama hep aynı bildik senaryolarla ısıtıp önümüze koyuyorlar ırkçılıklarını…Kınıyorum! Sevgiler

Meyman 
 09.01.2008 18:51
Cevap :
Merhaba dün baskın oran mecliste şu cümleyi kurdu: "bir milliyetçiliğin bir günden bir güne, bir başka milliyetçilikten hiçbir farkı yoktur". bunu aklımızdan çıkarmadan tüm farklılıklarımızla bir arada yaşayabiliriz. Zorla bir şey dayatıldıkça, diğerleri hiç akıllarında olmasa bile bi durun bende varım der doğal olarak..İhtiyaçımız olan birlikte potansiyelimizi ortaya çıkarabilmek, bu topraklarda.. elinize sağlık sevgi ve saygılarımla..  10.01.2008 15:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 444
Toplam yorum
: 1131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1251
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

MB zengin kültürel bir eksen; düşüncelerimizin buluştuğu, tartıştığımız, birbirimizi etkilediğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster