Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
5784
 

Hacı Bayram-ı Veli'den güzel sözler

Hacı Bayram-ı Veli'den güzel sözler
 

Hacı Bayram-ı Veli Ankara’nın manevi mimarı ve manevi dünyamızın seçkin dinamiklerindendir. Sadece Ankara’nın değil Türk tasavvuf tarihinin en büyük ve en önemli şahsiyetlerindendir. Ankara’nın Solfasol köyünde doğmuş 15. Yüzyılda Anadolu’da Türk birliğinin yeniden kurulmasında büyük ölçüde emeği geçmiştir. Sultan 2. Murat zamanında yaşamış olup, büyük bir âlimdir. Aynı zamanda Yunus Emre gibi bir şairdir.

Doğum ve ölüm tarihleri kesin olmamakla birlikte 1352- 53 / 753 doğduğu ve ölüm tarihinin 938 / 1532 tarihlerinde vefat ettiği yazılmaktadır. Ben şimdi Hacı Bayram-ı Veli’yi rahmetle andıktan sonra günümüze ışık tutan O’nun bazı önemli sözlerinden birkaçını sizlerle paylaşmak istiyorum:

Bilmek istersen seni

Can içinde ara canı

Geç canından bul anı

Sen seni bil, sen seni…

 Mutlaka Kostantiniyye alınacaktır, ama bunu bir öfke, hiddet işi haline sokmamak; bu işi bir illeti tedavi etmek için yapmak lazımdır.

*Hiddet ve kin gerçekleri gören gözleri kör eder.

*Hiçbir günahı küçümsemeyiniz, boş durmayıp çalışınız. Çalışanları Allah sever. Boş gezenler zengin bile olsalar yoldaşları şeytan, kalpleri şeytana konak olur.

*Emaneti koruyunuz, Zira din de size emanettir, beden de…

*Her ayın tek günlerinde veya en az birinde, on beşinde ve sonunda oruç tutmaya gayret ediniz.

Sakın dünyalığınız varsa ona güvenmeyiniz, yoksa çalışıp helalinden elde ediniz. Kazandığınızdan fakirlere cömertçe payını veriniz.

Önce ilim tahsil ediniz, sonra çalışıp helal para elde edip evleniniz.

Aile arasında adaba dikkat ediniz.

 Ayıplarını gördüğünüz komşularınızı kınamayınız, Sırlarını açığa vurmayınız. Çünkü gördüğünüz bu sırlar size emanettir.

Küçük çocukları seviniz, başlarını okşayıp onları sevindiriniz. Bu peygamberimizin emridir.

Çarşıda ve cami avlusunda bir şeyler yemeğiniz, yolun ortasında da durmayınız.

Cahil zümre arasında ne gülün ve ne de gülümsemeyiniz. Hatta cahillerle tartışmayınız.

Adalet güzel, ama Emir’de olursa daha güzeldir. cömertlik güzel, ama zenginlikte olursa  daha güzeldir, sabır güzel, ama fakirde olursa daha güzeldir, tövbe güzel, ama gençlikte olursa daha güzeldir, utanmak güzel, ama hanımlarda olursa daha güzeldir.

Padişah huzurunda dahi olsanız, hakkı ve hakikati ( gerçekleri )   söylemekten çekinmeyiniz.

----------------------------------------------------------------------------

Kaynak:

1-Horasan’ı Anadolu’ya ,  Anadolu’yu Balkanlara Bağlayan Mana Önderi

Hacı Bayram-ı Veli, Refik Turan, Fatma Aksen Turan, Abdülkerim Erdoğan

Ankara Büyük Şehir Belediyesi 2011

2-  Hacı Bayram-ı Veli  / Dr. Yusuf Ekinci

Akçağ yayınları Tuna Cad. No.8 /1-  Kızılay -Ankara

------------------------------------------------------------------------------

NOT: Söke Ticaret Odası Başkanı Reşat Anya’nın vefat haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Reşat Anya’yı genç yaşta kaybettik. Başta Sayın ANYA ailesine, Söke Ticaret Odası mensuplarına, tüm sevenlerine, yakınlarına bağ sağlığı ve sevgili güzel insan Reşat Anya’ya Allah’tan rahmet diliyor, mekânı cennet olsun diyorum. A.GÜLER

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Velî veya bilge "ilim sahibi" yüce insanların söylemleri esas itibariyle ve genelde aşağı yukarı hep aynı. Zaten aksi de düşünülemezdi, zira işleyiş aynı, işleyiş tek ve Yaradanın yarattığı şu tek işleyişte tabiki doğrular da farklı farklı olacak değildi. Lakin bir de insanlara bakın, sanki bu gerçekler, doğrular hiç söylenmemiş gibi, her biri ayrı dalda o senin doğrun, bu benim doğrum demek gibi bir gafletin içinde. Oysa doğru tek, yok öyle senin, benim, ayşenin fatmanın hasanın hüseyinin doğrusu filan... Ama işte anlat ki anlasın bir de, aksine külliyen itirazlar içinde. Ve lakin, Hacı Bayram şöyle demiş, Mevlana şöyle demiş, Eflatun, Aristo, Descartes vs deyince kabul de ediyor, saygı da duyuyor, ama iş fiiliyata gelince ille de kendi doğrusu! Yani işte muazzam bir çelişki; insanoğlu ne yaptığını hakikaten bilmiyor, kendinin zerre dahi farkında değil ne yazık. Bu güzel yazınız için teşekkürler değerli yazarım, elinize gönlünüze sağlık. Esenlik dileklerimle selam ve saygılar efendim.

Filiz Alev 
 04.11.2015 0:07
Cevap :
Merhaba Filiz Hanım,Kara / kışta inanın aranan alev gibisiniz. Ben 25 gündür Söke'nin dışında idim. Ankara 'da Prof.Dr. Gazeteci yazar İsa Kayacan ve Halk ozanı Aşık Şeref Taşlıova'nın anma törenlerine katıldım. Onun için değerli yorumunuza geç yanıt veriyorum. Lütfen bağışlayınız. Hacı Bayram-ı Veli, Hacı Bektaşı Veli, Hz. Mevlana, Yunus Emre gibi değerler bizim manevi değerlerimizdir. Onları -tanımalı ve gelecek kuşaklara anlatmalıyız, tanıtmalıyız. Değerli ve ve uzun soluklu yorumunuz için teşekkürler. Sağ olunuz var olunuz...Selam ve sevgilerimle...  06.11.2015 12:22
 

"Ayıplarını gördüğünüz komşuyu kınamayınız", "Cahillerle tartışmayınız", "Padişah huzurunda bile olsanız hakikatleri söyleyiniz"... Ne güzel öğütler! Hacı Bayram Veli'yi rahmetle anıyorum. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 18.09.2015 15:59
Cevap :
Teşekkürler İsmail Bey...Sağ olunuz , var olunuz. Ve de sizlere aydınlık, sağlık ve bereketli bayramlar diliyorum...Teşekkürlerimle...  20.09.2015 5:07
 

Çok güzel sözler. İnsanın edeple tekamülü için vazgeçilmez bir kaynak.

Muharrem Soyek 
 05.09.2015 16:57
Cevap :
Merhaba Muharrem Bey, sayfama hoş geldiniz,onur verdiniz. İlginize teşekkürler...  07.09.2015 20:32
 

Sık sık ziyaret etmek gerekir gerçekten de kabristanı,Çünkü insan duyar,hisseder elinden herşeyini onun alacağını...Bütün değerli şahsiyetlerimize kulak verip anlamalıyız ve dersler çıkarmalıyız sözlerinden...Bilgilendirdiğiniz için sağolun Abdülkadir bey dostum.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 04.09.2015 0:55
Cevap :
Merhaba Abbas Oğuz Bey, Hacı Bayram-ı Veli sanki bu günlere hitap ediyor.İleri görüşlü bir insan ve alim olduğunu görmek olasıdır. Her Ankara'ya gittiğimde mekanını ziyaret etmek isterim. Herkese de tavsiye ederim. Çünkü Hacı Bayram-ı Veli büyük bir insandır. Değerli yorumunuz için teşekkürler, sağ olunuz var olunuz aziz dostum...  04.09.2015 16:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2104
Toplam yorum
: 4597
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bitir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster