Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ağustos '06

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1091
 

Hacivat Karagöz neden öldürüldü?

Hacivat Karagöz neden öldürüldü?
 

"Hacivat Karagöz neden öldürüldü?" filmini ilk sinemada izlemiştim. Bazı şeyler, benim kadar sizin de dikkatinizi çekmiştir. Bu filmin izlenme oranları nasıldı bilmiyorum. İzlerken eğleniyorsunuz ama gereğinden fazla hayali olmuş sanki.

Bizim yıllardır izlediğimiz Hacivat ve Karagöz'den çok farklı. Beğendim güzel bir filmdi, ancak bu filmde ki olayları yazan anlatan sadece hayal gücüne mi dayanmış bilmiyorum. Kadro o kadar güçlü ki filmde bazı aksaklıklar sezinlenemiyor. Haluk Bilginer Türkiye'deki tartışılmaz şekilde iyi oyunculardan birisi. Beyazıt Öztürk'te büyük bir hayran kitlesine sahip ,sempatik bir oyuncu. Böyle olunca ister istemez film her yaştan insana hitap ediyor.

Ancak merak ettiğim şeyler var;

O devirdeki genç kızlar neden bir şehri korumak üzere görevlendiriliyorlar böyle bişey varmı?

Ve bu genç kızlar neden Zeyna tarzı elbiseler giyiyorlar?

Bu filmdeki olayların gerçek veya hayal ürünü olduğu neden belirtilmiyor?

Tabi genele bakıldığında oldukça ilginç ve ilgi çekici bir film, izlemeyenler mutlaka izlesin bence.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hacivat ve kargöz neden öldürüldü filminde geçen olayların tarihi,türklerin anadoluya yoğun olarak göç ettikleri dönemdir.türkler islamiyeti kabul etmeden önce kadının toplumdaki görevi son derece aktif''oğuz atay'ın tutunamayanlar kitabından hatırlıyorum'',arştırmacılarda bunu teyit ediyorlar.filimdeki kadının toplumdaki yeri türklerin eski bir kültürü,bu kültürü ''kadın erkek eşitliğini''anadoluda devam ettirenler alevi toplumudur.hatta dikkat ettiyseniz islamiyeti yeni kabul eden anadoludaki türklerin eski kültürleri ile islamiyeti kabul ettikten sonraki kültürlerinin çatışması var. filmdeki genç kızların zeyna tarzında giyinmeleri orta asyadaki türklerin o dönemde savaşçı oldukları eşit haklara sahip kadınlarında bu savaşçı toplumun bir parçası olduğudur.yani her alanda kadın erkek eşitliği vardı.hatırladığım kadarı ile okuduğum tutunamayanlar kitabında eş veya sevgili seçilirken,yönetim oluştururken kadının önemi erkekten bile daha fazlaydı diyebilir. film gerçek ve kurgu ür

hsahin 
 02.09.2006 13:45
 

siz galiba belgesel tadında bir film arıyordunuz ama seyirci umduğunu değil bulduğunu izler. biraz hayal dünyanız genişlesin. her şeyde gerçeklik payı aramaya kalkarsanız mutsuz olursunuz çünkü fantazi diye bişey var alemde.

akik garbo 
 31.08.2006 12:37
 

Bu film yalnızca sinemaya ait özellikler içermiyor.Bütünüyle bir tarih bilinci gerektiriyor.Zaten Ezel Akay Filmi çekme aşamasına gelmeden uzunca bir süre tarih araştırması yapıyor. Gerçekler bire bir tarihle örtüşüyor. Dönemin her kadını Şebnem Dönmez gibi yiğitlik gösterisinde de bulunmuyor tabi. O filmde babasının kızını oynuyor. Anlatılacak çok şey var ama kısaca belirtmek gerekirse sinema,tarih ve edebiyatın buluştuğu yer oluyor "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?"

Mustafa Bal 
 30.08.2006 13:10
 

hacivat ve karagöz'e yayınlandığı gün gittim ve zevkle izledim ama takıldığınız konularda haklısınız bu soruları bizzat bana soran olmuştu, filmdeki koruyucu kızların, antik çağdaki bakire, erkek gücünde, toplumu anaerkil bir toplum olarak kabul etmiş amazonlara benzettikleri açık. Fakat filmin özünde savaşa giden hakanın eşide söz hakkına sahiptir.O dönemde sanırım Artuklular dönemiydi. hakandan sonra eşide söz hakkına sahipse kadın fikrine saygının ve itahatin olduğunu söylemek mümkündür. dolayıısyla şehrin koruyucularının bayan olmasıda mümkündür:) sevgiler...

GÜLSEN GEDİKOĞLU ATALAY 
 30.08.2006 11:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 936
Kayıt tarihi
: 28.08.06
 
 

Evet kendimden bahsetmeliyim. Ben 22 yaşında bir üniversite öğencisiyim.. Her genç kız gibi tabi ki ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster