Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '07

 
Kategori
Bilişim
Okunma Sayısı
817
 

Hacker ve erdem

Hacker ve erdem
 

On yılı aşkın ödüllü programcılık ve yıllarca süren Türkiye'nin en büyük sistemlerinden birinin sistem yöneticiliği deneyiminden sonra hackerlık yani bilişim korsanlığı konusunda bir web sitesi açmaya karar verdim. Ne yalan söyleyeyim, birinci amacım eğlenmek, çünkü bilişim dünyasının en heyecan verici konusu. Ama gerçek amacım ise, hem kendi bilgi birikimimi artırmak, hem de bu birikimi ilgili diğer insanlarla paylaşmak oldu.

Burada çok önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Korsanlığın en büyük amacı ve motivasyon kaynağı meraktır. Teknolojinin en muğlak ve gizemli noktalarına ulaşarak bu dünyayı daha çok anlama arzusudur. Gerçek anlamda derin bir sistem ve programcılık bilgisi gerektirir ve en büyük getirisi sistemlerin ve teknolojinin hızla ilerlemesidir. İlk hackerlar 1960'larda MIT laboratuarlarında FORTRAN dilini geliştiren ve sistemin orasını burasını kurcalayan insanlardı, yani teknolojiyi geliştiren insanların bizzat kendileriydi.

Yoksa günümüzde yanlış anlaşıldığı şekilde üç-beş basit programı çalıştırıp çevredeki insanların bilgisayarlarına zarar vermek veya bilgilerini çalmak korsanlık değil, düpedüz sahtekarlık ve hırsızlıktır. Doğal olarak da bilişim suçları kapsamına girer.

Günümüzde ahlaki korsanlık (ethical hacking) şeklinde bir kavram bile gelişmiş durumda. En büyük amacı, sistemlerdeki yapılanma bozukluklarını ayırt etme becerisi vererek, daha iyi kurgulanmış sistemlerin kurulmasını sağlamak ve sistemin korunmasını sağlamak. Öyle ki Certified Ethical Hacking kursları ülkemizde bile ücretli bir kurs olarak ciddi şekilde verilmekte.

Mükemmellik ayrıntıda gizlidir. Yıllardır gece gündüz bilişimle uğraştığım halde, hack dünyasının içine dalınca, daha önce hiç farketmediğim birçok ayrıntının, büyük resmi görme açısından ne kadar yararlı olduğunu gördüm. Bu nedenle bilişim uzmanlarına şahsen bu konuya zaman ayırmalarını öneririm.

Bana göre bilişim korsanlığı içinde derin bir erdemi barındırmakta. Bu nedenle kurduğum siteye http://www.hackerswisdom.com ismini verdim, yani korsanın erdemi. Eğer ilgiliyseniz, sizin de ziyaretçim ve misafirim olarak katkılarınızı almaktan büyük mutluluk duyarım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sitenin Türkçe bölümüne ulaşmak için http://tr.hackerswisdom.com adresini kullanabilirsiniz. İyi eğlenceler :)

Yılmaz Değirmenci 
 05.09.2007 11:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 89
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 1899
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Yazar 1975 Ankara doğumludur. Monterey Postgraduate School / California'da bilgisayar bilimi dalı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster