Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
3074
 

Hadi el parmaklarımız işe yarıyor da ayak parmaklarımız ne işe yarıyor?

Hadi el parmaklarımız işe yarıyor da ayak parmaklarımız ne işe yarıyor?
 

Birisi “ağaca filam tırmanırken” dedi ya ağaca mı tırmanacağız da ben bir şeyi merak ediyorum: Ayak parmaklarımız olmasa yoksa düzgün yürüyemez miyiz; ayak parmakları yere basarken dengeyi mi sağlıyor acaba? Değilse geriye bir tek şey kalıyor; vücudumuzun şeklini tamamlayan aksesuar.

Gerçekten parmaksız ayağı düşünüyorum da biraz şekil bozukluğu oluşur gibi. Yani her organımızın belli bir şekli var. Örneğin kulağımızda kulak memesi olmasa şekli bozuk olabilir hem de küpe takacak yer olmazdı.

Ben yine de her bir ayağımızda beş tane parmağın sırf süs olsun diye ayaklarımıza eklendiğini düşünemiyorum. Kesin yürüme ile ilgili denge konusunda bir tamamlayıcılığı var. Parmaksız (dobak) ayağımı düşünüyorum da yürüyemezdik her halde.

Diğer canlılarda da var, bu bir yaratılış meselesi. Biliyorum da nedenini araştırıyorum. Yani görünürde hiçbir fonksiyonu yok gibi. Bakın, el parmaklarımız olmasa bir şeyi tutamayız, ellerimizin anlamı kalmaz. Ayak parmaklarımızda benzer fonksiyon yok. Onlar da yoksa dengeli basmamız için yeri mi kavrıyor?

Ayak parmaklarımız bizim canlı olarak şeklimiz olabilir; yani hiçbir fonksiyonu yoktur. Üstelik ciddi ciddi tıpkı ellerimiz gibi birer de başparmak var, koca koca. İnsan neye yaradığını merak etmeden edemiyor.

İlk insan halimizde(insansı) Afrika’da dört ayak üzerinde yürüdüğümüz söyleniyor. Sonra ön ayaklarımız evrimleşerek ellerimiz kollarımız olmuş. Darvin evrimine göre maymun şeklindeymişiz. Ormanların az olduğu bölgelerde yaşayanlarımız maymun olarak kalmış, ormanlık bölgelerde yaşayanlarımız ise ağaçlara ine tırmana ön ayaklarımız bugünkü ellerimiz şekline dönüşmüş. Pek bilimsel bir yanı yok ama duymuştum.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yoruma cevabını okuyunca uyandım. Haklısın; ayak parmaklarının hassas denge sensörü olduğu ifadesi hatalıdır. Bu sensör kulak içindedir. Düşündüğümü ifade etmeyen bir söz dizimi olmuş. Ayak parmakları yürüyüşteki estetik esnekliği sağlar demek istemiştim. Bak gördün mü, yoruma aldığım cevap bana sözümün gerçek manasını öğretmiş oldu. Yorumları anlama ilginle cevaplamana teşekkür ederim.

Muharrem Soyek 
 19.07.2015 9:23
Cevap :
Ya ben de bu kadar akıllı değilim aslında. Rastgelmiştir aptala malum olur hesabı. İyi de olmuş yeni bilgiler eklemişsiniz.  19.07.2015 13:34
 

Bu çok önemli bir kavram Kerim bey,ayak parmaklarımızın yere sağlam basmamıza yaradığını acı bir şekilde öğrendik, el parmaklarımız da kavramamızı sağlıyor ancak tırnaklarımız olmasa bunu yapamazmışız, iyi bayramlar

Cemile Torun 
 17.07.2015 0:07
Cevap :
Sistemde arıza vardı yorumunuza cevap veremedim.Bayramınız kutlu olsun.  19.07.2015 9:24
 

Zora gelince ayak parmakları arızalı bir el gibi kullanılabilir. Hatta yüzlerce yıl zora gelip de ayak parmaklarımızı el parmakları gibi kullanırsak onlarla çatal bıçak kullanarak yemek bile yiyebiliriz. Bu bir evrim kurgusu. Fakat bugün için ayak parmakları yürümede yerle temastaki esnek ilişkiyi sağlayarak hassas denge sensörü gibi iş görür.

Muharrem Soyek 
 15.07.2015 19:58
Cevap :
Ben de öyle düşünüyorum ama sizin tanımınızla "hassas denge sensörü" nden emin değilim.  16.07.2015 16:35
 

Hayret doğrusu.Engellilerden ayak parmaklarını kullananları gördüm.Sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 14.07.2015 7:53
Cevap :
Bakın bu ilginç aklıma gelmemiş...  14.07.2015 20:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5715
Toplam yorum
: 14414
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster