Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mart '12

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
192
 

Hadi Raytingleri düşürelim

Hadi Raytingleri düşürelim
 

Son dönemde bir yerli dizi furyası almış başını gidiyor. Birkaç dizinin raytingi yüksek olunca, onunla benzer konuları işleyen yeni diziler yeni diziler.. Ben yerli ve yabancı komedi dizilerini, (HSBC de var birkaç favorim), Muhteşem Yüzyıl'ı ve sevdiğim konulardaki -örneğin biyografi, gizemli konular, uzay vs.) belgeselleri, magazin programlarını bir de kayıp insanların arandıkları programları izliyorum. Magazin boş da olsa beni dinlendiriyor, eğlendiriyor. Zaten son on yıldır, dışardan hayatıma ekstra keder katmamak için bilinçli olarak uyguladığım bir yöntem bu.

Haberlere de akşam özet akışıyla bakıyorum. Ya da netten gündemi takip ediyorum. Ancak yoğunlaşmadan, cinayet, kaza terör haberlerinin beni ezmesine izin vermeden.

Durum böyle olduğu için, uzun, ağlak, asla  mutlu bir olayın gerçekleşmediği, zorla uzatılmış ağır sahnelerle dolu dizileri izlemiyorum. İsim vermeyeyim ama, silahların bolca göründüğü, herşeyin sadece karanlık olduğu, sorunsuz tek günün geçmediği, karakterlerin taaa eski zaman romanları gibi ya sadece iyi ya da sadece kötü olarak yansıtıldığı, "ağlamaklı-karanlık diziler". Bu dizilerden amiyane tabirle "çok kişi ekmek yiyor" doğru ama ben dışardan ekstra üzüntü almaya gerek duymuyorum. Senaryo olduğunu bildiğimiz konular hayatımın tadını neden kaçırsın ki. Tabii bazen sağlam bir şekilde kaleme alınmış, gerçekçi, tarafsız senaryolara dayanan, gülme ve ağlama tepkilerinin dengeli gerçekçi yer aldığı insani konulu dizi ya da filmleri izliyorum ancak bunlar da ne yazık ki çoğunlukla yabancı oluyor ve zaten sadece güçlü oscarlı oyuncuların varlığı bile beni ekrana kilitleyiveriyor.

Sözün özü, ben hoşlanmıyorum ama garip bir şekilde toplumumuz bu bolca silahlı, bolca mezar- hapishane mekanlı, ağlamalı dizilere teveccüh gösteriyor. Bu ağır tempolu, zayıf senaryolu, zorlama uydurma senaryolarıyla birkaç yıla uzanan diziler pıtırak gibi çoğalıyor. Bunu yapan da söz konusu dizleri sadakatle izleyen biz izleyicileriz.

Oysa bunların yerine daha kaliteli, düzgün, hayatın pek çok yönüne dengeli bir şekilde yer veren, politik görüşlerini gözümüze sokmayan, temposu hızlı nice diziler çekilebilirdi.

İşte bu yüzden diyorum ki; Haydi daha seçici olalım. Her bölümünde istisnasız bir aile faciasının olduğu, hiçbir eğlence, düğün, olağan hayat görüntüsünün bulunmadığı, düğün sahnelerinin kanlar içinde geçtiği, aile fertlerinin ya en kötü ya en iyi lanse edildiği bu tür dizilere hadlerini bildirelim.

Haydi daha kaliteli yapımlar için; kalitesiz, anasınıfı seviyesine hitab edecek şekilde sığ örüntülü dizilerin Raytinglerini düşürelim. Biz yüksek sıralara yükseltmişsek, biz düşürelim.

Layık değil miyiz sizce? Bakın bizden sonra çoğu açıdan gümbür gümbür gelen bir genç nesil de yetişiyor malumunuz.

Haydi ilgimizi hakedenlere yöneltelim....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 140
Toplam yorum
: 212
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 393
Kayıt tarihi
: 21.09.07
 
 

Merhaba...  Üniversite mezunu Kamu İdaresinde  çalışan bir bayanım. Ankara'da iki oğlumla yaşıyorum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster