Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1244
 

Hafif insan olmak

Hafif insan olmak
 

Hafif insan mısınız? Eğer değilseniz...o zaman hafif olmaya çalışın.

Sözünü ettiğim hafifliğin, öyle toplumumuzda ki kötü bilinen hafiflik ile ilgisi yok. Hafif insan olabilmek kolay değildir aslında. Hafif yaşayabilmek, tıpkı hafif yemek yiyerek vücudunuzu rahatlatmanız gibidir.

Başkalarının canını sıkmamak hafif olmaktır.
Çok meraklı olmayıp, herşeye burnunuzu sokmamak, karşınızdakini yormamak hafif insan olabilmektir. Bırakın ruhunuz da hafiflesin, vücudunuz da. Hatta hayatınız bile hafiflesin.

Bırakın didişmeleri, bırakın çekememezlikleri, kıskançlıkları.Kim kimi alt edecek diye düşünmek yerine...nasıl birlikte yükselirizi aramaya çalışmak daha iyi olmaz mı?

Kısacık hayatlarımızı hafif yaşamanın güzelliğiyle hayal edin.

Hayattan basit bir örnek mesela; Arabanızla rahat rahat trafikte giderken kenarda duran ve geçmeye fırsat bulamayan bir yayaya yol vermeyi deneyin. Zaten araba altınızda güç sizde yani...6 saniyelik bir duraklama size pek bir şey kaybettirmez belki ama o köşede sıkışmış dakikalardır bekleyen ve birazdan da sabrı tükenip kendini tehlikeli bir şekilde trafiğe salacak yayaya bir yol vermeyi deneyin.
Sizin iyiliğiniz ona bulaşsın.

Bir başka insanın yüzüne kondurduğunuz gülümsemenin, başka bir insana da bulaşacağını unutmayın. Mutluluk bulaşıcıdır.

Her yerde sıfatlarınız ile üstünlük taslamak yerine hafifliğiniz ile karşınızdaki insanların hayatlarını kolaylaştırmayı deneyin.
Sevdiğiniz insanı kıskançlıklarınız ve asabiyetiniz ile boğmak yerine, onu anlamaya çalışmanın hafifliğini tattırın hem kendinize, hem de ona.

Kısacası hafif olmaktan kastım...kolaylaştırıcı olun...kimseye yük olmayın.
Hareketlerinizle de, tavırlarınızla da ve hayatınızla da kolaylaştırıcı olun.

Yazdıklarım çok mu ütopik geliyor? Yapılamaz mı böyle şeyler?.

O zaman hayatınızı tüm ağırlığı ile yaşayın...hem kendiniz çekin bu ağırlığı, hem de hayatınızdakilere çektirin. Tıpkı ağır ve yağlı yemekleriniz ile vücudunuza çektirdiğiniz gibi çektirin.
Kısacık hayatlarımızı da daha da zorlaştırın!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevginin ta kendisi değil midir bahsettiğiniz hafiflik? Tüm benliğini sevgi ile dolduran insan değil midir bahsettiğiniz hafif insan? İşe kendimizi severek başlasak,sevginin ne kadar yararlı olduğunu kendimizde deneyerek görsek;başkalarını da sevmeyi kendimize ilke edinmez miyiz? Benim yorumum da sizin yazınız gibi ütopik mi oldu ne?:) Saygılarımla...

İbrahim Halil Yeter 
 08.08.2008 18:21
Cevap :
Yorum ve katkin icin cok tesekkurler. Sevgi ve saygilarimla.  09.08.2008 17:46
 

yağ reklamı vardı. onu hatırladım. orada o kadar hafif o kadar hafif ki yağ yiyen havaya uçuyordu.Yzınız çok motive edici. aslında mesela sokakta rastladığımız insanlara tanı tanıma günaydın desek ve ya kibarca gülümsesek nasıl olur. Ama yanlış anlamalar da olur bizim ülkede değil mi. Bu kadın niye gülümsedi acaba diye başımıza dert alma olasılığı bile var. tabi gençken olabilirdi. selam ve sevgiler.

Ezgi Umut 
 30.11.2007 21:43
 

Şu dışarıdaki koşuşturmaca içinde yazdığınıza o kadar ihtiyacımız var ki. Evet arasıra etrafımızı görebildiğimizde ve yardım yapabildiğimizde insan çok mutlu oluyor ve hafifliyor. Yanlız son pragrafınız pozitif mi, yoksa negatih etki mi yapıyor bir türlü karar veremedim...

serifsoner 
 23.11.2007 9:30
Cevap :
Merhaba, son paragraf hafif olabilmeye burun kivaranlara, hayati zora sokanlara diye dusunuyorum. Sevgi ve saygilarimla.  23.11.2007 15:06
 

Yazınızla hafifletiyorsunuz:) bu öneriniz logo olmalı, hafiflemeli diye belki:) sevgiler

mutlumavi 
 23.11.2007 7:30
Cevap :
Tesekkurler, hafif, mutlu ve kolaylastirici olabilmek guzel sey. Sevgi ve saygilarimla.  23.11.2007 15:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 237
Toplam yorum
: 729
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 1274
Kayıt tarihi
: 06.08.07
 
 

Biyolojinin son yıllarda, özellikle son 10 yılda içeriğinin yoğun bir şekilde moleküler düzeye inmes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster