Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1418
 

Hafızamızı yitirdiğimiz zaman hayat yeniden mi başlıyor; eğer öyleyse iyi bir şey

Hafızamızı yitirdiğimiz zaman hayat yeniden mi başlıyor; eğer öyleyse iyi bir şey
 

Bu konuda bir sürü saçmalık var. Bilimsel anlamda şu an için anlatılan şekilde hafızayı kaybetmek mümkün değil. Yok öyle bir şey. Hafızanı tümden kaybedecek bir durum olduğu zaman zaten ölüyorsun. İnsanlara ilginç geldiği için filmlerin popüler konusu.

Hafızanızı tümden kaybedeceksiniz ama size hiçbir zararı dokunmayacak. Bu durum herhalde insanların %90’ının hayalidir. Bize bir şey olmasın. Yani hafızamızı böyle kaybetmeyelim.

Bilim ilerliyor. Bilim, beyne reset atmak isteyen(fabrika ayarlarına dönmek isteyen) geçmişi ve her şeyi unutup yeniden ikinci bir hayat yaşamak için insanların arzusu olan “Hafızanızı tümden kaybedeceksiniz ama size hiçbir zararı dokunmayacak” anlamında araştırma/çalışma içine girebilir.

Korkut sen durmadan insanların hayallerini yazıyorsun. Doğru çünkü insanların hayalleriyle buraya geldik.

İnsanlığa çok mu faydası var… Bence evet. Beynimizdeki yılların birikimi moloz yığını gereksiz düşünce bilgi anı vs yüzünden sağlıklı düşünemiyoruz. Beynimiz de bilgisayar. Bilgisayara format atılıyorsa beynimize de format atılmalı.

Hayali bile güzel… Gerçekleştiğini düşünelim… Yeniden doğmuş gibi olursun herhalde. Ama tanıman gerekenleri tanımazsan. Çok da tın. Zorunlu olanlar için tanıma/öğrenme/alışma terapileri yapılabilir. Bu senin annendi deriz annesi olur da aradaki duyguyu kaybederiz galiba.

Böyle bir şeyi istemeyenler de olabilir. Kişi yaşadıklarından memnun, anılarından mutludur. Yakınları, tanıdıkları ona yabancı olsun istemez. Ayrıca insanların çoğu hiçbir şey olmayacağını bilse bile böyle bir durumdan korkar.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hafıza silindiğinde yenisi oluşmadığına göre, yaşam biter...

Kadri KANPAK 
 23.02.2016 20:51
Cevap :
Gerçekten böyle mi? O zaman ben bu yazıyı boşa yazmışım...  24.02.2016 17:51
 

Merhaba Kerim Bey...Aklımda kalan bir söz var. Nerede okuduğumu pek hatırlamıyorum. Bir "ıvır zıvır dosyam" var orada kayıtlı...Şöyle: "Hepimiz aynı hayatta; ne kadar çok şey bilirsek o kadar başımız belada...Hafıza kaybının sağlığımıza ne kadar etkisi olur bilemem...Sonu bunmaya gider herhalde...Ama, en azından başımız belaya girmez...Yer, içer, yatar, kalkarız...Ara sıra bizi gezdiren de olur...Oh, gel keyfim gel...Burada, blog yazmaya başladığımdan beri kaç defa sinir küpü oldum bilemezseniz...Hafıza kaybına uğrayıp biraz dinlenmek fena olmaz:))...Selamlar.

cdenizkent 
 22.02.2016 12:44
Cevap :
Güldürdünüz beni...Yani başka bir hayat/başka bir insan olur mu diye böyle bir konuyu deştim ama insanlar böyle bir şeye hazır değil.Şaşırdığım bir şey de bunun olabileceğini söylüyorlar. Oysa ben hayal olarak yazmıştım.  24.02.2016 15:44
 

Reset atmak ile format atmak arasında çok fark vardır. Senin kast ettiğin şey hafızandaki, yani beynindeki gri hücrelerindeki tüm bilgilerin silinmesi halidir. Bu olur mu olmaz mı bilemem ama mümkün olsaydı bu sefer her şeyi yeniden öğrenmen gerekirdi. Konuşmayı, yürümeyi aklına gelen her şeyi yeniden öğrenmen gerekirdi ama bunları yapabilecek kadar ömrün olmazdı.Düşünebiliyor musun sıkıştığında tuvalete gitmen gerektiğini bile bilmez ve altını ıslatıverirdin. Bunu da isteyebileceğini hiç tahmin etmem. Selamlar

Matilla 
 22.02.2016 11:40
Cevap :
Ağız tadıyla bir hayal kurdurmuyorsun...Hani belki olur diye ne rüyalara dalmıştım oysa...Ancak adam keyfimizi kaçırıyor ama söyledikleri de doğru. Olsun, yeniden öğrenirim ben. Fazla bilgili olmak istemiyorum zaten.Biraz aptal olsam da olur.Şu beynimi bir boşaltsam. Ölünce zaten boşalacak,değil mi?  23.02.2016 15:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6232
Toplam yorum
: 15267
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster