Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Nisan '19

 
Kategori
Astroloji
Okunma Sayısı
185
 

Hafta Günlerinin Anlamı

Haftanın günleri bizde  Farsça ve Arapça söylenişlerle geçmiştir. Haftanın günleri bir çok uygarlıkta Pazar günü ile başlar.

Pazar bildiğimiz Pazar yeri ticaret merkezi günü olarak kullanıldığından ilk gün Pazar olarak geçmiştir. Pazar günü İngilizce de Sunday olarak yansımış ve güneş günü demektir. İspanyolca da Domingo Fransızca da Dimanche olarak efendiliğin gününe ithaf edilmiştir. Astrolojide de Pazar günü Güneş gezegeninin günüdür. Pazar günü sevilen aydınlığı rahatlığı çağrıştıran olumlu etki veren bir gündür adı gibi Güneş günü.

Pazartesi günü Pazarın ertesi günü diye anılmış ve pek de parlak bir isim olmamış. Oysa Astrolojide Pazartesi Ay’ın günüdür. İngilizce’de Moonday İspanyolca da Lunes ve Fransızca da Luni’dir Ay’a ithaf edilmiştir. Ay günü olarak yansıttığı ışık daha güzeldir. Duygusallığa iç rahatlamaya işaret eder kişiye olumlu enerji verir. Pazartesi haftanın ilk iş günüdür resmiyette o yüzden Pazartesi sendromu diye bir rahatsızık türedi. Halbuki çalışmak insanı rahatlatan, mutlu eden, ürettiğini, işe yaradığını hissettiren bir olgudur.

Salı günü Pazar günü baz alınarak üçüncü gün diye geçmiştir. Yine özel bir anlam verilmemiş. Astrolojide Salı günü Mars’ın günüdür. İngilizce’de Tuesday Cermen gök tanrısı Tiwaz’a, İspanyolca Martes, Fransızca da Marti denilerek Roma savaş tanrısı Mars’a ithaf edilmiştir. Mars gezegeni Salı günü de yüksek enerji ve sabırsızlık hissi vermektedir. Halk arasında bir inanış vardır Salı sallanır diye yani Salı günü başlanan işler sarkar, bitmesi gecikir ya da yarım kalabilir. Bunun bir sebebi de Mars’ın aceleci etkisi ile olgunlaşmadan, erken olarak bir işe başlandığında insanın gönlü geçebilir ve o iş yarım kalabilir.

Çarşamba günü yine Pazar günü birinci gün olarak baz alınarak dördüncü gün diye geçmiştir. Astrolojide Çarşamba günü Merkür’ün günüdür yani akıl günüdür. İngilizce’de Wednesday İskandinav mitolojisinde Odin ya da Wodin’e,   İspanyolca Miorcoles Fransızca da Mercredi denilerek haber ve ticaret tanrısı Merkür’e ithaf edilmiştir.  Merkür günü haftanın ortası ve bize akılımızı duygularımızla dengeleyeceğimiz bir enerji vermektedir.

Perşembe günü yine beşinci gün diye geçmiştir. Astrolojide Perşembe günü Jüpiter’in ve Neptün’ün günüdür. İngilizce’de İskandinav tanrılarının en güçlüsü Şimşek tanrısı Thor’a, İspanyolca da Jueves ve Fransızca’da Jeudi denilerek Roma mitolojisindeki Jüpiter’e ithaf edilmiştir. Jüpiter ve Neptün gezegenleri Astrolojide iyicil gezegenlerden sayılmaktadır ve olumlu enerjisi yüksek bir gündür. İslamda da günler öğleden sonra değiştiğinden Perşembe günü Cuma ya hazırlık günü de olduğundan özel ve güzel bir gündür. Ayrıca yine söz, nişan gibi toplanma gerektiren günlerde de önemle tercih edilir.

Cuma günü toplanılan gün anlamında yerleşmiştir. Astrolojide Cuma günü Venüs günüdür. İngilizce’de İskandinav mitolojisinde cennetin tanrısı Frigo’ya, İspanyolca’da Viernes Fransızca’da Vendredi denilerek Roma aşk ve güzellik tanrısı Venüs’e ithaf edilmiştir. Venüs gezegeni sevgi ve aşkı simgeler. Cuma günü toplanma, bir araya gelme zamanını gösterir. Cuma namazında ya da eğlenmek için  bir araya gelme insanları mutlu eder. Ayrıca İslamda Cuma günü tatidir ve bizde ve batı toplumlarında tatilin başladığının işaretidir ve tatil dinlenme ve eğlenme yine insanları mutlu eder.

Cumartesi Cuma gününün ertesi günü olarak yerleşmiştir. Cumartesi Astrolojide Satürn günüdür. İngizce’de Saturday roma mitolojisinde tarım adalet ve güç tanrısı Satürn’e ithaf edilir. İspanyolca Sabado, Fransızca Samedi, Farsça Şanbe yani hepsi İbranice dinlenme günü olarak geçmiştir. Cumartesi günü enerjisi düşük bir gündür. Genelde geç kalkılır. Haftanın sonunu işaret eder ve ölümün soğukluğunun siyahlığının çöktüğü gündür.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 399
Kayıt tarihi
: 22.05.11
 
 

37 yaşındayım. Çankırı'da doğdum. Yurt dışında yaşadım. Evliyim ve 2 çocuğum var. A.Ü Turizm-Otel İş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster