Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
293
 

Haftada 150 dakika ile Hayatını Değiştir!

Haftada 150 dakika ile Hayatını Değiştir!
 

Sağlıklı bir yaşamı tek başına beslenme veya fiziksel aktivite ile sağlanamıyor biliyor muydunuz? Birinden birini tek başına hayatımıza adapte etmek sağlıklı yaşam için yeterli değildir. Ruhen, bedenen ve sosyal olarak tam hissetmediğimizde sağlıklı bir yaşam sürmemiz mümkün değildir. Sağlıklı beslenmede en önemli unsurun her öğünde %51 çiğ beslenmek olduğu, her öğünde 4 besin grubundan (süt ve süt ürünleri, et-yumurta- kuru baklagil, meyve - sebzeler, ekmek ve tahıl gurubu) olması gerektiğini çok sık tekrarladık ve bunu artık öğünlerimize yerleştirdik diye düşünüyorum. Şimdi gelin sağlıklı beslenmede düzenli fiziksel aktivitenin neden önemli olduğuna bakalım;

Oksijen alımını ve kalpten kan akım hacmini arttırır,
Dinlenirken kalbimiz vücudumuza 5 litre kan pompalar, fiziksel aktivite yaptığımızda ise bu miktar 20 litreye çıkar,
    Metabolizmayı hızlandırır,
    Şişmanlığı önler,
    Kas gücünü artırır,
    Osteoporoz ( kemik erimesi; özellikle ülkemizde kadınların % 80’ninde kemik erimesi görülmektedir. )
    Kan basıncını azaltır,
    Kalple ilgili hastalıkları ve ölümleri önler ve azaltır,
    Disiplin ve koordinasyonu sağlar,
    İş başarınızı arttırır,
    Kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar,
    Haftada en az 150 dakika egzersiz yapılmalıdır.

Peki egzersiz bu kadar önemliyken siz neler yapıyorsunuz? Haftada en az 150 dakika egzersiz ile hem daha sağlıklı bir yaşama ulaşırsınız, hemde obeziteye yakalanma ihtimaliniz egzersiz yapmayanlardan %70 daha aza iner. Sağlığın sadece beslenme ile olmadığını öğrendiğim ilk ders sonrası zaten spor salonlarını seviyorum diye düşündüm. Ancak artık koşmanın, yürümenin, karın egzersizlerinin benim için yeterli olmadığını fark ettim. Benim için önemli olan (herkes için önemli olması gereken) bedenimin aslında ait olduğu formda olması gerektiği ve yapacağım egzersizler sonunda ruhen yeterli motivasyona sahip olmak olduğunu fark ettim. İstediğim tam olma halini bana sağlayanda reformer pilates oldu. Pilates zihin ve beden kombinasyonunu bir arada sağladığınız bir egzersiz sistemidir. Nefesi, kasları ve zihni aynı anda kontrol edip olması gerektiği gibi beraber çalışmaya zorladığınız zaman daha kaliteli bir yaşam sürmeye başlıyorsunuz. Duruşunuz, nefes alışınız, vücut formunuz değiştikçe olması gerektiği duruma geldikçe sizde ruhen iyileşiyorsunuz. Aynada gördüğü kişiden memnun olmayıp mutlu olan kaç kişi gösterebilirsiniz veya her sabah ağrı ile yataktan kalkan kaç kişi mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürebilir? İşte tüm bunların bütününü sağlamak için egzersiz yapmalısınız. Ancak son dönemin en trend egzersiz sistemi pilates yararlı olduğu kadar tehlikeli. Her sokakta en az iki pilates stüdyosu olması sizce normal mi? Aletli veya değil, vücudumuzu, kaslarımızı çalıştıran bir egzersiz sisteminin bizi sakatlama olasılığının ne kadar yüksek olduğunun farkında mısınız? Sağlıklı bir yaşam için egzersiz yapmayı seçerken çalıştığınız eğitmenlerede dikkat etmelisiniz. En küçük hatalar hayatınızda değişemeyecek izlere sebep olabilir. Aylarca stüdyo aradım. Sonra bir akşam olabilir diye düşündüğüm bir stüdyoya Ayşegül Mete ve Egemen Konak hocamlarımız ile görüşmeye gittim. İkisininde söylediği şey şuydu; ‘etrafta çok stüdyo var bize gelmeseniz bile gittiğiniz yere sertifikalarını mutlaka sorun inceleyin çünkü sahip olduğunuz beden sizin en büyük hediyeniz’. Bu konuşmanın üzerine üç ay bir sürü stüdyo gezdim. Hiçbirine kayıt olamadım. Çünkü önemli olanın kendime verdiğim değer olduğunu fark ettim. Sağlıklı besleniyorum, egzersiz yapmak istiyorum çünkü kendimi seviyorum. Haftada üç gün 50 dakika boyunca, zihnimi tamamen bedenime odaklıyorum. Nefesimi kontrol ediyorum ve kaslarımın esnemesini, omurgamın olması gereken şekle girmesini hissetmeye odaklanıyor. Yaşlandığımda hala fotoğraf makinamla dünyayı geziyor olabilmek için kendimi zorlamaktan keyif alıyorum.

Sadece moda diye beslenmeni değiştirme, moda diye pilates yapma. Daha uzun ve kaliteli yaşamak için sağlıklı beslen, sabah zinde uyanmak ve kendini yeterli hissetmek için egzersiz yap. Yediklerinden pişman olmamak için aynaya baktığında kendini sevebilmek için porsiyonu küçült ve serotonin salgılamayı arttırmak için egzersiz yap. Bu egzersiz pilates olmak zorunda değil bu benim seçimim ama mutlaka hareket et. Yaptığın egzersiz sonunda eğer gülümsemeyi başardıysan; Ayşegül hocanın her ders sonunda söylediği gibi ‘güle güle kullan’… Çünkü bu mutluluğu sonuna kadar kullanmayı hak ettin.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 226
Kayıt tarihi
: 15.06.16
 
 

Bahar çocuğuyum kışı sevmem, pazar günü topuklu giymem, koklamadan dokunmadan kitap satın almam, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster