Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '10

 
Kategori
Sivil Toplum Kuruluşları
Okunma Sayısı
1309
 

Haiti'li çocuklara elimizi uzatalım!..

Haiti'li çocuklara elimizi uzatalım!..
 

Haiti'li çocuğun gözleri..


Haiti' de yaşam koşulları, deprem adayı vurmadan önce de çok kötüydü. Haiti dünyanın en fakir ülkelerinden biri ve yıllar süren şiddet, güvensizlik ve yoğun doğal felaketlerle mücadele halinde. 10 milyona yaklaşan nüfusunun yarısından fazlası 21 yaşından küçüklerden oluşuyor..

Bütün çocukların hakları var ve bu hakların en çok tehlikeye girdiği zamanlar, acil durumlardır. UNICEF Haitili çocuklar ve aileleri için başlarını sokacak barınak, yiyecek, temiz su ve tıbbi malzeme sağlıyor..

UNICEF 1949'dan bu yana Haiti 'de çocuklar için faaliyettedir. Örgüt bütün dünyada sadece gönüllü katkılarla çalışır; Birleşmiş Milletler Bütçesinden hiçbir fon almaz..

UNICEF, Jakmel ve Port au Prince ’e başta temiz su olmak üzere sanitasyon, tedavi edici gıda, sağlık malzemesi ve geçici barınak göndermekte; ailelerinden ayrılmış çocukların sömürüden ve zarardan korunmaları için önlemler almaktadır..

Uzmanların tahminlerine göre yaklaşık 10 milyon Haiti nüfusunun %46 'sı 18 yaşın altındadır. UNICEF çocukların gıda, barınak ve korunmayla ilgili özel ihtiyaçlarının en kısa zamanda karşılanması için elden geleni yapacaktır..

Haiti depreminin etkileri giderek artan bir insanlık faciası oluşturuyor. Bir çok çocuk yaşamını yitirmiş, ya da yaralanmış durumda. Acilen su, barınak ve tıbbi yardıma ihtiyaç var.. Haiti hükümetinin açıklamalarına göre toplu mezarlara gömülen ceset sayısı 70 bin. Resmi yetkililer, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 200 bini bulmasından korkuyor. Arama kurtarma ekipleri çalışmalarını sürdürürken Byrs, 90’dan fazla insanın enkazdan sağ çıkarıldığını açıkladı.. Hükümet ayrıca depremde 250 bin kişinin yaralandığını, 1.5 milyon kişinin evsiz kaldığını açıkladı. Uluslararası Göç Örgütü, 1 milyon kişiyi kapsayan 200 bin ailenin acilen çadıra ihtiyacı olduğunu söylüyor..

Haiti 'li halkların yalnız olmadıklarını onlara hissettirmek ve insanlık onuru adına elimizden geleni yapmak için geç kalmayalım..

Hemen Bağış Yapmak İçin;

10 TL'lik bağışlar için 3005'e kısa mesaj atabilirsiniz.

Banka Hesap Numaraları:

UNICEF TÜRKİYE MİLLİ KOMİTESİ
Türkiye İş Bankası Ank. Çankaya Şubesi
Şube Kodu: 4238
1006 TL
1007 USD
1008 EUR

ps : Suya yazı yazmak gibi biliyorum ama, bir insan bile kazanabilirsek ne mutlu..


20.Ocak.2010
Kerem Porazan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 14492
Kayıt tarihi
: 17.12.09
 
 

İmgelemelik 'ten düştüğü 6.Mayıs.Bindokuzyüz... ~ fi tarihinden bu yana; Sonsuzluk 'da insan.. Yüre..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster