Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
4545
 

Haiti Müslüman değil, öyleyse deprem müstahak

Haiti Müslüman değil, öyleyse deprem müstahak
 

Öncelikle bir yazı sunuyorum aşağıda, sonra yazı üzerine yorum yapacağım.

Allah, her an ve her yerde bizi görmektedir. Gizli açık her şeyimize nigehbandır. Bir yerde toplu işlenen cinayetlere toplum olarak tövbe edilmezse o bölge halkının başına bir kısım felaketler geldiğini Kuran bize söylemekte. Geçmiş kavimlerin başlarına gelen felaketlere bu açıdan bakıldığında konu daha iyi anlaşılıyor. Gelecekte bu çağda yaşanan felaketler kim bilir nasıl anılacak? Marmara depremi için kim bilir neler söylenecek? Haiti felaketi hakkında, Endonezya depremi ve tsunamisi hakkında... Haiti pek bildiğimiz bir ülke değil. Ama ülkenin temel bilinen gerçeği halkının çoğunluğunun büyücülükle uğraşmasıdır. Halkın dini bir tür Voodoo (Vudu) dinidir. Bir tür animizm. Voodoo inancı Haiti'nin ulusal dinidir. Haiti'de yasayan zencilerin büyük çoğunluğu satanist ayinleri yapar, insan kurban eder, büyü işleri ile geçimlerini sağlarlar. Büyü ve uyuşturucu işi bir arada gider. Bir olay meydana geldiğinde biz insanlar elbette bu olaydaki maksad-ı ilahiyi bilemeyiz. Buna imkan yok. Ancak Haiti'deki gibi, Endonezya'daki gibi büyük felaketler bizlere olayın tıpkı Kuran'da anlatılan geçmiş kavimlerin başına gelmiş büyük felaketleri hatırlatıyor. Bazı semtlerde, bazı bölgelerde ve bazı ülkelerde yaşayan insanların yaşantı biçimi ilâhî gayrete dokununca, o insanlara musibet indirir. Bu musibet bazıları için bir ceza, bazılarının günahlarının kefareti, af olmalarına vesile, bazılarının da derecelerinin yükselmesine ve sevaplarının artmasına sebep olur. Ancak musibet umumî olarak iner. Ondan herkes etkilenir. Bu konuda Kur'an-ı Kerim şöyle der: "Bir de öyle bir musibetten korkun ki; o, yalnız içinizde zulmedenlere isabet etmez (bu belâ başkalarına da geçer, umumî olur.) Bilin ki, Allah'ın azabı çok şiddetlidir."(Enfal Süresi 25) Biz bilmeyiz, elbette her şeyin doğrusunu Allah bilir. Her şey ama her şey takdir-i ilahidir.

Bu eğer insani duygularınızı hala kaybetmediyseniz kanınızı dondurması gereken yazının sahibi Bugün Gazetesi yazarı Nuh Gönültaş. İlk vukuatı değil bu yazı. Leyla Gencer öldükten sonra da "Leyla Gencer'in Dini Neydi?" başlıklı kocaman bir "sana ne" sözünü hak eden yazı yazıp, "Leyle Gencer'i İstanbul'a getirip de suyumuzu kirletmeyin, hem o kilise orjinli müzik yapıyordu zaten" demişti. Dünyaya bakarken gözlerinin önünü kocaman bir perde kaplamış bu kişinin adeta. Müslüman olmayan herkese kin kusabilecek potansiyeli var. Ağlayan kadının fotoğrafına bakın. Nuh Gönültaş'ın da vicdanı sızlamış ona bakarken, fakat görüldüğü gibi "keşke müslüman olsalardı" demeye getiriyor, alttan alta bir "müstahak onlara, cezalarını buldular" diyesi geliyor. Yazıyı okuyup da "aaa doğru diyor, bak yardım edecektik ama etmeyelim" diyen insanlar olursa, Nuh Gönültaş ne düşünecek? İstediği bu mu acaba? Oradaki insanları kendi haline bıraksınlar, ölsünler mi istiyor? Bir insan nasıl böyle zehir dolu, kin dolu olabiliyor benim aklım almıyor, demokrasi diye çığlıklar atan bir gazetenin yazarı, kendisi de aynı çığlıkları atıyor. Demokrasi, "benden olana demokrasi" demek mi? İstedikleri demokrasi böyleyse, öyle demokrasi bana uğramaz, buradaki birçok kişiye de uğramaz belki. Yarın bir gün İzmir'de deprem olsa "gavur İzmir, layığını buldu" diyecektir eminim. Kendisiyle aynı türe mensup olduğum için, insan olduğum için utandım bu yazıyı okuyunca. Maalesef.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Artık her felaketten sonra, "aceba bu insanlar ne yaptı da Allah cezalarını verdi "şeklinde düşünen küçük beyinli insanlara tahammül etmek zorunda kalıyoruz. Kuran kursuna giden günahsız yavruların göçük altında ölüp gitmesi olayına nasıl bir kılıf uydurur bu küçük beyinliler aceba.Allah onları niye cezalandırmıştı ki?..

Güler Sun 
 26.01.2010 21:40
 

Merhaba.Yaziniz cok guzel.Ancak dinciler hicbir zaman dusunmemistir.Aslinda su soz yanlistir. " Din insanlarin iyi olmasi icin gereklidir". Tam tersine dinler insanlarin sapikliklarina kilif olan goruslerdir.Her kotuluk denebilirki dinlerden gelir. Bu konuya daha fazla giremiyecegim.Ancak Haiti depremine gulenler eger birgun evinin altinda kalip can cekisirse, onlara bence yardim etmeye gerek yok.Onlari Allah kurtarsin ! Hoscakalin (Haiti'de Vudular %15 tir gerisi Hristiyandir).

David Auget 
 24.01.2010 0:13
 

Yazacagi sadece herseyi sonucda Allah ' atfetmekse, niye bu insanlar yazar ki? O kadarini bilmeyen belki sadece kendileri olabilir!! Hem neden sorgularlarki niye boyle oldu diye, asikar olanlar, bilimsel aciklamasi da var. Sonucda binalarda saglam degil. Insan olarak, bu aciyi yasayanlara yardim etmek olmazsa da ancak uzulmek duser.

Armagan 
 21.01.2010 20:57
 

Bu '7.1 yetmedi mi?' diye pankart açan zihniyetin devamıdır. Bizm deprem Gölcük'te olmuş. Orada donenma varmış. Tanrı güya ceza vermiş. Bunlar hala binlerce yıl öncesinde yaşıyorlar. Akılları da mercimek kadar gelişme göstermedi ne yazık ki.

Hasbihalci 
 19.01.2010 17:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1051
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakülteliyim. Seyahat benim için bir tutku, her fırsatta bir yerlere ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster