Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '21

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
26
 

HAKARET

OLAY

Beykoz'da dizi çekimleri sırasında set çalışanlarına küfür ettiği iddia edilen Burak Özçivit  hakkında; "Zincirleme şekilde alenen hakaret" suçundan 4 yıl 1 ay hapis cezası talebiyle dava açıldı.

                                                                                     Milliyet   Cadde,  17 Kasım 2021

 

HAKARET  SUÇU

Oldum olası, hakaret suçunu anlamlandırabilmiş değilim. Sözgelişi biri bana "Eşek!.." der demez eşek mi oluyorum? "Olmuyorsun ama, eşek insan kadar değerli değil. Bir insanı eşek düzeyine indirgemek, onu aşağılamaktır. Aşağılamak, değersizleştirmektir; manen zarara uğratmaktır, kuşkusuz cezası olmalıdır" diyorlar.

Aşağılayan haklı, aşağılanan haksız ise? Yargıç aşağılana hak etmişsin hadi güle güle mi diyor; yoksa hakaret edene haklı da olsan hakaret etmişsin cezalısın mı diyor? Hukukçuların bayıldığı bir sözdür ALENEN;  açıktan açığa, herkesin içinde, gizlemeden , açıkça anlamında. Hakaret eğer doğruysa; herkesi bilgilendirerek uyardığı için, suç değil insan hakkı sayılmaz mı?

HAKARET YARGISI

Burak Özçivit'i mala ve cana zarar vermezken, sırf söyledikleri için 4 yıl 1 ay, toplan 49 ay hapsetmek; topluma, hakaret edilenlere ve Bural Özçivit'e ne kazandırır?  öncelikle hakaret söylemi Evren kayıtlarından silinerek yok edilemez, kıyamete kadar varlığını korur. Cezayı hakaret edildiğini iddia edenler öç almak, Burak Özçivit haksız yere mahkum edilmek sayabilir. Hakaret suçunun işlenmesi toplumun bilgisizliğinin yeğlelenmesi zararına neden olurken, hakaret edilende intikam, hakaret edende haksızlık hissine neden olur.

Adamın biri öbürüne bildiği bütün hakaret sözlerini sıralar, öbürü sakin sakin dinlermiş. Sözlükteki, argodaki bütün sözleri tüketen hakaret eden yutkunmuş; "Daha ne diyeyim!.." demiş. Beriki "Zahmet etme, bütün bu söylediklerinin doğru olmadığını biliyorum" demiş sakin sakin.

Yargı önce Burak Özçivit'in haksız olup olmadığına bakmalı. Haklıysa beraat ettirmeli. Haksızsa indirim yapmadan 4 yıl 1 ay hapse mahkum etmeli. Mahkumiyeti 49 x Asgari ücret olarak para cezasına çevirmeli.

Ne dersiniz?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 29
Kayıt tarihi
: 26.10.20
 
 

01 Şubat 1933 Tirebolu -Giresun- doğumluyum. İstanbul Üniversitesinde Halkla İlişkiler dalında li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster