Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Haziran '07

   
  Kategori
  Sinema
  Okunma Sayısı
  317
   

  Hakikat nedir ki!

  Hakikat öznenin sabit fikrindedir. Israrı onu simgesel cemaatten dışlama tehlikesi yaratsa bile bu böyledir. Ne var ki bu tür okuma - gerçekleşen sanrı- teması üzerindeki bir başka, biraz farklı bir çeşitleme olan Robert Heinlein'ın bilimkurgu hikâyesi "Onlar" yoluyla ele alınabilecek temel bir özelliği karanlıkta bırakır. Hikâyenin tımarhaneye kapatılmış kahramanı, dış, nesnel dünyanın tamamının kendisini aldatmak için "onlar" tarafından sahneye konan devasa bir mizansen olduğuna inanır. Karısı da dahil etrafındaki herkes bu düzenbazlığın bir parçasıdır.

  Her şeyi, birkaç ay önce bir pazar günü ailesiyle birlikte araba gezisine çıkarken "açıkça" anlamıştır. O arabaya çoktan binmiştir, dışarıda yağmur yağmaktadır, birdenbire ufak bir şey unuttuğunu hatırlayıp eve dönmüştür. İkincı kattaki arka pencereden öylesine baktığında güneşin pırıl pırıl parladığını görür ve "onlar"ın küçük bir hata yaparak evin arkasındaki yağmur sahnesini unuttuklarını kavrar!

  İyi yürekli psikiyatristi, güzel karısı, bütün arkadaşlarını ümitsizce onu gerçekliğe döndürmeye çalışırlar. Adam karısıyla yalnız kalıp kadın ona olan aşkını anlattığında bir an nerdeyse aldanıp ona inanacak gibi olur. Ama eski inancı kalıcıdır.

  Hikâyenin sonu: Karısı rolünü oynayan kadın adamı terk ettikten sonra ne idüğü belirtilmemiş bir kuruluşa rapor verir:
  Şahıs X'de başarılı olamadık, hâlâ kuşkulanıyor, bunun temel nedeni de yağmur efektinde yaptığımız hata: Evin arkasında yağmur yağdırmayı unutmuşuz...

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 11
  Toplam mesaj
  : 2
  Ort. okunma sayısı
  : 317
  Kayıt tarihi
  : 03.02.07
   
   

  Sicilya'da 1980 yılında doğdum. Babam şarap tüccarıydı. Öldürüldü. Türkiye'de okudum. Yaz tatillerim..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster