Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '18

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
129
 

Hakikatin Dili, Sembolizm Üzerine

Hakikatin Dili, Sembolizm Üzerine
 

Sembollere dair
Hakikat sessiz ve sözsüzdür. Deneyimden ibarettir. Hal makamıdır. Mukarreb olmak gerekir, karib, yakın olmak yakine ulaşmak demektir. Ehadiyetini, vahdaniyetini görmek ve bugün yalnızca mülk benimdir demektir. Öyle tabiki de ..
 
Bakın bunların hepsi sözcüklerle yapılan tanımlar. Bunları bilmek bunları konuşmak kolaydır aslında. Aklın birazcık gelişmesi kavramları anlaşılır kılar. İyi de  mesele bu değil işte..
Aslında bu tanımların ve kelimelerin hiçbirisi hakikatin ne olduğunu anlatmaya yetmez. Yetemez .
Çünkü deneyim esas olan şeydir ve deneyim anlatılamaz, yaşanır. Yemek hakkında ve tadı hakkında konuşablirsiniz ama tadını hissettirmeniz mümkün değildir. Her türlü zevk için de böyledir. Tadan ve deneyimleyen bilir. 
 
Durum böyleyken deneyimi sözcüklerle anlatmak mümkün olmadığı için en azından anlaşılır kılınmak için kadim bilgeler sembolleri yaratmıştır. Mevlana ‘Söz manayı bulandırır’der. Söz manayı bulandırdığı için sessiz ve sözsüzlüğe en yakın olan şeyler yani semboller çoğu kez hakikatin dili olmuştur.
 
Mitolojik hikayeler, tasavvufta anlatılan kıssalar, masallar, şiirler, romanlar ve bazı kült filmler sembollerle bezenmiştir. Dikkatli ve görmeyi bilen kişilere mesajlarla doludur. Ve emin olun ki hayatın içinde de bizzat bu sembollerle muhatabız. Varlığın tümüyle sembol olduğunu bile söyleyebiliriz ve deli de olmayız bunu derken..
 
‘Semboller gizleyerek açıklar ve açıklayarak gizler’ derler. Sembol daha büyük ancak indirgenemeyecek olan şeyi algılayabilmek için kullanılan sıçrama tahtasıdır. Düşünceye yol bulabilmek ve derin hikmetleri idrak edebilmek adına basılan merdivenlerdir. Sembollerin en büyük özelliği ne tam açıklıkları ne de tam kapalılıklarıdır. Hep muallakta oluşlarıdır gizemi. Semboller sırların aktarılmasında ve saklanmasında oldukça kullanışlı varlıklardır. Canlı ve evrimine devam eden de bir fenomendir.
 
İçinde ezoterik sırlar barındıran sembollere ezoterik semboller denir. Örneğin 5 köşeli yıldız pentagram gibi, Maji uygulamalarında kullanılan asa, kılıç, kadeh gibi semboller maji sembolleridir.
Pergel, gönye, beyaz eldiven gibi semboller masonik sembollerdir. Bir adliyedeki terazi ve Themis’in heykeli adaletin sembolüdür.
 
Bu noktada şuna değinmek isterim. Görüldüğü üzerine semboller zamana, mekana, bağlama ve kullanımına göre farklı anlamlara gelir. Kesin olarak bir sembolün ne anlama geldiğini söylemek güç ve zordur. Çünkü yüklendiği anlam açısından sembol kullanılan bağlama bağlanır. Bununla beraber çoğu toplumda ortak olan semboller de vardır. Örneğin Terazi sembolü çoğu toplumda adalet ve dengenin sembolüdür. Kartal sembolü gücü ve özgürlüğü, keskin görüşü feraseti simgeler.
Ancak bağlamı değiştirir. Ancak mesela incelediğiniz bir astroloji metni ya da antik bir resimse terazi burada zodyakın 7.burcu olan terazi burcunu, kartal ise zodyakın 8.burcu olan akrep burcunu gösterecektir. Hiç şüphesiz yaygın olan temalarla bu burçların ortak özellikleri söz konusudur. Ancak bu her zaman böyle denk gelmek zorunda değildir.
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 274
Kayıt tarihi
: 20.03.18
 
 

 Sosyolog, Aile ve Evlilik Danışmanı, Pozitif Psikoterapi Danışmanı, Astrolog.     ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster