Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '12

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
61
 

Hakim medyanın "farkettirmeden yaptığı" bilinçlendirme etkisi

Hakim medyanın "farkettirmeden yaptığı" bilinçlendirme etkisi
 

Şöyle bir iddiam var: Her gün okuduğumuz bazı gazetelerin niyetlerinin şöyle olduğunu düşünmeye başladım. Bu iddiamı internet sayfaları için de tekrarlayabilirim. O da şu: Siz o gazeteyi okuyup kenara koyduğunuzda kafanızda kalmalarını istedikleri bir bilinç var. Buna o günkü gazetesinden arta kalan tortu da diyebilirsiniz.

Mesela bir konuyu moda yapmak mı istiyor, bunu bilinçle, insan doğasına uygun sıralayışla ve peyderpey günlere yayarak yapıyor. Haberlerin verilişi, sayfadaki dizilişileri, kullanılan sözcük dizilerine kadar ince hesaplanmış bir uzmanlık burada yapılan. Sonuçta o "şey" sizin için öncelikli, değerli veya moda oluyor. Çok doğal, hayat akışı içine sindirilmiş, üsturuplu bir şekilde sizde izi kazınmış bir hale getiriliyorsunuz.

Bu her konu için geçerli. Siyaset için de böyle, sanatçı için de.

Bir insanın popülerleşmesi veya sevimsizleşmesi hakim medyanın bu "çabaları" ile mümkün kılınıyor. Kendi hayat tarzlarına ve dünya görüşlerine ters olan şeyler zamanla sevimsiz ve kötü olarak tarafımızdan bilinmeye başlanıyor.

Kastettiğim "ötekileştirmeden" farklı bir şey.

Bu inanç olarak da iz bırakıyor. Sizi yavaş yavaş kötü insan yapma noktasına taşıyor. Değerleriniz zamanla elinizden alınıyor ve daha basit daha yüzeysel ahlaklı insanlar haline getiriliyoruz.

Mesela, işlerinizde "özen"i bırakıyorsunuz artık. Bunların hepsinin hayatta haklı gerekçeleri var gibi gözükse de temelde insanı etkileyen gördükleri ve okudukları ya... Sizi de o internet sayfası veya büyük renkli baskılı o güzel gazete etkiliyor. Editörün seçtiği kelimelerle, haberlerin seçilişi ve veriliş "üslubuyla".

Daha reel konuşacak olursak: Şu anda Türkiye'de insanların etik değerlerinin erozyona uğraması böyle nakkaş bir basın sayesinde olmaktadır-etkisi vardır. İnsanlara gösterilen ve önlerine sunulan detaylar "karar anlarında" çok belirleyici. Çünkü umuma uyma ve fertlerin oluşturduğu toplumdan ayrılmama içgüdüsü hep var. Medya ise yaygın olanı ve makul olanı, doğru yaptın aferin dedirtecek davranış şeklini empoze etmede çok mahir. Bizler de onların iyi birer müridi haline geliyoruz. Elbette farketmeden, uyanmadan, mutlulukla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 92
Kayıt tarihi
: 10.09.12
 
 

Aslen İstanbullu'yum. Mühendisim. Sosyoloji ilgimi çeker.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster