Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
92
 

Hakkari-Yüksekova Havaalanı

Hakkari-Yüksekova Havalimanı güzel bir ayda, güzel bir havada, büyük sevinçlerle açıldı…

Hakkari’ye kardeşlik havaalanı:  Teröre inat başardık.

“Terör örgütünün şantiye baskınları, 100'den fazla saldırısı ve engelleme çabaları nedeniyle açılışı 2 yıl geciken Selahaddin Eyyubi Havalimanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı törenle hizmete girdi. Türkiye'nin 55., AK Parti döneminin 29. havalimanı, Hakkarililerin havaalanı özlemini de giderdi.

Törende ilk önce kürsüye çıkan Davutoğlu, “Çanakkale'de nasıl ecdadımız omuz omuza yürümüşse, biz de geleceğe hep birlikte yürüyeceğiz. Ülkemizin hiçbir coğrafyası, hiçbir santimetrekaresi birbirine ırak olmayacak. Gönüller birbirine ırak olmayacak” dedi.  …”

(…)

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına Kürtçe “Roja ve baş be” (Gününüz hep böyle aydın olsun) diyerek başladı. “Bugün tarihi bir gün” diyen Erdoğan, “Hakkari, Yüksekova, Çukurca, Şemdinli hatta hemen başımızdaki Urumiye şehri için yeni bir dönemin kapısını açıyoruz. Artık Hakkari bugün Selahaddin Eyyubi Havalimanı'yla geleceğe farklı yürüyor” diye konuştu. Bu açılışın 2 yıl ertelendiğini, 99 kere buraya saldırı olduğunu, iş makinalarının yakıldığını, müteahhitlerin tehdit edildiğini vurgulayan Erdoğan, “Bütün bunlara rağmen kararlıydık, azimliydik, çünkü Hakkarili kardeşlerimi bu imkandan mahrum bırakmak için ellerinden gelen her şeyi yapanlara karşı dedik ki; Er veya geç bitireceğiz dedik ve bitti. 'Hakkarili kardeşimiz de insanca yaşamını mutluluğuna erecek” dedi.  …”

(…)

“Yüksekova'ya 3 kilometre uzaklıkta Dağlıca yolu üzerindeki Aksu Köyü yakınlarında yapılan Selahaddin Eyyubi Havalimanı daha ilk günden PKK'nın hedefi oldu. Havaalanını engellemek isteyen terör örgütü, şantiye, taşıt ve çalışanlara yönelik 100'den fazla saldırı yaptı, 25 işçiyi rehin aldı, 11'ini de kaçırdı. Bu saldırılarda 7 asker ile 1 polis şehit oldu, 6 vatandaş hayatını kaybetti. Sadece terör saldırıları nedeniyle havalimanının tamamlanması 250 gün gecikti. Buna, yaklaşık 375 günlük çevresel ve mevsimsel etkenler de eklenince gecikme 625 güne çıktı. Ancak PKK'nın tüm engelleme çabaları hükümetin kararlı duruşu ile sonuçsuz kaldı. Toplam 102 milyon lira harcanarak tamamlanan havalimanı, terörle anılan bölgenin makûs talihini de değiştirecek.

İlk test uçuşu 21 Mayıs'ta gerçekleştirilen havalimanı, Hakkari'ye 65, Yüksekova'ya yaklaşık 5 kilometre mesafede yer alıyor. Yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanı, 22 bin metrekaresi kapalı 2 milyon metrekare alana kuruldu. Uzunluğu 3,2 kilometre, genişliği 45 metre piste sahip. …”  (Yeni Şafak Gazetesi, 27 Mayıs 2015 Çarşamba)

Ne güzel başarılar!..

Türk Milleti’nin hizmetinde olmak ne güzel!..

Çalışkanlık gibisi var mı, hele de birbirimizi sevmek gibisi var mı?!..

Muhalefet de orada olmalıydı… Hiç değilse 8 şehidimiz ile yaşanan 6 can kaybımız için orada olunmalıydı… Şehitlere hürmeten, yitip giden canlara hürmeten, oldukça zor şartlarda verilen emeklere hürmeten orada olunmalıydı…  Türkiye’yi kalkındırmak ne zor; hem de zorun zoru!.. Bunu en iyi rahmetli valimiz Recep Yazıcıoğlu’nun yaşadıklarından bilirim. Hayatı ile mücadelesinin sadece bir kısmının filmi yapıldı (Köprü) izleyin; mutlaka izleyin!.. Siyasetin “S”si ile ilgilenen herkes izlesin bu filmi ya da okusun kitabını… “Ben yazarım” diyenler de okusun!.. “Ben vatanımı, milletimi sevenim” diyenler de okusun veya da izlesin bu filmi!..

Türkiye’de en zor iş, ulu ülkemizi kalkındırma işidir, aziz milletimizi refaha kavuşturma işidir. Dışarıdan fazla olmak üzere, içeriden de olmadık engellerle karşılaşırsınız…  Canınız gider, ama değer!..

Türk Milleti’ni sevenseniz ve birbirine de sevdirenseniz  başınız dertten kurtulmaz…

Muhalefet Hakkari-Yüksekova Havaalanı’nın açılışında bulunmalıydı, hiçbir bahaneye sığınmadan; “seçim çalışması” demeden…

Şüphesiz ki hükümetler de siyaset gereği belli politikalar güderler; aynı şeyi muhalefet partileri  de yapar. Ancak ülkenin milli davalarında (Ki her davamız millilik arz eder. Sanayiden yerli uçak yapımına ve daha fazlasına kadar…), kalkınma davalarında mutlaka bir ve bütün olmak şarttır.

Güzel oldu…

Bir Havalimanı daha kazandık…

Gönüllerden gönüllere varmak için daha az zaman harcayacağız…

Acelemiz var: “Büyük Türkiye”, “Ağır Sanayii Hamlesi”, “Fabrika Yapan Fabrika”, “Dünya Devleti”… (Hep yaşanan büyük hayal kırıklıkları olsa da, büyük engeller çıkarılmış olsa da…)diyenleri  de unutmadan, onları anarak,  hiç durmadan ve daha çok çalışarak ilerleyeceğiz.

Ülkemizin binbir güzellikteki nebatları, çiçekleri, tabiatı, sebzeleri, meyveleri, nineleri, dedeleri, anneleri, babaları, bir gülüşlerine kurban olduğumuz çocukları…

Bizlere:

Bir ve bütün olun, sevin birbirinizi!..

İlerleyin!..

Diyorlar…

Güzel yurttaşlar olalım; ülkemizin çiçekleri gibi birbirimize büyük, güzel, doyulmaz sevgiler sunalım…

Türk Milleti’ne ve insanlığa huzur diliyorum

cdenizkent bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 348
Kayıt tarihi
: 16.08.12
 
 

Babam; okumaya, hele de gazete okumaya çok meraklıydı. Aldığı gazeteleri okur, sonra da masama bı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster