Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '18

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
80
 

Haksızlığa Tepkimizin Yarısı Adalet Duygumuzdan, Yarısı Film ve Okuduğumuz Kitapların Etkisi

Haksızlığa Tepkimizin Yarısı Adalet Duygumuzdan, Yarısı Film ve Okuduğumuz Kitapların Etkisi
 

Bir konuya ait duygunun tamamının kişide olması beklenemez zaten. Haksızlığa tepkimizin yarısı adalet duygumuzdan, yarısı film ve okuduğumuz kitapların etkisi diyoruz ya örneğin içimizde adalet duygusu yoksa haksızlıklara tepkimiz okuduğumuz kitaplar ve izlediğimiz filmlerin etkisi kadar olur. Ancak tabi adalet duygusu olmayan biri bu konuda film izler ya da kitap okur mu?  İzleyip okusa da etkilenir mi?

Bunun kanıtı, dikkat edilirse okumuş kişiler olaylara karşı daha fazla tepkili. Okumuşların adalet duygusu diğerlerinden daha mı fazla? Bu konularda film izliyor kitap okuyorlar, ondan.

Film izleyerek kitap okuyarak adalet duygusu gelişir mi, gelişiyor demek ki.

Keza adalet alanında çalışanlar ve olayları takip eden okumuş kitle meseleyi yakından bildikleri için içlerinde bilmeye bağlı artı bir duygu gelişir.

Elbette başka konular da böyledir ama adalet konusu biraz farklı. İnsanların adalet konusunda hassas olmalarının nedeni kendilerini de ilgilendirmesi. Bir gün aynı şeylerin kendi başlarına da gelebileceğini düşünüyorlar, bu tepki onun endişesi.

Yani bu konularda film izleyip kitap okumamış olanların haksızlıklara karşı tepkisi daha az olur diyoruz. Tabi kendi başına gelmiş, kendisi bu haksızlıkları yaşamışsa durum değişir. Keza inancı, merhameti, insanlığı vs. yüksekse bu konuda film izlemeyip kitap okumasa bile tepkisi yüksek olur.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haksızlığa insanca veadam gibi karşı çıkmak medeni bir davranıştır..Esen kalınız...

Abdülkadir Güler 
 14.01.2018 17:40
Cevap :
Kesinlikle haklısınız, teşekkür ediyorum.  14.01.2018 20:13
 

Kıymetli Korkut; Adalet duygularımızı anladım inan ki Film duygularımızı anlayamadım.Yani etli, tenli işte o filmleri mi kast ediyorsunuz))) Takmışsın adalete gidiyorsun pusula yok, rüzgar yok çarparsın bir yerlere. Adalet var sorun adaleti tecelli edenlerde.Bir kanunu iki yılda 5 kez değiştirirsen işte böyle olur. Bir kanun bir topum için en az 50 yıl yürürlükte kalmalı. Şurasına, burasına eklenme yapılmamalı. Kenarından, üstünden budan mamalı. Beni söyletme! Otur oturduğun yerde.Selam, saygı ve sağlık dileklerimi kurye ile gönderiyorum))))

Mehmet Burakgazi 
 13.01.2018 16:08
Cevap :
Cüneyit Narkın Cemil Dönüyor, tabi siz Minyeli Abdullah için kuyruktaydınız.Anuşkalı filmlerle de aram iyiydi nereden bildin. Ben her bi haltı yedim.  14.01.2018 18:56
 

İnsan bilmediği ve henüz karşılaşmadığı adalete dayalı gerçeklerin sıkıntısı içine düştüğünde telaşlanır ve huzursuzlaşır.Ama duygusu içinde adalete güven varsa rahatlar.Elbette insanların tepkisi,edinmiş oldukları bilinç düzeyi ile ölçülür;bu da en çok kitaplardan ve diğer sağlam,tarafıs kaynaklardan öğrenilir...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 13.01.2018 14:33
Cevap :
"İnsan bilmediği ve henüz karşılaşmadığı adalete dayalı gerçeklerin sıkıntısı içine düştüğünde telaşlanır ve huzursuzlaşır.Ama duygusu içinde adalete güven varsa rahatlar." Yine önemli bir tespitte bulunmuşsun.  14.01.2018 17:18
 

Kerim Kardeş, haksızlığa tepkimizi görerek bilerek okuyarak duyarak inceleyerek vermek gerek.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 13.01.2018 6:37
Cevap :
Başım belaya girer kendimi de düşünmek zorundayım..  14.01.2018 16:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4865
Toplam yorum
: 12947
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 670
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster