Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '16

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
1362
 

Hala değil, hâlâ

Ben bir edebiyaçıyım, ama öyle kılı kırk yaran, ufacık bir şeyden sorun bulan, kendini beğenmiş, kibirli tipik edebiyatçılardan değilim.
 
Bu tipik edebiyatçılar, kolay kolay kitap beğenmezler, küçük bir sorunla karşılaştıklarında kıyameti koparırlar, aşağılamayı eleştiri sanırlar, emeğe saygı göstermeyi bilmezler.
 
Ne mutlu ki, o tipiklerden değilim.
 
Bir eseri beğenirsem, korkmadan överim. Fark ettiğim sorunu ise, sakin bir üslupla eleştiririm. Noktalama ve harf yanlışları fazla değilse, gözden kaçan bir hata olarak görürüm. 
 
*
 
İnsanın ilk önce kendine dikkat etmesi gerektiğine inanırım. Facebook'ta yaptığım yorumlar da bile noktalamaya ve Türkçe'nin düzgün kullanımına özen gösteririm. 
 
Geçenler de, Facebook'ta kısa durum yazısı yazıp paylaşıyordum, yanımda bir akrabam vardı, bana 'Neden bu kadar özenli yazıyorsun, neredeyse hiç yanlış yazım yapmıyorsun' dedi, 'Abi, ben edebiyatçıyım, bir edebiyatçı olarak özenli olmalıyım ki, örnek olabileyim' dedim. 
 
*
 
Net üzerinden, Facebook profilimde, gruplarda ve bloglarda yazdığım deneme yazılarını paylaşırım. Her ne kadar özenli olsam da, gözümden kaçan tek tük hatalar olur. Fark edersem düzeltirim.
 
*
 
Ama her şeye de eyvallah etmem!
 
Bunun en başında hâlâ gelir.
 
Hâlâ yerine, hala yazar çoğu. 
 
Hala ne kardeşim, hala ne? Hala, babanın kız kardeşine denir. Doğrusu, hâlâ'dır.
 
Sosyal medyayı kullanan çoğu kişi, hâlâ'nın nasıl yazıldığını bilmemektedir. Normaldir, ben de epey bir zaman sonra öğrendim. Bilmeyen biri klavyede takkeli a yapmayı beceremez. Kendimden biliyorum, epey uğraşmış ama becerememiştim. Bilgisayar konusunda benden daha çok bilenlere sormuş, hep hayır cevabı almıştım. Sonra gene tesadüfen denerken kendim bulmuştum. (Shift tuşuna basılı tutup, harflerin üzerindeki rakamlardan 3'e basıp, ardından a harfine bastığınızda, â olur.)
 
Hâlâ'nın yerine, hala yazmak içime sinmezdi. Yazmayı bilmediğim dönemlerde hala değil, hayla, ya da ha'la yazardım.
 
Hala'yla kitaplarda karşılaştığımda ise fitil olurum. Misal şu an okuduğum iki kitapta da, hâlâ yerine hala yazılmış. Yanlış anlamayın, tek tük değil, tek tük olsa zaten sorun etmem. Kitabın tamamında hâlâ'lara hala denilmiş.
 
Hâlâ yerine, hala yazıp, akrabalık bağını güçlendirenlere, hâlâ'nın nasıl yazıldığı, tez öğrenmelerini dilerim, eğer editörlerse de bu işi bırakmalarını öneririm.
 
-Mustafa Yıldırım - 19.10.2016 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de güzel Türkçemizi doğru kullanmak ve yazmak için çaba harcayanlardanım. Harfler üzeri şapka hiçbir zaman kalkmamıştır. Bu, şapkalı harf yazmak için iki tuşa basmaya üşenen gazetecilerin -kendi yanlışlarını örtmek için- kasıtlı yaydığı bir dedikodudur. İhtilaflarda başvuru noktamız TDK’dır. Eğer söz edilen babamızın kız kardeşi “Hala” değilse, doğrusu “Hâlâ”dır. Dükkân, mekân ve Tezgâh gibi kelimelerde de şapka/inceltme işareti kullanılır. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 19.10.2016 21:06
Cevap :
Çok teşekkür ederim.   20.10.2016 20:25
 

Bu tip harflerin üzerindeki çekme işaretleri kaldıralı neredeyse 50 yıl oldu. Sen hala aynı yerdesin. "Benim halam hala yaşıyor." Buradaki "hala"rın anlamını yazının veya tümcenin içeriği saptar. Onun için senin ve bazılarının bazı harfleri Arapça gibi esreli yazmak çabası gereksizdir. Biline. Saygılar.

Erdal Ceyhan 
 19.10.2016 8:24
Cevap :
Edebiyata en yüksek değeri veren Can Yayınlarıdır. Can Yayınlarından çıkan kitaplardan bir tane hala bulabilir misiniz?  19.10.2016 11:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 252
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 03.11.12
 
 

Konyalıyım. Edebiyat okudum. Amatör yazar ve şairim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster