Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '21

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
21
 

HALDEN ANLAMAK

"... insanların tanımaya ayıracak zamanları yok artık... Aldıklarını hazır alıyorlar dükkanlardan... ama dost satan dükkanlar olmadığı için dostsuz kalıyorlar."

A.de Saint - Exupery, Küçük Prens'ten...

Günümüzde  büyük kentlerin içinde yaşayan çoğu insan, kalabalık caddelerde dolaşıyor, uzun kuyrukların oluşturduğu sıralarda bekliyor, trafik çilesinin ortasında kalıyor, yaşamını sosyal ağlara bağlıyor, gerçekte zihinsel ve bedensel olarak nefes aldığı beşeri yaşamdan kopmaya başlıyor.

İnsanların insanlara değil de eşyalara bağlılığı, insanla ilişki kurmak yerine eşyayla ilişki kurması, insanların var olan dünyaya uyum gösterdiğini ve kapitalist yaşamı yaşadıklarını gösteriyor.

Eğer dünyada bir güzellik ve mutluluk var diyorsak; bu insan insan ilişkisinde ya da insanın diğer varlıklarla olan ilişkisindeki SEVGİ'YLE mümkündür. Mümkün olan en mükemmel değer olan sevgi...

İnsanların birbirlerini daha iyi anlamaları; dolayısıyla daha olumlu, doyum verici, başarılı ilişkiler içinde olabilmeleri empatiyle olasıdır.

Günlük hayatta karşılaştığımız hiçbir şey mükemmel değildir. Bu mükemmel değil diye öfkelenmeye, saldırmaya, öfkeli bir yüz ifadesi ile dolaşmanıza neden olamaz; bunun yerine yapıcı ve sevimli bir yaklaşım size ve çevrenize daha az zarar veren, farklı çıkış noktaları bulabileceğiniz bir yaklaşım olur.

"Acı su da tatlı su da berraktır. Sakın görünüşe aldanma. Görünüşte herkes insandır ama gerçek insan hal ehli olandır."
Mevlana

Yabancılık ve yalnızlıkla baş başayız!

Her geçen gün dünyada sevgi azalıyor, paylaşım azalıyor, insan azalıyor... Arkadaşlık ve dostluk değeri, yapay ve sanal bir hale bürünüyor. Bizler artık yüz yüze gelebilmek için zaman yaratmaya çabalıyoruz. Sanal etkinliklere katılıyoruz, sosyal ağlarda yapılan paylaşımları takip ediyoruz, fotoğraflar, videolar çekiyoruz; kendimizi elimizden düşüremediğimiz ve gözümüzü ayırmadığımız bir dikdörtgen dünyanın içine bırakıyoruz. Duygularımızı dört köşeli bir hale dönüştüren bu yaşam biçiminde zaman geçtikçe ve kullanımını arttırdıkça kendimizin dışına özgürce çıkıp, imajine ettiğimiz bir dostluk kazanmaya başlıyoruz. 

İnsanları içe dönük yaşamaya iten, yaşamdan koparan bu itici güce ne oldu da ihtiyaç duyuyoruz? Biz hangi ara kaçıp geldik bu dünyaya...

Halden anlayan bir cihazla mutluyuz sanırım. Yalnız kalmaya çalışıp, kalabalık kapıları aralamaya çalışırken mutluyuz mesela. Ben de varım, buradayım; sizle olan mesafemi korumak istesem de bana parmak uçlarınızdan ulaşabileceğiniz kadar yakınınızdayım. Size anlatmak, göstermek istediğim bir dünyam var, sizi merak ediyorum ve takip ediyorum. Sınırsız ve güvensiz bir köşeye çekilip beklide sadece izlemek istiyorum.

Etrafınıza dikkatlice bakın lütfen!

Mutlu olun her zaman,

Umursayın biraz,

Sevin ve sevdirin dünyayı,

Siz yaşamı kucaklayın, yaşam da sizi...

Ağaçta cıvıldayan kuşu, parıldayan yıldızı, yeni doğan bebeği, omzunuza konan kelebeği, sıcak güneşli bir sabahı, serin yaz akşamlarını, yağmurdan sonra toprak kokusunu çoğu insan sever, belki bir kısmı sevmeyebilir. Bunu anlamaya çalışabiliriz.

Yaşadığımız her bir an, acı ya da tatlı mutlaka çok anlamlıdır. Eğer günün telaşından kurtulup, başınızı hafifçe yukarı kaldırıp bakmasını bilirseniz, olup bitenlerden pek çok şey çıkartabilirsiniz.

Modern yaşam bize her geçen gün gündelik yaşamımız içindeki şiddet, iletişimsizlik ve empati yoksunluğunu güçlenerek sunuyor. Toplumda her birey kendi yalnızlığıyla başa çıkıyor, bazen yanlış yorumlamalar, iletişimsizlik bizi bu gürültüde sağlıklı düşünemez hale getiriyor.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne yapmalı? Bir başka yerden bakmalı, o bakış....

Şahin Yamaner 
 15.11.2021 14:46
Cevap :
Teşekkür ederim. Hem bakabilmek hem de görmeyi istemekle de alakalı bence...  23.11.2021 18:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 38
Kayıt tarihi
: 16.10.18
 
 

Hayatın anlam arayışında uçuşan; düşüncede derinlere, duygularda kırılgan bir yerlerde yaşama çab..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster