Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
8316
 

Haliç'te yaşayan simonlar

Haliç'te yaşayan simonlar
 

www.oda tv.com


İlk defa görevde olan bir İl Emniyet Müdürü çarpıcı açıklamalar içeren bir kitap çıkardı.

Hanefi Avcı, “Haliç’te yaşayan Simonlar; Dün Devlet Bugün Cemaat”
adlı kitabında, Ergenekon ve Balyoz davalarını, polis teşkilatının içindeki Gülen cemaatinin nasıl örgütlendiğini, CHP eski lideri Deniz Baykal’ın istifasına yol açan kasedi, generalleri istifaya zorlayan telefon konuşması kayıtlarını ve Türkiye’yi derinden sarsan daha pek çok olayı sorguluyor.

Danıştay saldırısı, ergenekon davası hakkında açıklamalar bulunan kitapta cemaatlerin polis teşkilatı içindeki illegal yapılanmalarına da dikkati çekiyor.

Avcı kitabında aşağıdaki sorulara da cevap arıyor.

Olay bir örgütün, cemaatin devlet içerisindeki elemanları vasıtasıyla yürüttüğü örgütsel bir faaliyettir, karşımızdaki kişiler polis, hâkim ve savcı değil, örgütün / cemaatin elemanlarıdır. Devletin hukukunu değil, cemaatin talimatlarını yerine getirmektedirler. İstanbul, Ankara, Erzurum ve İzmir’deki bazı özel yetkili savcılar ile bu iller dışındaki bazı polis birimleri arasında illegal bir ilişkinin varlığı açıkça gözükmektedir. Özel yetkili savcılar tarafından bu iller dışında gözaltına alınan ya da aranan kişiler hakkında karar çıkarmadan önce kimlik, iş ve ev adresleri gibi bilgilere ihtiyaç vardır. Normalde bu bilgiler o illerin savcıları veya çok uygun olmasa da Emniyet Müdürlükleri üzerinden resmi yazışma yoluyla temin edilmesi gerekirken, bugüne kadar hiçbir yazışma yapılmamıştır. O halde bu bilgiler nasıl temin edilmiştir?

En son olarak da bu konuda ne yapılması gerektiğini açıklamaktadır. Yapılması gerekenleri de şöyle sıralamaktadır.

Özel yetkili mahkemelerin tüm hâkim ve savcıları emsali hâkim ve savcılarla değiştirilmelidir, bu sağlanmadan cemaate muhalif olan hiç kimsenin özgürlüğü ve hayatı güvencede olamaz.

Aslında şu anda HSYK nin yapmak istediği de bu olmasına rağmen hükümet buna şiddetle karşı çıkıyor.

CEMAATLER

Adalet Bakanlığı’nda cemaat taraftarı olduğu herkesçe bilinen Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı ve başta il savcılarını ve diğer savcı ve hâkimleri hiçbir hukuki şüpheye dayanmadan dinlettiren cemaat yanlısı müfettişler bu görevlerden uzaklaştırılmalıdır.

Bu kitabından dolayı İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açılan Hanefi Avcı'nın görevden alınması bekleniyor.

Hanefi Avcı kimdir?


1956 yılında Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinin Karabıyıklı köyünde dünyaya gelen Hanefi Avcı, öğrenim yaşamına doğduğu köydeki Karabıyıklı İlkokulu'nda başladı. Ortaokulu Gaziantep'teki Karşıyaka Ortaokulu'nda, liseyi ise Ankara'daki Polis Koleji'nde bitirdi. Ardından Polis Enstitüsü'nde okudu ve lisans öğrenimi için girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1980 yılında mezun oldu.

Hanefi Avcı daha sonra İçişleri Bakanlığı'na girdi ve bu dönemde sırasıyla Mersin, Diyarbakır, İstanbul illerinde şube müdürlüklerinde görev yaptı. 2003 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na getirilen Avcı; 2005 yılında geçici olarak, 2006 yılında ise asaleten Edirne İl Emniyet Müdürü oldu. Hanefi Avcı Edirne İl Emniyet Müdürlüğü yaptığı sırada, 18 Haziran 2009 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan ortak kararname ile Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü'ne atandı.

Hâlen birinci sınıf emniyet müdürü olarak Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü görevini sürdürmekte olan Hanefi Avcı, 2006 yılında TASAM'ın Stratejik Vizyon Sahibi Bürokrat Ödülü'nü kazanmıştır.

Kaynak: Vikipedi..

Bütün bunları öğrendikten sonra yıllar önce yayınlanan Fettullah Gülen'in kasedi aklıma geldi. Ne diyordu o kasette?

"Türkiye'deki devlet yapısı ölçüsüne göre bütün anayasal müesseseler dahil güç ve kuvveti cephenize çekeceğiniz güne kadar attığınız her adım erken sayılır. Her adım 20 günü doldurmadan yumurtayı kırma gibi bir şeydir."

Bu kitapla öğrendiğimiz kadarıyla yumurta bugün döllenmiştir. Yumurtadan civciv çıkma tarihi ise 12 Eylül 2010 dur. Oylarımızla "Hayır" diyerek bu civcivin yumurtadan çıkmasına mani olmalıyız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 251 kez görüntülenmiştir

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Böyle yürekli memurlar,yalakalara iyi örnek olmuyorlar...50 yıldır,eyyamcıların devleti ele geçirdiği bilinirken halen dürüst yöneticilerin olması memnuniyet veriyor.Hayret !..

Mesut Selek 
 01.09.2010 1:22
Cevap :
Aslında herkes bildiklerini Hanefi Avcı gibi ortaya dökse, Türkiye'de çok şeyler değişir ama işte o menfaat duygusu yok mu, o her şeye mani oluyor. Saygı ve selamlarımla.  01.09.2010 12:16
 

Sayin Hanefi Avcinin kitabi Halicteki Simonlara nasil ulasabilirim veya nasil ismarlayabilirim yardimci olursaniz cok memnun olurum. Tesekkürler orhan sandikci

orhan sandikci 
 26.08.2010 3:02
Cevap :
Heryerde bu kitabı bulmanız mümkün...  29.01.2011 17:18
 

birbirine katıyor. Fakat şu an piyasada olmadığından haberdar mısnız? Toplatma kararı bile yok ama kitap yok! Tahmin edilenin çok ötesinde organizeler...

Emine Supçin 
 22.08.2010 15:27
Cevap :
Şimdi o konuyla ilgili bir haber okudum. Eskişehir D&R mağazasına 240 adet kitap gelmiş, ama hemen kapışılmış. Eskişehir Espark Alışveriş Merkezi’ndeki D&R mağazası yöneticisi Zuhal Başar, 500 yeni kitap siparişi verdiklerini 600 sayfa olan kitabın fiyatının 25 TL. ya satıldığını bildirerek, kısa zamanda satış listelerinde 1 numarada olacağını söylemiş. Ancak diğer şehirlerde bu kitap bulunamıyorsa akıllara, dağıtım kanallarına baskı yapıldığı düşüncesi geliyor. Bakalım biraz daha bekleyelim. Selamlar....  22.08.2010 15:45
 

bir imkan olsada su ortulu odenege bakabilsek, olaylar corap sokugu gibi cozulur. Ama gel gelelim ortulu odenek. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 21.08.2010 0:59
Cevap :
60 ihtilalinden sonraki Yassıada duruşmalarında örtülü ödenek dava konusu olmuş, o zaman Menderes hükümetinden onun hesabı sorulmuştu. Turgut Özal ise bu konuda açıktı. Örneğin Naim Süleymanoğlu'nun Türkiye adına halter şampiyonasına katılmasını sağlamak için Bulgaristan'a 1 milyon dolar para verdiğini ve bunun kaynağının da örtülü ödenek olduğunu söylemişti. Şu aşamada kendileri söylemediği sürece, o konuda hesap soracak bir mercii yok. Saygı ve selamlarımla.  21.08.2010 13:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3398
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster