Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

28 Ağustos '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1685
 

Haliçte Yaşayan Simonlar Dün Devlet Bugün Cemaat

Haliçte Yaşayan Simonlar Dün Devlet Bugün Cemaat
 

Emniyet Teşkilatının tanınmış ismi, eski istihbaratçı, şimdilerin Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı yazdığı;

Haliçte Yaşayan Simonlar Dün Devlet Bugün Cemaat;

İsimli kitabıyla gündeme bomba gibi düştü.

Hanefi Avcı yazdığı bu kitap sonucu başına gelecekleri de tahmin etmişçesine, halen yürütmekte olduğu Eskişehir Emniyet Müdürlüğü görevinden alınarak Merkeze alınmasını talep etmiş, İçişleri Bakanlığınca da Avcı merkeze alınmıştı.

Emniyet Teşkilatının cesur ve deneyimli ismi Avcı kaleme aldığı kitabında “ucu kime dokunursa dokunsun” devlet içersindeki bir takım yapılanmaları, örgütlenmeleri ele almış, oynanmak istenen oyunlarla ilgili belge ve delillerinde kaynağını göstererek, savcıları göreve davet etmektedir.

Hanefi Avcının kitabı iki bölümden oluşuyor.. Devlet başlıklı ilk bölümde, yıllarca devlete hizmet etmiş bir emniyet mensubu olarak yaşadığı fikirsel dönüşümü ve, bu dönüşüme neden olan olayları okurlarla paylaşıyor. Bu fikirsel dönüşümün sonucunda Avcı artık, uzun yıllar mücadele ettiği, sisteme muhalif grupların demokrasinin gelişmesi için vazgeçilmez unsurlar olduğuna, r sistemin olmazsa olmazı olduğuna, farklı fikir ve düşüncelerin topluma zarar değil, ancak bir zenginlik katacağına, inandığını ifade etmekte, Kürt sorununun da bu kapsamda çözülebileceğine vurgu yapmaktadır. Avcı, bu kitabı yazmaktaki önemli amaçlarından birinin mesleki tecrübelerini aktararak, çok geniş bir kriminal yelpazede çalışmış olmanın verdiği donanımla kendinden sonra geleceklere yol göstermek olduğunu belirtiyor.

Cemaat başlıklı ikinci bölümde ise Avcı devletin çeşitli kurumlarına nüfuz etmiş cemaat yapısının son zamanlarda meydana gelen olaylardaki rolünü ortaya koyuyor. Cemaatin polis, ordu, MİT, jandarma, yargı ve diğer devlet kurumları içerisinde ayrı bir hiyerarşik örgütleme kurarak ve bu teşkilatların sistemlerini bozarak çalışmalarını engellediğinden bahsetmekte, bu teşkilatların personeli arasında ayrım, güvensizlik ve düşmanlık yaratarak kurumları içerden yaralayarak birbirine düşürmeye gayret sarf edildiğinden bahsetmektedir.. Bugün özellikle özel yetkili mahkemelerce yürütülen tahkikatların, arka planda cemaatin talimatı ile Emniyet İstihbarat Şubesindeki unsurları ve cemaate bağlı savcılar desteği ve zorlaması ile yürütüldüğüne, yürütülürken hukuksuz işlemlerin yapıldığına dair ciddi emareler olduğunu iddia ediyor. Tüm bu iddialarını, delilleriyle sağlam bir zemin üzerine inşa ediyor.

Eski İstihbaratçı Hanefi Avcı kaleme aldığı ve bir çok konunun da belgelendirildiği “cemaat, tarikat” yapılanmalarının devleti nasıl ele geçirmeye çalıştığı, özellikle de Emniyet, Yargı ve medya bağlantılarıyla hazırlanan “kurguların” nasıl eyleme dönüştürüldüğünü ortaya koyması bu kitabı önemli bir belge haline getirecektir.

Hanevi Avcı kitabında 34 yıllık emniyetçi kimliği, bürokrat kimliği ile özellikle de son sekiz yıllık AKP iktidarı döneminde “cemaat, tarikat” yapılanması ve AKP iktidarının bu yapılanmaya göz yumması, devletin kurumlarının hangi tehlikeli yollara çekilmek istendiğinin açıkca işaretlerini vermektedir.

Son birkaç yıldır AKP iktidarının perde gerisinde Fettullah Gülen ve cemaatinin olduğu, iktidarın yardımıyla bu cemaatin adamlarının başta Emniyet, eğitim, Sağlık, yargı ve diğer bürokratik makamlara yerleştirildikleri sık sık vurgulanmaktadır. Özellikle Emniyet yargı ve medya ayağının bu alanda büyük mesafeler kaydettiği, her türlü kurgu ve tezgahın rahatlıkla hazırlandığı dillendirilmektedir.

Hanevi Avcı bu söylentileri daha da ileri götürerek “cemaat, tarikat” mensuplarının devletin en kritik birimlerine nasıl sızdığını, nasıl yapılandıklarını kitabında delilleri de işaret ederek ortaya koymuştur.

Kitapta bahsedilen yapılanmalarla ilgili savcılık soruşturma başlatır mı başlatmaz mı şimdilik bilinmiyor, ancak; Avcının kaleme aldığı bu kitap ilerde AKP iktidarının nasıl kadrolaştığını, nasıl kurgular peşinde koştuğunu göstermesi bakımından gelecek nesillere iyi bir belge olarak kalacaktır.

Sonsuzlu( Osman Özeker)

28.08.2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 286
Toplam yorum
: 233
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 3029
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster