Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mart '12

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
353
 

Halifelik niye kaldırıldı?

Halifeliğin kaldırılmasında İngilizlerin rolü olmuş mudur sorusuna cevap ararken İslam coğrafyasının içinde bulunduğu durumu iyi analiz etmekte fayda vardır.

Anadolu işgaliyle birlikte Hindistan’da büyük olaylar oluyor. Gerek Müslümanlar gerek Hindular Anadolu’nun işgalini tel’in mitingleri düzenliyorlar. Üretimi düşürüyorlar.

Hindistan’ın İngiliz genel Valisi merkeze gönderdiği mesajında, Anadolu’nun işgal edilmesiyle Hindistan’da büyük bir üretim kaybına uğradıklarını ve bu bağlamda Anadolu’yu işgalin anlamsızlığını beyan ediyor.

Halifelik müessesesinin Araplardan ziyade Hind Müslümanları üzerinde büyük etkisi olduğu aşikârdır!

Araplar arasında, halifeliğin “Kureyş” kabilesi mensubu birinde olması gerektiği şeklinde Hazreti Muhammed’in hadisine atfedilen bir görüş hâkim.

Bu görüşe istinaden, Halifeliğin kaldırılmasının akabinde Mekke Şerifi Hüseyin kendini halife ilan etmiştir. Fakat bu kabul edilmemiştir.

İngilizlerin, halifeliğin kaldırılmasıyla Türkiye ile Hint Müslümanları arasındaki manevi bağı koparma gibi bir düşüncesi vardır tabi ki. Ama sonuçta bu bağ hiçbir zaman kopmamıştır ve günümüze kadar daha da kuvvetlenerek gelmiştir.

Pakistan, Afganistan ve Bangladeş örneklerini görüyoruz. En ufak bir sıkıntılarını sıkıntımız olarak görüyoruz ve çocuklarımız dahi okul harçlıklarını onların ihtiyaçlarına katkı olsun diye gönderiyorlar.

Sonuçta, bugünkü dünyanın pratikleriyle uyuşmayan bir müessese Cumhuriyetin ilk yılında kaldırılmıştır.

Atatürk düşmanları ağızlarında sakız eder dururlar bunu ayrı!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Laikliği benimsemiş bir ülkede aynı zamanda Halifelik kurumu olabilir mi? Cumhurbaşkanı, başbakan ve halifa arasında sürekli bir gerilim yaşanmaz mı? Şöyle bir örnek vermek istiyorum: İran bir din devleti olmasına rağmen Cumhur başkanı ile Dini lider ( Dar kapsamlı bir halifelik makamını temsil eder) sürekli bir çekişme içinde değil mi. Dini lider Ahmedi Necatı bir sürü akrabasını bile tutuklattı vs..vs... İran bir de laik bir devlet olsaydı nasıl bir kavga olurdu sizce. Ya bizdeki mevcut durumlar? Buz dağının görünen tarafı ile değil sanıyorum...

yeşilsoğan 
 29.03.2012 9:50
Cevap :
Şu an ülkemizde 20 milyon halife var yeşilsoğan!!   29.03.2012 19:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1640
Toplam yorum
: 13554
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 463
Kayıt tarihi
: 27.01.07
 
 

Doğum tarihim değişmedi ama çok şey değişti bu güne kadar. En başta, dede oluyorum! Evet; şaşırdı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster