Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '09

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
995
 

Halis Abi'min mevlüt şekeri

Halis Abi'min mevlüt şekeri
 

MEVLÜT ŞEKERİ


Yıllar öncesi kardeşimin önerisi ile internette bir sitede bri gruba katılmış değerli dostlar edinmiştim. Kardeşlerim de orada idi. Bir haberleşme ağı kurmuştuk..

Bir değerli dost edindim orada ÖYKÜM ve onun babası HALİS ABİ. Aslında baba diyebileceğim birisi ama herkes gibi HALİS ABİ dedim ona...

İki yıl önce yurda döndüğümde ÖYKÜM İLE ilk kez yüz yüze karşılaştık . Yıllardır görüşmeyen dostlar gibi sarıldık birbirimize. Kardeşim gibiydi bana karşı. Bazan oturduk bazan yürüdük benim otobüs vaktime kadar. Nelerden konuşmadık ki... Bir ara telefonda babasını, Halis Abi'yi aradı. Onun şevkatli sevecen sesini duydum. ÖYKÜM ile ondan sonra da telefon ve kartlarla haberleştik.

Yaz başlarında idi sanırım. Aradım telefonda. Ağlamaklı bir sesle babasının amansız bir hastalığın pençeseine düştüğünü söyledi. Halis Abi'yi aradım. Kendisi hastalığının ciddiyetini bilmiyordu ve iyimserdi. "Japon şarkısı dilemek ister misin ?" diye sordum. Her türlü müziği dinlemeyi sevdiğini söyleyince ona buradan bir iki CD yolladım.

Ona acı veren tedavisi sürüyordu ve ÖYKÜM çaresizliğin verdiği eziklikle ağlıyordu hep telefonda. "Çok acı çekiyor dayanamıyorum." diyordu. Ve kaçınılmaz son. Öyküm aradı, "Babamı kaybettik ." diye. Tarif edemeyeceğim bir hüzün sardı. Kendi babamı da son yolculuğuna uğurlayamıştım. Bir eziklik vardı içimde .

Buranın adetine göre ufak bir nakit katkıda bulunmak istedim HALİS ABİ'ye, dualarımla birlikte. Can dostum ÖYKÜM bana babasının 52 sinde okuttukları mevlütte dağıttıkları ŞEKER külahlarından yolladı. "Sen bize oranın adetini tanıttın. Ben de mevlüt şekeri yollayarak ailene buranın adetini tanıtmak istedim."dedi telefonda.

Bir düşünün iki ayrı din ve iki ayrı uygulama. Ama kalpler bir olsun. Yürekler temiz olsun. Farklı dinden olanlar bile bir nokta da birleşip dostluk örneği sergileyebiliyorlar. Ben kendi dinimin gereklerini uygulayamasam bile hala yıllarca bana kattığı değerleri yadsıyamam. Ayrıca eşim ve ailesinin dinlerine de saygı duyuyorum.

Öyküm geçenlerde yolladığı kitaba HALİS ABi'nin resmini eklemişti. Maviş gözleriyle çok sevimli görünüyordu. Uzaklara dalmış gibi bakıyordu. Daha bir sevdim onu.

ÖYKÜM mevlüt şekerininin bir külahı bitti bile. Eşim ve oğlumda tadına baktı. Ellerini kavuşturup dua ettiler baban için. Ben de bizim dualarımızı. Diğerlerini uygun bir zamanda kayınvalidemle kayınpederime vereceğim ve anlatacağım bizim geleneğimizi.

Farklı dinlere inansak bile barış içinde yaşamak ümidi ile . Makamın cennet olsun, HALİS ABİ.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekten sevgili dost Halis ağabeyinize çok üzüldüm,Allah rahmet eğlesin mekanı cennet olsun,,,,,öyküme de ilet lütfen,,,,,,,,,,,,,,sevgiler,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 17.10.2009 19:33
Cevap :
dostlari yitirmek zor geliyor insana. sevgilerimle  18.10.2009 0:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1104
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster