Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ekim '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
958
 

Halit Refiğ bu sözleri haykırdı kim duydu?

Halit Refiğ bu sözleri haykırdı kim duydu?
 

http://televizyongazetesi.com/medya.php?mn=17064


Halit Refiğ’i kaybettik. Tüm halkımızın başı sağ olsun. Kendisi de kıymeti öldükten sonra anlaşılacak veya yine de anlaşılmayacak değerlerimizdendi. Ailesi ve yakınları usta yönetmenin son zamanlarında çok üzgün olduğunu açıkladılar. Bunun nedeninin de Türkiye’nin son dönemlerinde yaşanılanlar olduğunu söylediler.

<ı>Bakan Günay;<ı> “Önemli, unutulmaz filmlere imza atmıştı. Tarih bilinci olan, geçmişle bugün arasında sağlıklı bağlar kurmaya çalışan, aynı zamanda bir düşünce insanıydı. Ulusal sinemaya çok eski yıllardan bu yana fikir üretmiş, kafa yormuş bir yazardı” diye konuştu.

Asıl olan kuru kuru vah şöyleydi vah böyleydi diye konuşmak değil. Değer verdiğiniz insanın sözlerini anlamaya çalışmak.Bakın tarih bilinci olan, geçmişle bugün arasında sağlıklı bağlar kurmaya çalışan düşünce insanımız ne diyor;

Bu tv proğramı 29 Haziran 2009 tarihinde Habertürk televizyonunda yayınlanmıştır.Proğramın ismi söz sende, sunucusu da Balçiçek Pamir.

Balçiçek Pamir ülke gündeminin sıklıkla değişmesine gönderme yaparak "Mesela son zamanlarda bir belge ortaya çıktı. Sahte midir değil midir vs. o kadar çok tartışıyoruz ki sanki başka hiç bir şey kalmamış gibi"diyor.

Halit Refiğ, Pamirin görüşlerine katıldığını belirterek "Bunlar akıl saptırmak için yapılan gündem. Asıl gündem var, benim açımdan, Ergenekon meselesi. Nedir Ergenekon? Benim çok sevdiğim, çok değer verdiğim, çok saydığım, T.C.nin bazı vatandaşları, ne suç işledikleri belli olmadan tutukluluk durumundalar. Bunların bir kısmı can mücadelesi vermekte. Kimse bunun üzerinde durmuyor" diyor.

Balçiçek Pamir, Ergenekon konusunda ortalığın çok karıştığını ve kimin ne düşüneceğini bilmediğini söyleyerek "Böyle bir bilgi bombardımanı ya da dezenformasyon. Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu da bilmiyor insanlar Ergenekon konusunda" diye konuşur.

Sohbetin bu kısmından sonra Pamir ve Refiğ arasında şu diyaloglar yaşanıyor:

Halit Refiğ: <ı>Bilmeyenler öğrenmek istiyorlarsa, öğrenmek için ısrar edecekler. Yani size, bilgisayarınıza, telefonunuza, müracaatlar yağacak... Nedir, ne oluyor? Bu ülkenin en kıymetli vatandaşlarının bir kısmı hangi sebebe dayandığı belli olmadan tutukluluk halindeyse, can mücadelesi veriyorsa, bu nasıl bir iştir? Bunun üstüne gidilmesi lazım. Asıl mesele bu.

Balçiçek Pamir: Peki yeterince tepki göstermiyor muyuz? Sadece Ergenekon için söylemiyorum, genel olarak biz tepkimizi yeterince ortaya koyamayan bir millet miyiz?

Halit Refiğ: Ben bu konuda çok acı doluyum. Hatta, şunu söyleyeyim, biraz da kendimi aşağılanmış istiyorum. Ben çok vatansever bir insanım ve çok sevdiğim saydığım, bir çok vatansever yurttaşın, vatanseverlik suçundan tutuklandığı, eza cefa gördüğü bir dönemde, benim sizin karşınızda güzel güzel sohbet halinde olmam

Balçiçek Pamir: Yapmayın Halit bey! Niye beni almadılar mı diyorsunuz?

Halit Refiğ: Evet evet aynen! İşte buradan söylüyorum, beni de alın diyorum.

Balçiçek Pamir: Ama ben sizin, oradakilerin hepsi öyle midir. değil midir o ayrı ama yani darbeci olduğunuzu ya da darbe planladığınızı falan düşünmüyorum.

Halit Refiğ: Tutuklanan zatlar mı darbe planlıyormuş?

Balçiçek Pamir: E bilmiyorum, bilmiyoruz.

Halit Refiğ: Kim biliyor?

Balçiçek Pamir: İşte bilmiyoruz daha.

Halit Refiğ: Bir bilen olması lazım değil mi? Bu tutuklamaların yapılabilmesi için bir bilen olması lazım. Bu bilenin de bu konuda açıklama yapması lazım. Yok! Onu bırakıyoruz, ülke açısından çok önemli, vatanseverlerin cezalandırıldığı çok acı bir olay varken, bu Şeytan Aldatması. Ergenekon hikayesi, konu nereden nasıl oraya geldi bilmiyorum ama bugünün Şeytan Aldatması.

Balçiçek Pamir: İleride onunla ilgili de bir senaryo yazılabilir mi acaba?

Halit Refiğ: Talep gelirse tabi.

Balçiçek Pamir: Ama yine filme çekilemez değil mi?

Halit Refiğ: (Gülerek) Siyasi şartlara bağlı...

Benim hatırımda kalan ve kalacak olan Halit Refiğ bu. İşte aydın diye ortalıkta dolaşanlar , demokrat maskesi takanlar Halit Refiğin arkasından timsah gözyaşı dökecekseniz bu sözlerini sakın unutmayın e mi.

Konuşma metni televizyon gazetesinden alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Uçmağa vardı artık... Türk sinemasına hizmet etti. Toplumcu sinemanın en çarpıcı örmneklerini verdi. Bence halkına hizmet eden kahramanlardandı... Mekanı huzur olsun... Sevgi ve saygımla...

yeşilsoğan 
 14.10.2009 21:31
Cevap :
Üstad millet ne zaman açacak gözünü, ne zaman kendisi için ömrünü veren insanlara hakettikleri değeri verecekler. Giderek vefasızlaşıyoruz. Çok büyük bir insandı, içim yanıyor. Sevgiler ve saygılar...  14.10.2009 23:09
 

Haberi şimdi senden öğrendim, çok üzüldüm. Yine bir yaprak düştü... Allah rahmet etsin. Mekanı cennet olsun inşallah:(

Esma KAHRAMAN 
 12.10.2009 18:41
Cevap :
Gerçekten içim yanıyor. Bu ülke gerçek değerlerine sahip çıkmıyor. Bu kadar vefasız ve kendine yabancılaşmış olmak ancak bilinçli bir çabayla olabilir diye düşünüyorum. Onurlu bir Türk aydını olarak susmamıştır. Işıklar içinde yatsın...  12.10.2009 19:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 580
Toplam mesaj
: 76
Ort. okunma sayısı
: 1940
Kayıt tarihi
: 30.09.06
 
 

Sıcak bir Ankara yazında, 1975 yılında doğmuşum. İlk gençliğim Ankarada geçti. Üniversite yılları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster