Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '14

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
366
 

Halk, "Ekolojik İsyanları Oynuyor" Amasra'lılar Termik istemiyor.

Halk, "Ekolojik İsyanları Oynuyor" Amasra'lılar Termik istemiyor.
 

Amasra ( H. ÇOBAN)


 Amasra ve Bartın, bu sıralar hop  oturuyor, hop kalkıyor.  Taaa Amasra tepelerinden  bir silindir gibi yuvarlana yuvarlana ezip geçiyor pankartlarıyle, sloganlarıyla.  “Kandırıldık” diye haykırıyorlar. “ Termik’e geçit yok” diyorlar. “Zehir solumak istemiyoruz”  diyorlar.

Bartın Platformu başı çekiyor. Ağır toplardan Bartın Milletvekili R.  Yalçınkaya ve Bartın, Amasra Belediye Başkanları el ele, gönül gönüle vermişler, “Burada Termik santrale geçit yok” diye yağmurda, çamurda  haykırıyorlar. Atılan imzalar, el ele, omuz omuza, gönül gönüle  insan zincirleri kilometrelerce uzuyor.

Şikayetçiyiz, Amasra’yı sattırmayacağız sloganları, hep bir ağızdan marşa dönüştürülmüş şekilde haykırılıyor, dağlar taşlar duysun. Ankara duysun, Bu işi başlarına açan bürokratlar duysun diye.

En sonunda Vekil R.Yalçınkaya patladı: “ Evlere şenlik Bakan İdris Güllüce, “imzayı attım, sorumluluğu ben aldım, diyor. Suç işliyorsun Sayın Bakan. Görevini kötüye kullanıyorsun” diye basın toplantısında haykırıyor.

Amasra’da yapılması planlanan Hema Termik Santralı Kalker ocakları ve kül depolama sahası ÇED Raporuna itiraz için toplanan binlerce dilekçe, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne, kitlesel bir basın açıklamasıyla teslim edildi.

 

BARTIN PLATFORMU DİYOR Kİ:“ÇED Raporuna 24 Haziran 2014 tarihinde 42 bin itiraz dilekçesi ile başvurumuzu yapmıştık. Yasal süresi içinde ilgili kamu kurumları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan her dilekçemize ayrı ayrı yanıtları bekliyoruz. Bartın halkının haklı tepkisini kendince yöntemlerle görmezden gelip, şirket lehine karar mekanizmalarını işleten başta bakanlar olmak üzere tüm bürokratlar bilsin ki bu işin peşini bırakmayacağız. Şikayetlerimiz artarak devam edecek ve tüm Türkiye sesimizi duyup çağrımıza ortak olacaktır.

HESAP SORALIM: Aynı platform, yol da gösteriyor çevre ve halkına: “Amasra hepimizin. Amasra’yı kıydırmayın. Çağrımız tüm Türkiye’yedir. Şikayetimize ortak olun, gelin birlikte yanlı ve yanlış kararlar veren bürokratlardan hep birlikte hesap soralım." diyerek sesleniyor.

Amasra'da 1-31 Temmuz tarihleri arasında devam eden Amasra Temmuzu etkinliklerinin önemli bir bölümünde Termik Santral İstemediğini çeşitli aktiviteler ile söylemeye devam edecektir. Platformun tüm bileşenleri siyasetçi, dernek yöneticisi ve meslek odalarından da ÇED süreci Bartın ve Amasra halkının lehine sonuçlanıncaya değin etkinliklerinin önemli bir bölümünü Termik santralin yöre ekonomisine ve çevresine zarar vereceğini anlatan çalışmalara ayırmasını beklemektedir.” Denilmektedir.

Halk o kadar bizar oldu ki, "Bu santralı istemiyoruz. Yetti bitti artık bunlardan." diyor.
 

 

BAŞI ÇEKYORLAR  (SAĞDAN İTİBAREN)  BARTIN MV. RIZA YALÇINKAYA, AMASRA VE BARTIN BELEDİYE BAŞLANLARI

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tüm mücadele edenlere selam olsun, insanlık tarihi mücadeleler tarihidir, özgürlük, adalet, ahlak bugün kü olgunluğuna bu sayede ulaşmıştır. Ülkemizin tüm ekolojik alanları global ve yerli sermayenin önüne peşkeş çekilirken bir avuç yurt ve doğa sever direnmektedir, bunları taktir etmek ve en yüceye çıkarmak gerekir. Bilinç ve düşün de bunu yapar, elinize sağlık Muzaffer bey çok kapsamlı araştırma ve konuyu anlatan bir blog olmuş elinize sağlık selamlar, Diren Amasra, diren Bartın, DİREN TÜM KARADENİZ VE ÜLKEM.

Nizamettin BİBER 
 12.07.2014 11:21
Cevap :
Orta yerde bir dayatmacı Devlet var. Direnen de halk. Demokrasilerde halkın dediği olur. Devletse dayatıyor. "Sen kaç paralıksın ki zaten" demeğe getiriyor. Halk da "Ben varsam sen varsın. Benim arzumun dışında bir şeyi başımıza kakamazsın, diretemezsin. Ben razı değilim" dedikçe Devlet hastir çeker gibi üzerine üzerine gidiyor. Böyle başa böyle tarak.Halk da direniyor. Halk azıcık kenara çekilse, diğeri apart bekliyor. Bu sefer başka yerden saldırıp ezmeğe kalkıyor. Ki orra yerde bir Yatağan örneği var. Dünya biliyor ki, buranın insanları yavaş yavaş ölüyor. Dallarında, bağlarında, tarlalarında yetişen mahsullerin, meyvelerin içleri siyahımsı ve boş çıkıyor. Ağaçlar sapsarı. İnsanların benizleri gibi. Ciğerler lekeli, benekli, vıcık vıcık. Bütün bu gerçekler bilinirken üstelik. İlginiz, hissiyatınız için teşekkür ederim Karadenizliler adına. Bartının fahri hemşerisi adına ve insanlık adına.  12.07.2014 13:37
 

bartın'ı 1991 yılında gördüm..ben bir doğu karadenizli olarak bayıldım bayıldımmm.. tarihi dokusu bitki örtüsü ile öylesine örtüşmüş ki oraları unutmak kıabil değildir..oradaki direnişe yürekten katılmaktayım...gerektiğinde dükkanımı kapatır çadır kurmaya bile olurum..ama yerli halkın duyarlılığı bizlere kadar uzandıracağını sanmıyorum..

Mehmet Önkibar 
 09.07.2014 10:02
Cevap :
Yöre halkı, "ekmek kapısı" saydığı buradaki madencilik atılımlarını, şimdiden elinin tersiyle itmiş gözüküyor. Buna mecbur. Kentlisi şehirlisi şimdi bu köylerle el ele. Ama, onlar da anladı ileride zehir soluyacaklarını. Röportajlarda okuyorlar misal olarak Yatağan Termik Santralinin halini."Eksik olsun böylesi santral. Al santralı çal kafana" diyorlar ağız birliği ederek. Bartın. Çocukluğun geçtiği yer. Yemyeşildir. Orayı sevmekte hakalısınız. Not: Yazınızın o ssuretini bana yollayacak mısınız? Selamlar.  09.07.2014 10:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 900
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster