Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '09

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
2459
 

Halk sağlığında rehabilitasyon ilkeleri (V)

Halk sağlığında rehabilitasyon ilkeleri (V)
 

Engelli vatandaşlarımız için bunu yapmak çok mu zor? Zorsa onlar nasıl yapabildi?


Sağlıkta Bütüncül Bakış Açısı – 5

Amacı; her yaş grubunda sağlıklı veya özürlü kişilerin problemleri, fonksiyonel değerlendirmeleri ve daha sağlıklı toplum için gereken rehabilitasyon yöntemleri üzerinde durmaktır.

Sağlık, yalnız hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam iyilik halidir.

Sağlık da hastalıklar gibi hafiften şiddetliye kadar çeşitli düzeyde olabilir. Bir kişinin sağlık düzeyi ne kadar iyiyse iş verimi de o kadar iyi olur.

Bu nedenle hastalıklardan korunma gibi sağlığın geliştirilmesi yaşam kalitesini de arttırır.

Sağlık hizmetleri, genel olarak sağlığın korunması ve hastalıkların tedavisi için kullanılır. İnsanlar sadece kaybettiği fonksiyonların değerini anladığı, yani kişi hastalanmadan sağlığın değerini anlamadığı için koruyucu rehabilitasyon hizmetleri gelişememiştir.

Sağlık problemlerine çözüm bulmada en etkili yöntem, problemlerin önlenmesi ve risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasıdır. Tüm bunların gerçekleşmesi halkın eğitimi ile sağlanır.

Bu eğitimi ve hizmeti verecek ekip doktor, fizyoterapist, diyetisyen, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, konuşma terapisti, protez-ortez uzmanı, rehabilitasyon hemşiresi, iş uğraşı terapistidir.

Halk sağlığında fizyoterapi ve rehabilitasyon; yaralanmaları önlemek, oluşmuş yaralanma veya hastalıkları tedavi etmek, hastaların aktif ve bağımsız yaşama dönmelerini sağlayan rehabilitasyon programlarını düzenlemeyi ve toplumun bilinçlenmesini amaçlar.

Bu konuda eğitim gömüş fizyoterapistler bireyleri değerlendirerek var olan riskleri açığa çıkarır. Her hastanın ihtiyaçlarına, hastalıkları ve yaşadığı çevre koşullarına uygun bir rehabilitasyon protokolü geliştirir.

Koruyucu rehabilitasyon; kendini koruma yöntem ve becerileri yaşam boyunca devam eden günlük yaşam aktivitelerinin sağlıklı yapılması için gereklidir. Giyinme, yemek hazırlama, yemek yeme, banyo, tuvalet, ev temizliği gibi aktivitelerde koruma yöntemlerine ihtiyaç vardır. Ayrıca hastalığın oluştuğu zamanlarda sadece hasta ailesi de eğitilmeli böylece motivasyon arttırılmalıdır.

Kaynak:

Türeyen C., Uygulamalı Fizik tedavi ve Rehabilitasyon” Dokuz Eylül Üniversitesi Yayınları, 3. Baskı. İzmir, 1998

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 3334
Kayıt tarihi
: 15.09.07
 
 

Fizyoterapist & Osteopat & klinik pilates mat 1 eğitmeni & PNİ öğrencisi Bir sağlıkçı olarak Türk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster