Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '19

 
Kategori
Seçim
Okunma Sayısı
36
 

Halk ve Demokrasi

Bu seçimlerde nedense çok sakindim. Temelde bunun 2 sebebi var:

Bu kadar ekonomik ağır sonuçlara rağmen Türkiyeliler iktidarı cezalandırmasaydı eğer, direk vatandaşlıktan vazgeçecek kadar kararlıydım; bu birincisi.

İkincisi ise iktidar, yani cumhurbaşkanı, kesinlikle ilk defa yanlış kampanya yürütmüştü. Bunun da en temel sebebi doğru kadro aklının AKP'yi terk etmiş olmasıydı. Bütün yapılan kongrelerde gözlemlediğim AKP'nin resmen tek adam partisi haline geldiği ve bunun sonucunda sürekli yanlış yapagelen bir liderin hatalarına maruz kalmaya devam edeceği yönündeydi. Aklın ve bilimin yok olduğu yerde gidilen yol zan, kanaat, ego ve yok saymak olacaktı ve hatta seçim sonuçları değerlendirilirken bunu net gözlemledim. Bu fark zafer olarak adledilecek kadar önemli bir fark değil, kendilerini ne zannediyorlara kadar gitti bu iş. Bu söylem sadece bu yerel seçimin değil ulusal seçimin de sıkıntıya girdiğinin net bir göstergesi AKP için.

Sonuçta ben demokratik bir inkılabın Türkiye adına gerçekleştiği, şeffaflaşmanın arttığı, kurumların öneminin ortaya çıktığı bir dönem yaşandığı kanaatindeyim. Halk oyuna resmen sahip çıkıyor. Muhalefette 3 parti konsolide olabilecek kadar birlikte hareket ediyor. Yani halk tabanda, demokratik söylemler konusunda birleşiyor. Bilgi anlamında demokrasi de bilinçlilik artıyor.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde demokrasi hareketliliği hep üstten (devletten) alta (halka) doğru gelmiş ve daha çok sistemin dayatması ile gerçekleşmiş bir durum iken, artık halkın resmen sorumluluk aldığı, BİZ HALKIZ ve ne istediğimizi biliriz söylemine dönüştüğü, geniş tabanlı ve rasyonel bir HALK hareketine dönüştüğü GERÇEK ve DOĞRU bir hal aldığını gözlemliyorum. Ve bu bağlamda ben bir vatandaş olarak son derece müsterihim. Nihayet BİR OYUN BİLE ne kadar büyük bir DEĞER ihtiva ettiği net bir şekilde görüldü ve böylelikle bu seçimden DEMOKRASİ galip çıktı. Ne devlet, ne de seçmen; DEMOKRASİ bu seçimin GALİBİ.

Son tahlilde;

Seçim sonuçları birkaç güne kadar tecelli edecek çünkü her şeye rağmen YASALAR ve HUKUK var bu ülkede . Sadece zaman kazanmak için yasal düzenlemelerle belediyelerin yetkilerini sınırlandırılmaya çalışılıyor. Çünkü verilmiş sözler var. O kadar kolay değil İstanbul'u kaybetmek. Siyasal sonuçların bir ekonomik ağırlığı var. Hazırlıksız yakalandılar ve yönetmeye çalışıyorlar hem yeni durumu, hem de seçmenlerini. Ve ilk defa doğru bir sonuç olacak.

İşte artık YENİ BİR TÜRKİYE VAR karşımızda. Ve bunun sebebi DEVLET değil HALK artık!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın yazarım, Demokrasinin neresindeyiz? Pek anlamış değilim. Esen kalınız...

Abdülkadir Güler 
 25.04.2019 14:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 613
Toplam yorum
: 1635
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 272
Kayıt tarihi
: 10.04.11
 
 

Eric küllerinden doğduktan sonra dünyada büyük değişiklikler olsa da Türkiye'de çok fazla şey değ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster