Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
49
 

Halka Hizmet

“Halka hizmet Hak’ka hizmet!” yoksa “Hak’ka hizmet halka hizmet!” demek mi gerekiyor?
 
Mana yapıcı bakış açısı aynı olsa da bakışın odak noktasından dolayı mana eyleminin öncelik hedefi farklılaşıyor. Gene de nereden baksak tek parça. Halka hizmet Hak'kın yaratım övüncü olan insanı yüceltici olmasıyla Hak'ka hizmet sayılır. Hak'ka hizmetse daha geniş bir alanı kapsayarak içinde insanın da bulunduğu varoluş ortamını iyileştirme eylemidir.
 
İnancın iman gerçekliğindeyse Hak'kın insan işi hizmete ihtiyacı olduğu düşünülemez. Bu sadece insanın kendini Hak'ka yakınlaştırma eylemiyle Hak'kın rızasını kazanma işidir. İşte bu Hak rızasını en üst düzeyde kazanma işi halka hizmetle oluşur ki tasavvuf görüsünde Hak rızası için yapılan her şey gibi o da Hak'ka hizmet sayılır.
 
Vurgulanmak istenen şey, Halk'a hizmetin Hak rızasını yüksek derecede alacak bir iş olduğudur. "Hak'ka hizmet halka hizmettir!" deyişi aynı kapıya çıksa da çok daha geniş bir hizmet alanı açarak halka hizmetin Hak rızasındaki öncelikli yerini vurgulamıyor.
 
Muharrem Soyek
Abdülkadir Güler, Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence öyle de böyle de söylense söylen sonuç itibarıyla hamasi bir söylemdir. Asıl olan halka hizmet edilip edilmediği sorusudur ve hepimizin de bilmesi gerektiği gibi ne bizde ne de dünyanın başka bir ülkesinde bir Allah'ın kulunun halka hizmet etmediği gerçeğidir. Halka hizmet etmek demokrasi ve cumhuriyet kavramlarının gereği yandaşların değil halkın ihtiyaçlarını karşılamak demektir. Oysa dünya gerçekliğine baktığımızda büyük halk çoğunluklarının açlık ve yoksulluk sınırlarının altında yaşadığını görürüz. Dünyada her 5 saniyede bir çocuk yeterince beslenemediği için ölüyorsa hiç bir devletin ne halka ne de hakka hizmet etmediği ortaya çıkar. Dünyanın en gelişmiş demokrasisi ve en zengin ülkesi sayılan ABD'de bile milyonlarca insan sosyal yardımlarla yaşıyorlarsa artık şapkamızı önümüze koyup edebiyatı bir kenara brakıp gerçek anlamda düşünmeye başlamamız gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde hep bana rabbena çılgınlığı kıyamete kadar sürecektir. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 02.01.2019 15:40
Cevap :
Teşekkürler; yerinde bir yorum. Haklısınız da bu haklı oluşunuz inançlı imanın halka hizmeti Hak'ka hizmet görmesine engel değil. Arzulanan halka hizmeti kimden bekliyoruz ki? Gerçekte kimse doğrudan halka hizmet için var olmaz; herkesin hizmeti aslında kendinedir. Özdeyişin içeriğinde bu mana saklıdır. Halka hizmet ile Hak nezdinde muteber olmaktır. Halka hizmet sadece halkın örgütlü ve kurumsal demokrasi bilinciyle devletten hak ve hukuk eşitliğinde hizmet almayı kendine hak yapmasıyla olasıdır.  02.01.2019 16:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 373
Toplam yorum
: 2808
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 1599
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster