Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '12

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
222
 

Halkalı Köle

Şu halime bakın. Kendi kendime acımaya başladığıma göre çanlar benim için çalmaya başlamış demektir romandaki gibi.

Ah anacığım ah! Mezardan kalk da gör oğlunun halini. Bulaşık, çamaşır, süpürge, yemek. Yetmiyormuş gibi bir de çocuklara laf geçir. Laf geçmesi ne mümkün. Anaları saymayınca danaları sayar mı babayı?

Aile reisiymişim. Peh! Kim demiş baba, ailenin reisi diye? Elimde kocaman bir “Kılıbıklık Diploması” tutuyorum şimdi. Aslına bakarsan… Evet deyip de imzayı attığım o gün oldu olanlar. Medeniyet yularını değil de parmağıma o halkayı taktığım an dönüştüm halkalı köleye. Aşk dedikleri bundan ibaretmiş meğer. Kul köle olmakmış sevdiğine, özgürlüğünden feragat etmek, başkalaşmak, kendinden vazgeçmek hatta kim olduğunu unutmakmış.

Kılıbık olacağıma kaldırım mühendisi olsaymışım bundan bin kat iyiymiş. İnan anacığım kimyam bozuldu on beş senede. Dile kolay, tam tamına on beş yıl. Ve ben on beş yıldır Hayat Fakültesinin sıralarında dirsek çürütüyorum. Yemeyip yediriyor, içmeyip içiriyor, saçımı, sakalımı süpürge ediyorum ailem için hani reisim ya.

Aynalardan kaçar oldum son zamanlarda. Gözlerimin altında oluşan kırmızımsı, mavimsi, morumsu çizgileri görmek acı veriyor bana. Bir de bulutlu bakışlarıma saklı yığınla hüznü. Susmak, aile saadeti için, sükûta sığınmak. Ama nereye kadar? Daha ne kadar katlanabilirim içinde bulunduğum duruma?

Bilemiyorum.

07.11.2012

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evlendiğin insanla hayata aynı gözle bakabilmeyi ve doğru insanı bulmak ne kadar önemlidir. Maalesef herkes buna sahip olamıyor ve istediği yaşamı süremiyor. İlk zamanların pembe bulutları dağıldığı zaman gerçek hayat sevgiyi damla damla tüketiyor. Belli bir süre sonra sadece onun bunun hatırına devam ediyor hayatlar. Senin öykünde bir erkek gözüyle ele alınmış olay. Esprilerle hoş geliyor ilk anda okurken. Bir kadın olmalıydı bunları söyleyen diyorsun çünkü bunları yaşayan erkekler daha azınlıkta diye düşünüyorum. Şahsi fikrim olarak. Allah herkese hayalini yaşatsın. Yüreğine sağlık Papatyam.

SELVA89 
 16.11.2012 9:27
Cevap :
Ruh eşini bulabilmek önemli olan ve aynı dili konuşabilmek. Ne yapalım hayat her zaman adil olmuyor.Bize verdiği kadarı ile yetinmek gerekiyor. Ama halimize bin şükür. Yazımda ise işin biraz mizahi boyutuna vurgu yapmak istedim.Hani madalyonun hep iki yüzü vardır ya...   19.11.2012 9:41
 

hımm! 15 sene diyorsunuz yani. Valla 16yı devirip 17 den gün alan olarak, pek de birşeyin değişmeyeceği bilgisini geçsem alt yazı olarak, sızsa çatlaklardan içerinize doğru gerçekler, daha bir kararır gökyüzünüz.Ancak bir kadın bir erkek! Hangi kadına sorsanız, aile reisi olmasına gerke yoktur şu sözleri söylemesi için. demek ki hayat müşterek olduğu gibi, duygular da eş değer! Tek sorun aynı pencereden bakmamak olabilir mi? Sanırım aynı pencereden bakarken bile itişiriz bazen! :)) Nereye kadar zor soru! Evlenirken ne diyorlar; bir ömür boyu! Sevgilerimle.

Berra 
 08.11.2012 11:42
Cevap :
Teşekkürler Berra Hanm paylaşımınız için. Hayata bakmakla görebilmek farklı şeyler.Hele hele içinde olup mücadele etmek bambaşka.Herkes yaşadığını bilir elbette ve hiç kimseninki benzemez birbirine.Sevgiyle kalın.  08.11.2012 16:04
 

Değerli papatya650, Hikayemizin kahramanı olan kişi (baba), bu düşünceye sahip olduğu döneme girdiğinde her şey onun tasarladığı dünyaya göre şekillenmiştir. Artık kahramanımızın beyni ve ayakları, onun düşüncelerinde ne kadar haklı olduğunu ispat etmek için, onu kendi ve çevresi aleyhine daha fazla olumsuz ortama sürükleyecektir. Bilirsiniz, insan hayal ve beklentileri ile verimli yaşayabilmektedir. Bu nedenle, "İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar!" denilmiş olsa gerek. Genç yaşımızda evlendik ve dört yetişkin evladımız var. Nerede ise kırk yıla yaklaşan bir evliliğimiz bulunmaktadır. Şunu öğrendik. Evimize ve eşimize) Ne veriyorsak, ancak verdiğimizi; çoçuklarımıza da, gösterdiğimiz saygı derecesinde olumlu tepki alabiliyoruz. Evlilik (kanaatimizce) harika bir müessese; çocuklarda gelecek için mükemmel bir yatırım ve iyi bir danışman. Bu denge; her sabah aynaya daha mutlu ve huzurlu, geleceğe daha bir keyifle bakabilmeyi de beraberinde getirmektedir. Elinize sağlık.Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 07.11.2012 16:54
Cevap :
İnsanlar seçimleriyle yaşar diyebiliriz sanırım sizin yorumunuzdan yola çıkarak ama acaba herkes kendi seçtiği hayatı yaşayabiliyor mu yoksa alnına yazılanlarla mı idare etmek zorunda klaıoyr.Bir de üçüncü, dördüncü...ve daha pek çok kişi var bizler istesek de istemesek de hayatlarımızı etkisi altına alan. Güzel yorumunuz için teşekkürler.Herkese hayırlı birliktelikler diliyorum.Esen kalınız.  08.11.2012 16:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 746
Toplam yorum
: 1755
Toplam mesaj
: 225
Ort. okunma sayısı
: 746
Kayıt tarihi
: 13.06.07
 
 

Ankara'da doğdum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi Ankara'da tamamladım. AÜİF iş idaresi b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster