Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
571
 

Halkımız neleri konuşuyor?

Halkımız neleri konuşuyor?
 

habervesaire.com


 

Hocayı umreye gönderdikten sonra halkın değişik kesimlerininin içine girerek neler konuştuklarını merak ettim. Kulak misafiri olduğum bazı diyalogları  burada paylaşmak istiyorum. 
 
Ülkemizde özellikle erkeklerin kendi aralarında konuştuğu üç ana konu vardır. Bu konuları konuşmak için fazla  bilgiye de gereksinimleri yoktur. Yani bilseler de konuşurlar, bilmeseler de....Bu konular siyaset, futbol ve sekstir. Bugün siyasetle ilgili iki kişinin aralarında geçen bir diyalogu yazmak istiyorum.
 
******
 
"Bugün darbe olsa sonuçları ne olur sence?"
 
"Ülkemizde darbe olmaz bundan sonra"
 
"Mesela yani?"
 
"Ülkemiz ileri demokrasiye geçti. Artık halkın sözü geçiyor. Halk böyle bir darbeye destek vermez."
 
"Varsayım olarak soruyorum. Bugün bir darbe olsa ülkede neler değişir?"
 
"Bir kere ülkede darbe olması için bu darbeyi sermaye ve iş çevrelerinin desteklemesi gerekir. Sermaye ve iş çevreleri bugünkü durumdan çok hoşnut. Bu nedenle darbe olması için de bir neden yok."
 
"Sahte kanıtlar, hakimlerin iktidar yanlısı tutumları, deniz fenerindeki adamların 4 aylık tutukluklarına uzun derken, yıllardır içerde kalan ve sahte cd.lerle ve gizli tanıklarla içerde tutulan kişilere yapılan haksızlık, ordunun pasifize edilmesi, eğitim sistemi, irticanın devamlı yükselmesi, darbe için neden sayılmaz mı sence?"
 
"Bunlar fasa fiso"
 
"Tamam, bende ülkede darbe falan olacağını sanmıyorum. Sadece darbe olsa neler olur diye düşünüyorum?"
 
"Düşünme kardeşim, Yakında bunları düşünmen bile suç olacak artık."
 
"Ne yani? Düşünceleri okuyan makine icat edildi de benim mi haberim yok."
 
"Makineye gerek yok ki. Sen düşüncelerini sesli olarak dile getirdiğin anda suç işlemiş sayılıyorsun."
 
"Nasıl yani?"
 
"Sen dinleme diye bir şey duymadın mı?"
 
"Duydum, ama sadece telefonda dinlendiğini düşünüyorum"
 
"Hayır, teknoloji  o kadar ilerledi ki, artık genel alanlarda bile dinleme yapılıyor."
 
"Tamam o zaman, madem darbelerden söz açtık, o zaman geçmişteki darbelerden söz edelim. Bunları konuşmak suç olmaz herhalde."
 
"Geçmişi konuşmak bence de suç olmaz"
 
"İlk darbe 1960 da olmuştu."
 
"Evet ama, o zaman derbe sözü literatüre girmemişti. O tarihlerde ihtilâl diyorlardı."
 
"27 mayıs 1950 yılında iktidara gelen Demokrat Parti'nin ülkeyi gitgide bir baskı rejimine soktuğunu hatırlıyorum. Nisan1960'ta TBMM'de gazete ve dergilerin "yıkıcı, gayrimeşru ve kanun dışı" olarak nitelendirdiği faaliyetlerini inceleyerek meclise bildirmek için kurulan Tahkikat Komisyonu meclis ile ilgili yayınları yasaklayınca DP-CHP arasında ilişkiler iyice gerginleşmişti."
 
"28-29 Nisan 1960 tarihinde gençlerin yürüyüşü sırasında Turhan Emeksiz adlı orman fakültesi öğrencisi polis tarafından vurulunca olaylar gerginleşmişti. Daha sonra da 20-21 mayıs tarihinde harp okulu öğrencilerinin yürüyüşü de darbenin hazırlıkları olarak göze çarpmıştı."
 
"Zaten o ihtilali yapanlar küçük rütbeli subaylardı. Yüksek rütbeli subaylar ise onların elinde oyuncak gibiydi. Bu yüzden 235 general ile 3500 yüksek rütbeli subay emekliye sevkedilmiş.500 den fazla yargıç ve savcı görevden alınmıştı."
 
"Bu da demek oluyor ki, hakim ve savcılar iktidarın talimatlarını uyguluyordı."
 
"Aynen öyle"
 
"12 Eylül'den önce ise günde onlarca kişi ölürken, 1960 larda bir kişi öldü diye ihtilal oldu, ama neden hala darbe olmadı diye halk kendi arasında konuşuyordu."
 
"Evet, hatta 12 Eylül'den sonra ise Evren, 12 Eylül öncesinde vatandaşlardan çok sayıda "Artık ordu göreve" diye mesaj aldıklarını anlatmıştı."
 
"Şimdi ise Evren'i yargılıyorlar."
 
"Darbeye teşebbüs edenleri yargılarken, darbe yapanları yargılamamak ayıp olmasın diye böyle bir yola başvurdular. Tabii ki göstermelik..."
 
"Bence de"
 
"Ülkemiz de ne kadar ilginç olaylar oldu. Geçmişte ve bugünler de de..."
 
"Ne söylemek istiyorsun?"
 
"1960 darbesinden sonra, Başbakan, Dışişleri Bakanı, ve Maliye Bakanı idam edildi"
 
"Özal zamanında ise o kişelere anıt mezar yapıldı"
 
"Evet, doğru. 12 Mart 1971 muhtırasından sonra hiç adam öldürmeyen üç genç asıldı. Buna karşılık 7 tane TİP'liyi öldüren adam bugün elini kolunu sallayarak ortada dolaşıyor."
 
"İki eski bakan Yüce divanda yargılanarak hapse mahkum oldu."
 
"Günümüzde ise, Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı yapmış biri Susurluk davasından cezaevine girecek"
 
"Eski bir Genelkurmay başkanı cezaevinde, aynı şekilde Hava ve Deniz kuvvetleri komutanlığı yapmış olan kişilerle birlikte bir çok general ve subay cezaevinde."
 
"Sadece görevini yapan Savcınin bile cezaevinde yattığı bir dönemdeyiz ne yazık ki?
 
"Peki aynı soruyu tekrar sorayım. Bugün bir darbe olsa neler olur?"
 
"Ne olacak? İÇERDEKİLER DIŞARI ÇIKAR, DIŞARDAKİLER İÇERİ GİRER. En sonunda bana bunu mu söyletmek istiyorsun?"
 
"Sus sesini yükseltme, bir duyan olabilir."
 
"Duyarlar tabii, en sonunda beni sinirlendirdin. Kimbilir belki de dinlemişlerdir bizi."
 
"Tamam, yavaş konuşalım o zaman."
 
"Bak sana bir şey söyleyeceğim. Bugün darbe olsa, ordu idareyi ele alıp, yeni bir anayasa yapsa bizim bu halkımız askerlerin yaptığını anayasa da "Evet" der bence."
 
"Bence de "Evet" der. Çünkü bizim halkımız koyun gibi. Bir zamanlar Evren'e ikinci Atatürk bile diyorlardı. Şimdi herkes ortaya çıkmış. Müdahil olmaya çalışıyor.
 
"Geçenlerde televizyonda izledim. Aczmendiler bile şimdi ortaya çıkmış. Müdahil olmaktan söz ediyorlar. Hani Müslüm Gündüz vardı başlarındaki adam."
 
"Ha hatırladım. Dur bakalım daha ortaya neler çıkacak neler? Ömrümüz yeterse görürüz ortaya çıkacak din tüccarlarını"
 
"Eeee, ortam uygun nasıl olsa. Kimbilir istedikleri de belki de bu"
 
"Neyse çok fazla konuştuk. Bak bu konuştuklarımızı telefonda falan konuşma. Okka altına gideriz hep beraber."
 
"Tamam, tamam, sustum. Haydi iyi günler sana"
 
"Sana da, hoşçakal"
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar...Sevgili DOST EROL beyciğim..:-) Vallahi teşhis doğru bencede... Hani derler ya.." ETME EYLEME DÜNYASI " gibi " İÇERDEKİLER & DIŞARDAKİLER " - " ALTDAKİLER & ÜSTDEKİLER " - " AYAK OLANLAR BAŞ & BAŞ OLANLAR AYAK " EEeee yaşarsak şayet daha neler göreceğiz neler.. :-) Sevgiler ve selamlar :-)) NECİP KÖNİ - ADANA / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 27.04.2012 18:37
Cevap :
Zaten hep böyle olmamış mıdır üstadım? Gün gelir devran döner. Her devrin bir dönemi var. Umarım bu değişimlerden halkımız bir zarar görmez. Saygılar, sevgiler....  28.04.2012 13:44
 

Erol Bey,Merhaba...Yine fevkaladenin fevkinde ''Damardan girmişsiniz.'' Halk yığınlarının lay lom lom 'larda herşeye Fransız kaldıkları bir gerçek...Geçmişte de böyle oldu..Şimdilerde de...Yina ortam geriliyor..Bir gün çaaaaat !.. diye bir ses gelir...Halk yine ,'' gelen ağam giden paşam...'' diyerek,Şakşakistan Ülkesine özenir...Eğitimde, balans ayarları yapanlar ve balansı yapılanlar,efendiler,uzaktan kumandalılar,o gün gelir de çatırtıı koparsa derhal ,eskden olduğu gibi tornistan ediverirler:) Sivil Darbelerin de tatlı tatlı yemenin acı acı öksürmesi olabülüüür...Daş düşebülüür...Kurbağaya sormuşlar ya ...Neden konuşmuyorsun ?..diye...-Çok konuşunca ağzıma su kaçıyor..Demiş..ben güvenilir yazar da değilim ki kükreyeyim...Ne olur ...ne olmaz...Ben sıvışayım...:))Kalın sağlıcakla...sevgiler...selamlar...saygılar...

Mesut Selek 
 21.04.2012 22:11
Cevap :
Her devrin bir vadesi vardır Mesut hocam. Bu vadeler bazen kısa, bazen de uzun olabilir. Bizler devrin değiştiğini görebilir miyiz? Onu bilemiyorum. Halkımız güdülmeye alışkın bir halk. Devir değişse bile o devre de ayak uydurabilir. Teşekkürler. Saygılar, sevgiler....  22.04.2012 12:08
 

yeni bir şey yok garp cephesinde...konuşmalar kanuşma!lar sarmaş dolaş...bir susarsa o büyük çoğunluk;seyreyle gümbürtüyü...eyvallah dost...eyvallah...

nedim üstün 
 20.04.2012 19:48
Cevap :
Çok ince çalışmalarla toplumun düşünce yapısının değiştirildiğini üzülerek görüyorum üstadım. Bu konuda daha etkili sonuç almak için de eğitimden başladılar. Onların düşüncelerine göre yetiştirilen çocuklar ilerde büyük çoğunluğu oluşturabilecekledir. O zaman da herşey için geç olabilir. Teşekkürler, saygılar....  20.04.2012 21:57
 

Bağıra bağıra ve yüksek sesle söylüyorum: BU ÜLKE DİN TÜCCARLARINA BIRAKILAMAYACAK KADAR DEĞERLİDİR!! Kaleminize sağlık üstadım...

Emine Supçin 
 20.04.2012 11:21
Cevap :
Bizim değer yargılarımızla din tüccarlarının değer yargıları çok farklı Emine hanım. Hele korkudan sinmiş toplumumuzun olanları sadece izlemekle yetindiğini düşünürsek ne yazık ki çok fazla iyimser olamıyorum. Sesinize ben de bütün kalbimle katılmama rağmen....Saygılar, selamlar...  20.04.2012 11:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3376
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster