Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
304
 

HALKIMIZ YENİ BİR PARTİ İSTİYOR MU?

Şu anda NTV radyoyu dinlerken halkımızın yeni bir parti istediğini ve AKP' ne oy veren vatandaşların 1/3' nün, CHP' ne oy veren vatandaşlarının 1/2' sinin bu düşüncede olduğunu duydum. (Seçmenin % 43' ü yeni partiye ihtiyacımız var diyormuş.)

Bu tür her haberi okuyuşumda, dinleyişimde ben çok şaşırıyorum, aptala dönüyorum. (Gerçi aptala dönüyorum diyince sanki akıllıymışımda aptala dönüyormuşum gibi oluyor.) Ciddiler mi diye tereddüt ediyorum ama NTV' de ciddi bir yayın organı.

Benim bildiğim bir parti gökten zenbille inmez. Bir toplumun içinden çıkar. Bir toplumun içinden yeni bir oluşum çıkabilmesi için toplumun yeni iktisadi ve sosyal fikirleri olmalı. Eğer böyle bir fikir var ise ve bu fikir geniş (bir parti kuracak kadar) bir kesim tarafından paylaşılıyor ise gerekli yasal süreç başlatılır. İkinci olgu da böyle bir parti kurulur ise bu farklılığın toplum tarafından ne kadar algılanabileceği (algılanmak isteneceği), eğer algılanır ise ne kadar oy ile desteklenebileceğidir. Bildiğiniz gibi para ile desteklenmeyen talep talep değildir ekonomide. Bir başka deyişle gömleği beğenmek nihayette talep değildir. Beğendiğiniz gömleği satın alma eylemi taleptir. Bu nedenle yeni bir parti istiyorum demek istemek değildir. Gerçek farklı fikir ve eğer böyle bir fikir çıkarsa vereceğiniz tepkiler (nihayette oy) bu isteği! somutlaştırır.

Ey sayın okur, bu sayfalarda bile "Bolu dağı tünelini lunapark gibi ışıl ışıl" bulup "kullanmayanı döverler" diye yazan sonra da yanlış anlaşıldım diyerek eleştirel yazımı yayından kaldırtanlar var ise bir siyasi parti çıkar da ben artık otoyol, viyadük, köprü vb (üstelikde aynı güzergaha) yapmıyorum derse kim oy verecek ona. Bu toplumdan sizce farklı bir ulaşım politikasını destekleyecek ne kadar oy çıkar sizce. Destekleyecek oy sayısını boş verin bir siyasi parti kurup yaşatacak kadar çekirdek kadro bile çıkar mı?

Ey sayın okur, Çankırı' ya üniversite isteyen toplumun karşısına kim "üniversite lokanta açılır gibi açılmaz (ki o bile kolay açılmaz) üniversite eğitim kurumu olmadan önce bilim üretir, bunun koşulları farklıdır, bu nedenle bırakın yeni üniversite açmayı olanların kapatılması söz konusudur " diyecek birine oy çıkar mı , oy çıkmayı boş verin çekirdek kadro çıkar mı?

Ey sayın okur, "trafik kazası sorun değildir, trafik sorununun sonuçlarından biridir, trafik sorunuda aslında sorun değil toplumsal yapımızın sonucudur bu nedenle sonuçlar değil nedenler çözülür" diyen ve yepyeni kentleşme, sanayileşme politikalarını -nüfusu azaltıp, kaliteyi yükselten- öneren bir siyasi oluşum çıkarmı, çıkarsa destek görür mü ülkemizde?

Ey sayın okur, "önce çevre, doğa, kültür hazinemiz, bu nedenle biz bu varlığa uyarak yaşamayı öğreneceğiz, bu varlıkları kendimize uydurmayı seçmeyeceğiz" diyen bir oluşum çıkar mı, çıkana oy çıkar mı?

Bıraktım evrensel demokrasi kavramı vb soyut tartışmaları. Bu kadar somut öneriler gelir mi, gelirse destek çıkar mı?

Allah aşkına biraz samimi olalım. Biz (% 99' umuz) bunların hiçbirini istemiyoruz. Arayışımız gelir paylaşımında hepimize ne düşeceğinin (mümkün olduğu kadar fazla düşsün) organizasyonunu daha sorunsuz yapan acaba çıkar mı arayışıdır. Asla ve asla otoyollardan, yeni üniversitelerden!, su havzasına yapılmış villadan gecekondudan, yılda bir feribot beklediğimiz yerde köprüden, sulak alanı kurutup tarıma açmaktan, gelişme diye başkalarının otomobillerinin üretim üssü olmaktan, kuşkusuzki istihdam için orman alanını turizme açmaktan vazgeçmeyiz. Kim hem bunları daha az gerilimli ve sorunsuz yapar arayışındayız. (O da bir arayış varsa eğer.)

Yineliyorum biraz samimiyet lütfen.

Not: Şu anda NTV radyoda bu konuda ciddi ciddi program başladı onu dinleyeceğim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 226
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 550
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

15 Nisan 1959 İstanbul doğumluyum. Marmara üniversitesi siyasal bilimler fakültesi mezunuyum. Ancak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster