Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '11

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
354
 

Halkın sağlığını hiçe sayan GSM şirketleri Burdur’da halkı yine çileden çıkardı

Halkın sağlığını hiçe sayan GSM şirketleri Burdur’da halkı yine çileden çıkardı
 

BAZA İSYAN BÜYÜDÜ; ÇEVİK KUVVET GELDİ.


Burdur halkının uzun süredir mücadele ettiği, yasal yollardan haklarını aradığı GSM şirketlerinin baz istasyonlarına karşı açtığı davalara rağmen Hıdırilyas Mahallesinde ek istasyon kurulmaya kalkışılması mahalle sakinlerini çileden çıkardı.  

Mahallenin kadınlarının zaman zaman baz istasyonu görevlilere taşlı sopalı saldırıya geçmeleri ve ortamın gerginleşmesi üzerine bölgeye çevik kuvvet ekipleri gönderilirken, zabıta ikinci baz istasyonunun kurulması yönünde izin olmadığını açıkladı. 

Yurttaş tepkili 

Burdur'da Hıdırilyas Mahallesi Hacı Hüseyin Köprüsü Soğuk Kuyu Sokak üzerinde kurulmak istenen baz istasyonu, mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu. İki yıl önce kurulan baz istasyonunun yanına ikinci bir istasyonun daha kurulacağını öğrenen mahalle sakinleri, duruma tepki gösterdiği ve BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan’ın da müdahil olarak bir basın açıklaması yaptığı olaylar nedeniyle Burdur Belediyesi Zabıtası ve Çevik Kuvvet ekipleri, bölgede güvenlik önlemleri aldı. 

Kuruluş izni yok 

Yurttaşlar, baz istasyonları yüzünden mahallede sağlık sorunu yaşayanların sayısında artış olduğunu öne sürdü. GSM şirketinin yetkilileriyle görüşen Burdur Belediyesi Zabıta Müdürü Şaban Kırcı, ikinci baz istasyonunun kurulması için izin olmadığını tespit etti. Kırcı, gerekli izinler olmadan bölgede çalışma yapılmasına izin veremeyeceklerini kaydetti. Mahalle sakinleri daha sonra olaysız dağıldı. 

Açıklamasında Kemal Arslan, “Baz istasyonları konusunda dernek olarak şikayette bulunmalarına karşılık baz istasyonu yapılan yerlerde insan sağlığı konusunda tespit yapılamadığı, yapıldığı takdirde konu üzerinde önlem alınacağı ifade edilmektedir. Oysa yetkili kurumlar tarafından yapılan araştırmalar sonrasında baz istasyonlarının insan ve canlı sağlığına etkileri kanıtlandı. Bu verilen arasında uykusuzluk, sinirlilik, unutkanlık ve depresyon başta olmak üzere birçok zararları bilinmektedir. Bu nedenle çeşitli kereler açıklandığı gibi ne malum kanser riskinin cep telefonlarından olduğu gibi bir savunması da geçersiz kalmaktadır. Bu gün Avrupa’da doktorlar hastaların cep telefonu kullanmalarını yasaklamakta, ABD Çevre Koruma Ajansı mikrodalgaları kanser yapıcı olarak ilan etmiş, Polonya’da cep telefonlarının kanser yaptığı laboratuar tetkiklerinde ortaya çıkarmıştır. Fransa 1975’den 1995’e kadar beyin tümörleri riskinin arttığını, bunun cep telefonlarına bağlı olarak tespit edildiğini, Amerika ise evlerin ve okul hastane gibi yerlerin üzerine hiç bir şekilde baz istasyonu için izin verilmediği bilinmektedir.  

 

“Devletin ise baz istasyonları konusunda müdahil olmayacağı konunun hukuk yoluyla çözülmesi gerektiğini yani vatandaşın kendi başının çaresine bakması gerektiği ifadesi ile bildirmiştir. Devletin bıraktığı boşlukta güçlü GSM şirketleri karşısında halkımızı yalnız bırakmayan Derneklerimiz bas istasyonlarının yerleşim yerleri dışına dikilmesi için davalar açmışlar, son olarak da geçtiğimiz hafta Danıştay’ın en üst kurulu tarafından bu güne kadar baz istasyonlarına verilen tüm güvenlik sertifikalarının da geçersiz olduğuna karar vermiştir. Yüksek mahkemenin verdiği karar doğrultusunda evlerimiz ve yerleşim yerlerini tehdit eden bu tepemizdeki düşmanlardan kurtulacağımızı sizlere ifade etmek istiyorum.” Dedi.  

http://www.fatihozcan.org/haberoku.php?id=2056  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 511
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 494
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster