Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
139
 

Halkların Demokratik Partisi kongresi ardından...

Demokrasilerin en güzel yanı, toplumda farklı düşüncelerin, farklı yaşam tarzların, farklı bakış açıların bir arada ve barış içinde hayat bulmalarıdır...

Bu açıdan olaylara yaklaşıldığında, bir süredir telafüz edilen Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kurulması, ülkemiz ve demokrasimiz için iyi bir kazanımdır.

Geçen Pazar günü bu partinin kuruluş kongresi yapıldı. Kongrede farklı çevrelerden insanların katılımcı olarak, bir arada olmaları dikkat çekiciydi.

BDP ve CHP’den istifa eden milletvekilleri, Süryaniler, Ermeniler, Kürtler, Türkler ve diğer sosyal oluşumların temsilcileri kongreyi renklendirmişlerdi.

Kongre süresince konuşmacılar farklı olsalar da, konuşulanlarda bir birliktelik ve ortak düşüncelerin ifadesi vardı.

İlkin, Öcalan’ın kongreye gönderdiği mesaj okundu.

Mesajın özetinde: “halkların kardeşliğine, devletle mücadelenin sona erdiğine ve müzakerelerin demokratik kazanıma dönüştürülmesine” işaret edilmişti.

Sonra BDP’den istifa ederek, HDP’nin kurucuları arasında yer alan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder konuştu.

Konuşmasında kurtuluşun ve çarenin bu çatı altında birleşenlerde olduğunu, geçmişte yapılan demokratik mücadelenin ve kazanımların örneklerini verdi:

“Devir artık barikatlar devridir. 1978’de başlayan bu hareket Gezi ile Hatay ile Armutlu ile devam eden bu süreç ODTÜ ile taçlanmıştır. Bu barikatın çimentosu HDP’dir” dedi.

Derken Gülten Kışanak kürsüye geldi. O da HDP’nin Türklerin, Kürtlerin, Ermenilerin; kısaca demokratik yaşama özlem duyan herkesin partisi olduğunu vurguladı.

Kongrede büyük bir heyecan vardı, ancak taşkınlık ve başıboşluk yoktu. Daha ziyade bilge insanların güzel bir birlikteliğinin tablosu gibiydi.

Konuşmaların ardından Parti Meclisi üyeleri ve yönetim belirlendi. Sebahat Tuncel Genel Başkan seçilerek, yene bir oluşuma imza atılmış oldu.

Partinin kuruluş amacı, ilkeleri ve ilerideki hedefleri konuşmacıların konuşmaları arasına serpiştirilmişti.

Konuya dair yapılan açıklamalarda: HDP’nin kurulmasıyla ülkede geniş katılımlı demokratik bir platformun oluşturulmasının amaçlandığı,

Önümüzdeki yerel seçimlere BDP ve HDP’nin birlikte katılacağı, seçim sonrası BDP’nin kapatılacağı, HDP’ile yola devam edileceği ifade edildi.

Bize düşen, konuşmacıların kongredeki dilek ve temennilerine katılmakla birlikte, yeni oluşumun demokrasimize zenginlik katmasını dilemektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 251
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 436
Kayıt tarihi
: 29.12.07
 
 

Emekli; Öğretmen, Yönetici ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster