Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '09

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
1960
 

Haluk Bilginer'den hayatınızın müzikali

Haluk Bilginer'den hayatınızın müzikali
 

7(Şekspir Müzikali) isimli oyundan bir sahne, Haluk Bilginer bebek rolünde, soykarılarla beraber.


Henüz Cuma günü izlediğim bir oyun için Güneydoğu Günlüklerim’e çok kısa bir ara veriyorum. Önce kendi kendime biraz zaman tanıdım ve sonra kararımı verdim, belki hala etkisindeyimdir ama, bu anlatacağım oyun hayatımda izlediğim en güzel oyunlardan biriydi.

Bahsettiğim oyun, Oyun Atölye’sinin bu seneki müzikali: 7 (Şekspir Müzikali). Başrollerinde Haluk Bilginer ve 4 tane “Soykarı” oynuyor. Soykarı’ları ise Evrim Alasya, Selen Öztürk, Zeynep Alkaya ve Tuğçe Karaoğlan oynuyor. Türkiye’de müzikal yapılamaz diye bir iddia varmış sanıyorum, bugüne kadar yapılan Lüküs Hayat, Hisseli Harikalar Kumpanyası ve daha nice müzikali bir yana bırakıp da böyle bir şey söyleyenlere inat 7’yi de taze ve canlı bir kanıt olarak sunabiliriz.

Ankara turnesine gelmişken, üstelik oturduğumuz yere epey uzak olmasına rağmen hiç üşenmedim ve kalktım gittim. Sahnede Haluk Bilginer’i kanlı canlı görmek bile yeterdi zira bana. Daha önce iki kez izlemiştim ne şanslıyım ki, Jean D’arc’ın Öteki Ölümü ve geçtiğimiz yıl Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler…

Çayyolu Sahnesi’nde oynandı bu oyun, yoğun talep üzerine bir de ek seans koymuşlardı. Tolga Çebi’nin yaptığı müzikler, o müzikleri seslendirirken seçilmiş harika pasajlar-soneler ve gerek soykarıların ve tabii ki Haluk Bilginer’in müthiş performansıyla oyunun tadı damağınızda kalıyor. Oyunda insan ömrünün çeşitli aşamaları 7 çağ içinde anlatılıyor ve bu yedi çağ içerisinde de adama hayat yolculuğunda soykarılar eşlik ediyor. Bu çağların hepsinin başına konulmuş “tüm dünya bir sahnedir” kısmı ve her çağı betimleyen Shakespeare pasajları da çok güzel. Bu pasajların herbiri As You Like It isimli oyundan alındı. Bunun dışında her çağın içinde (gelişme ve sonuç bölümlerinde diyebiliriz belki) Hamlet’ten Kral Lear’a, Bir Yaz Gecesi Rüyası’ndan Macbeth’e çeşitli oyunlardan derlemeler izliyorsunuz ve tabii ki müzikal olarak. Haluk Bilginer bebek rolünde de, çocuk rolünde de, aşık, asker, yargıç, ihtiyar ve en nihayet ölüm bölümünde de döktürüyor.

Oyun içerisinde Haluk Bilginer’in çevirilerinin yanı sıra Talat Sait Halman ve Can Yücel’in çevirileri de kullanılmış. Can Yücel’in Shakespeare çevirilerine zaten doğrudan çeviri demek mümkün değil, bilenler vardır. Bir örnek verirsek, “to be or not to be, that’s the question!” dizesini bilmeyen yoktur sanıyorum. Çoğumuz “olmak ya da olmamak, işte tüm mesele bu” deriz, Haluk Bilginer “olmak ya da olmamak budur soru” diyor oyunda ve Can Yücel “bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin” diyor. Ki bu da oyunda kullanılmış. Haluk Bilginer’in ne kadar güzel bir sesi olduğunu bilenler, görenler vardır, oyunda da şarkıları seslendirirken (ki oyun zaten baştan aşağı şarkılardan oluşuyor) devleşiyor, sesini biz dinlemek istiyoruz ve yakın zamanda oyuna gitmeye de fırsatımız yok diyenlere de Suzan Kardeş’in Makyaj Odası Şarkıları isimli albümündeki Haluk Bilginer yorumunu “Sen de Başını Alıp Gitme” isimli şarkıyı tavsiye edebilirim.

Oyuna dönersek, oyun içerisinde kullanılan her şey Shakespeare’in oyunlarından ya da sonelerinden alınmış, oyuna çok güzel yedirilmiş. Ayrıca isteyenler için oyunun metni de satılıyor ve ben bunu çok güzel bir şey olarak değerlendiriyorum. Zira eve geldiğimde oyunu yeniden okuma şansı veriyor size. İstanbul’daysanız ve fırsatınız varsa bu oyunu mutlaka görmeye gidin. Ankara’ya eminim yeniden geleceklerine ve ben yeniden orada olmaya çalışacağım. İzmir’e de gitmişlerdi ve yine gideceklerdir. Diğer şehirlerde yaşayanlar içinse 7’yi izleyebilmeleri için bir turne yapmalarını buradan diliyim. Yine de izleyemeyecekler için ise bu oyun sahneden kalktığında bir DVD'si mutlaka yayınlanmalı, müziklerini içeren CD piyasaya sürülmelidir. Oyun iki saat on beş dakika boyunca gözünüzü kırpmadan izleyeceğiniz bir oyun ve en sonunda içinize dolmuş olan büyük bir mutlulukla salondan ayrılıyorsunuz, son sahnelerin o ağır hüznüne rağmen… Bu kadar mutluluk hakkını kendinize tanıyın ve gidin görün. Pişman olmayacaksınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İşte blog kültürünün ruhuna uygun mükemmel bir yazı.

Ziyahan ALBENİZ 
 21.12.2009 14:24
Cevap :
Çok teşekkür ederim.  21.12.2009 18:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1084
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakülteliyim. Seyahat benim için bir tutku, her fırsatta bir yerlere ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster