Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
467
 

Haluk Seki'nin davetine katılıyorum

Haluk Seki'nin davetine katılıyorum
 

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=140328

Yukarıdaki linki okumayanınız varsa...Önce linkteki yazıyı okumanızı, sonra bu yazıyı okumaya devam etmenizi rica ediyorum.

İlkokuldayken okuduğum, bende iz bırakmış pek çok fıkra ve öykü vardır. Bunların neredeyse hepsi kıssadan hisse tadındadır. Her duruma uygulayabilirsiniz bunlardan alacağınız hisseleri. En sevdiklerimden birini aktaracağım sizlere. Başlığını bugün gibi hatırlıyorum; HERKES BÖYLE DÜŞÜNÜRSE idi.

Ormanda yaşayan bütün canlılar, öyle birgün gelmiş ki Kral aslanın yerli yersiz kükremelerinden, haşmetli yelesiyle ortalıkta böbürlene böbürlene dolaşmasından, kendilerine tepeden bakmasından bıkmışlar.

Ne yapacaklarına, Kral aslandan bu denli korkarken nasıl karşı çıkacaklarına bir türlü karar verememişler. Kendilerine lider olarak Kurnaz tilkiyi seçmişler.

Kurnaz tilki Kral aslandan uzak bir yerde toplantı düzenlemiş. Ormanda yaşayan bütün börtü böcek, maymun, geyik, fil, zürafa, goril hepsine şunları söylemiş;

Kral aslandan korkmamıza gerek yok. Hepimizi canımızdan bezdirdi. Ama biz bir araya gelip aynı anda ses çıkarmaya başlarsak, Kral aslan çıkacak o müthiş sesten korkar, bir daha da bizlere yanaşmaz. Hadi hep birlikte prova yapalım, ben üçe kadar sayınca hepimiz birden bağıralım demiş.

Kurnaz tilki ' bir, iki, üç ' der demez hepsi birden bağırmaya başlamışlar, gerçekten korkutucu bir ses çıkmış. Kral aslanın karşısında ne zaman bağıracaklarını kararlaştırmışlar ve ayrılmışlar.

Karar günü ve anı geldiğinde hepsinin gözü Kurnaz tilkideymiş. Kral aslan hepsini karşısında görünce şaşırmış ve o da diğerleri gibi Kurnaz tilkiye dikmiş gözünü. Kurnaz tilki saymaya başlamış; bir, iki, üççççççç. Çıt bile çıkmamış. Tekrar saymış, yine hiç ses yok. Bütün börtü böcek, fil, maymun, geyik birbirine bakmış kalmış.

Meğer hepsi aynı anda aynı şeyi düşünmüşler; ben bağırmasam bu kalabalığın içinde kim farkedecek. Hem belki Kral aslan benim bağırmadığımı görür de bana zararı dokunmaz.

Kendi adıma, değerli Haluk Seki'nin çağrısına 40 yıldır unutmadığım bu sevimli öyküyle katılıyorum ve bağırıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ağzılarından 'Özgürlük' lafı düşmeyenlerin ortaçağ sansür anlayışı yerel seçim de yaklaşırken hızlanarak artacak gibi. Haluk Seki'nin dediği gibi benim de en sinirimin bozulduğu hadise basının bu işe hemen hemen hiç ilgi göstermemesi. tarih 2008 yer Türkiye. şu yaşadıklarımıza bakın.

seringel 
 27.10.2008 13:46
Cevap :
Bugün NTV' de bu konuyla ilgili bir program vardı. Sanırım seslerimiz yükseldikçe vazgeçecekler bu tutumdan. Yüreğime az da olsa su serpildi. Kurunun yanında yaşın da yanması bu olsa gerek.  27.10.2008 21:19
 

Sevgili Aksoy, verdiğiniz desteğe (ki bu destek bana değil "kendimize" verilmektedir) çok teşekkür ediyorum. Öykü herşeyi çok net anlatmış. "Ben yazmasam ne olur ki, kim ne der, kim ne anlar" dediğimizde (doğru; hiç kimse bir şey demez, kimseyi de ilgilendirmez) şu anda kullandığımız MB sayfalarına haksızlık etmiş oluruz. Her ne kadar blogspottaki formatla buradaki format aynı olmasa bile "bir bahane bulmak" zor olmasa gerek. Desteğinize bir kez daha teşekkür ediyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Haluk Seki 
 27.10.2008 8:40
Cevap :
Yazdığınız gibi, aslında bir anlamda kendimiz için desteklememiz gerekiyor sizi. Yazılarımı yedeklemeliyim derhal. Korkmak ne kadar kötü bir duyguymuş meğer. Yazılarım kaybolursa diye korku düştü içime. Sevgi ve saygımla...  27.10.2008 13:38
 

Maalesef bu bir gerçek.Biliyorsun bu öykünün bir de Nasrettin hoca versiyonu vardı.Aman hoca kurtar bizi fillerden.Ve hoca tekbaşına padişahın karşısında kalınca ,sizmisiniz benim ardımdan bir bir eksilen,alın size deyip yüz fil daha ısmarlamış ya..İşte öyle bir şey.Kapatılan blok yazıları değil.Halkın düşüncesini önlemek vw birbiriyle düşünce alışverişi yaparak bilinçlenmesine mani olmak.Afyon yutmuş zihniyetin işine gelen bir yöntem.Susun ve evlerinizde oturun koyun olun çene yok emek yok amelelik ırgatlık var..aydınlanmak mı o da ne ampulleri patlatmayın ceryan baraj su ister.az laf çok iş.Hele bilmeyen öğrenmesin ,bilen söylemesin.Site mi blok mu o da ne yani.kimin eli kimin cebinde .tıklanmayın reklam almayın.masal anlatın yeter..Saygılar.

ütopik 
 27.10.2008 1:26
Cevap :
Sevgili ütopik, şunu asla anlamış değilim; hoşa gitmeyen 10 yazı için, onlarca yazıyı yok etmek nasıl bir mantıktır? Haklarımıza önce kendimiz sahip çıkmalıyız. Sevgiyle...  27.10.2008 13:41
 

Çekin ellerinizi bloglarımızdan!

Ayrıntıda gezinmek 
 27.10.2008 0:02
Cevap :
Sevgili Aynur, acaba yazılarını yedeklemeyen, benim kadar iyiniyetli biri var mıdır? :( Evet, çeksinler ellerini...  27.10.2008 13:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2089
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster