Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '14

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
588
 

Hamam böceği ve siyasetçi

Hamam böceği ve siyasetçi
 

Hamam Böceği ve siyasetçi


Ülke yönetimini daha iyi yapacağını ve halka daha iyi hizmet edeceği söylemi ile siyaset yapan siyasetçiler ile Dıctyoptera familyasından olan Hamam böceklerinin özelliklerini anlatmak istiyorum bu blog yazımda. Ancak, her ikisinin en genel ortak özelliği Hamam böceği ile Siyasetçinin aydınlıktan ve ışıktan, şeffaflıktan korkmasıdır.

Hamam böcekleri yumurtlama yöntemiyle, siyasetçiler döllenme ile çoğalırlar. Hamam böcekleri de siyasetçiler de çok hızlı ürerler. Üredikleri ortamda koloniler halinde yaşarlar.

Hamam böcekleri çok pistir ve her şeyi yerler, siyasetçilerin pisine rastlanır ancak onlarda her şeyi yerler. Hamam böcekleri her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar, siyasetçiler her pisliği, mikrobu taşımasalar bile yaptıkları ile insanları bulaştırabilecek özellikler taşırlar.

Hamam böcekleri, gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir, siyasetçilerinde temel malzemesi insan olduğundan insan olan her yerde aktivite gösterirler.

Hamam böcekleri evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolar olup, siyasetçilerde genelde evlerin her yerine yerleşirler.

Hamam böcekleri hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, bilinçsiz yapılan amatör mücadelelerde ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar. Siyasetçiler, asla saklanmazlar ortalıkta hep boy gösterirler, gece, gündüz hep aktiftirler, onlarda çok dayanıklıdır, muhalefetin bilinçsiz ve pasif tutumlarında sürekli yükselirler.

Hamam böcekleri genellikle geceleri aktif olurlar, ışığa karşı hassastırlar, Siyasetçiler gizledikleri, örttükleri şeylerin aydınlatılmasına karşı hassasiyetleri üst düzeydedir.

Hamam böcekleri bir binada 10 kat birden bir gecede dolaşabilirler, yaklaşık bir gecede 4,5 km yol kat edebilirler, siyasetçiler de insanlara ulaşmak adına sürekli dolaşır.

Hamam böcekleri bütün insanların ve diğer canlıların yediği ve yemediği kağıda kadar her şeyi yerler, siyasetçiler de yemeği çok severler.

Hamam böcekleri, genelde toplu koloniler halinde yaşarlar, 15 ay kadar ömrü vardır, siyasetçiler de koloniler halinde yaşayıp ortalama insan ömründen daha az yaşarlar.

Hamam böcekleri, nemli, sıcak ve pis yerleri severler kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri ambalaj içleri gibi yerleri istila ederler, genelde endüstriyel işletmelerde çok görülürler siyasetçiler insanın olduğu her yeri severler.

Hamam böcekleri, Antenleri çok küçük miktarlardaki nem ve yiyeceği tespit edebilir, siyasetçilerin de çok yüksek bir algı düzeyi vardır. 

Hamam böceklerinin karınlarının arka tarafından uzanan duyargaları çok hafif hava akımlarına bile duyarlıdır; öyle ki, potansiyel bir tehlikeden saniyenin binde 54'ü gibi bir zamanda kaçmaya başlayabilirler, siyasetçilerde tehlikelerde kaçma hızı konusunda Hamam böceklerinden aşağı kalmazlar.

Hamam böcekleri, evlerde ve dışarıda yaşayan Hamam böceklerinin hastalık vektörleri olduğu kanıtlanmış olup, ısırmadıkları ve sokmadıkları için bakımları kolay, kullanımları güvenli ideal laboratuar hayvanıdırlar. Siyasetçilerde incelenebilir canlı ve insan türleridir.

Hamam böceklerinin ve siyasetçilerin bağışıklık sistemleri gelişmiştir,

Hamam böceklerinin kanları beyaz, siyasetçilerin ise kanları kırmızıdır.

Hamam böceklerinin bazı türleri kanatlıdır, fakat uçmaktan ziyade yürümeyi tercih ederler, siyasetçilerin bazıları uçarlar hatta kendi taraftarlarına uçmayı vaat ederler.

Hamam böceklerinin iskeletleri vücutlarının dışında olup, yılda birkaç defa iskelet, yani kabuk değiştirirler. Kabuğunu yeni değiştirmiş bir hamamböceğinin rengi beyaz, göz kısmı siyahtır. Kabuk 8 saat sonra normal rengini kazanır, siyasetçilerin iskeletleri içerde olup genelde omurgasızdırlar.

Hamam böceklerinin bazı türlerinde dişiler sadece bir defa çiftleşir ve bu onlara ömürleri boyunca yeter, siyasetçiler tam bir çiftleşme hastasıdırlar.

Kafası kopmuş bir hamamböceği 1 hafta daha yaşayabilir, ağzı olmadığından su içemediği için susuzluktan ölür.Kafası olmayan siyasetçi siyaseten hemen ölür.

Hamam böcekleri yüzebilir, ama ağız veya burunları ile değil de yanlarından nefes aldıkları için su yüzeyine doğru yüzerken çok zorlanırlar. Siyasetçilerin çok iyi yüzdüğü bilinir.

Hamam böcekleri saatte 4.800 m kadar koşabilirler, maraton rekoru olmasa da boylarına göre çok çok iyi koştukları bilinmektedir, siyasetçiler genelde oturarak konuşmayı tercih ederler.

Hamam böceklerinde 6 ayak, birçoğunda 18 eklem bulunur. Siyasetçilerde ise 4 ayak, 360 eklem bulunur.

Hamam böcekleri 40 dakika boyunca nefeslerini tutabilir, siyasetçiler ise nefeslerini maksimum 3 dakika tutabilir, ancak nefeslerini çok tüketirler.

Hamam böcekleri, hayatlarının % 75 ini dinlenerek geçirirler, bu günde 18 saat demek olur ki, bayağı tembel oldukları anlamına gelir, aksine siyasetçiler pek dinlenemezler, sürekli hareket halinde olup çok çalışırlar.

Hamam böceklerinde dünya üzerindeki türlerinin sayısı 5000 civarındadır, siyasetçilerin türleri sayılamayacak kadar çoktur.

Hamam böcekleri, yaklaşık 320 milyon yıl önce, karbonifer çağda ortaya çıkmışlardır ve bu güne kadar görünüşleri çok az değişmiştir, siyasetçiler ise hamam böcekleri gibi milyonlarca yıl ortaya çıkmış ve müthiş bir evrim geçirmişlerdir.

Hamam böceklerinin ağızları sağa-sola doğru hareket eder, siyasetçilerin ağzı ise sürekli konuşma halinde olduğundan, ağız hareketliliği yüksektir.

Hamam böcekleri de siyasetçiler de dünya üzerinde her yerde bulunurlar.

Hamam böcekleri türlerinin çoğu tropiklerde yaşar, ancak Kuzey ve Güney Kutuplarında da yaşayabilirler, -32 dereceye kadar dayanabilirler. Siyasetçiler kuzey kutbunda yaşamayı pek tercih etmezler, sıcağı severler.

Hamam böcekleri, ayaklarındaki pençeleri sayesinde duvarlara tırmanırlar, siyasetçiler ise uslanmaz bir şekilde bitmeyen ısrarlı ve dirençli tavırları sayesinde her yere monte olabilirler.

Hamam böceklerinin koku alma duyuları o kadar gelişmiştir ki ev halkını misafirlerden ayırt edebilirler. Siyasetçilerde iktidar için her türlü kokuyu hissederler ve bu konudaki hassasiyetleri çok yüksektir.

Hamam böceklerinin dişileri, feromon denilen bir tür koku salgılayarak erkekleri davet ederler. Siyasetçiler, koku yaymazlar ama iktidar vaadi ile karşı cinsine çok şeyi yaptırabilirler.

Nizamettin BİBER

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nizamettin Bey bazı karşılaştırmalar gibi bu da güzel olmuş. Teşekkürler...

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 26.01.2014 13:20
Cevap :
Diyalektik olarak karşılaştırılan bu iki canlının (Siyasetçi ve hamam böceği) en önemli ortak özelliği ışıktan korkmalarıdır, selamlar, teşekkürler Ömer bey.  26.01.2014 21:06
 

Hamam böceğini gördüğünüz gibi tanırsınız ama siyasetçinin kamufle özelliği tehlikeliliğini de kamufle eder ancak siyaset olacaksa siyasetçide olacak ya da alternatif öneriniz var mı?...

Kadri KANPAK 
 16.01.2014 9:09
Cevap :
Kadri bey, Var tabii siyaset her şeyden önce ilkeli, tutarlı, ahlaklı olmalıdır. Ayrıca mutlaka da hamam böceğinden farklı olarak aydınlıktan korkmamalıdır, önerilerim bunlardır. Teşekkürler, Selamlar   16.01.2014 14:59
 

Çok ilginç bir yazı olmuş Nizamettin Bey...:) Bu güne kadar böyle bir kıyaslama görmedim. Hani haksız da sayılmazsınız tespitlerinizde. Gülümseyerek okudum...:) Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 15.01.2014 20:37
Cevap :
Merhaba Ayşegül Hanım; Evet bu yazıyı hamam böcekleri ile ilgili bir yazı okurken yazmaya karar verdim, bende ilginç buldum doğrusu, teşbihte hata olmaz derler ya tamda o. Sizi gülümsettiğime sevindim, teşekkür ederim, selam ve saygılar.  16.01.2014 8:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 878
Toplam yorum
: 3737
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2539
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster