Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Haziran '16

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
682
 

Hamile, yaşlı ve çocuklular için yaşamak çok kolay bu ülkede.

Hamile, yaşlı ve çocuklular için yaşamak çok kolay bu ülkede.
 

 Bu sabah gene küçüğüm uyuyor ve ben internetteyim. Evin diğer ahalisi yorucu geçen bir gecenin ardından biraz daha uyku biriktiriyorlar.Dışarda sıcak bir Florida Pensacola sabahı var. Ev serin ve ferah.Birazdan kalkıp bir arkadaşımızla kahvaltıya gideceğiz. Artık bebeğimizle gezmelere çıkmaya başladık. İki gündür yakındaki büyük alışveriş merkezindeyiz. Kah mağazaları geziyoruz, kah arkadaşlarımızla kafede buluşup sohbet ediyoruz.

  Burada yaşamak kolay. Çocuklu aileler, yaşlılar için yaşam çok kolay bu ülkede. Özellikle böyle küçük yerleşim yerlerinde çok rahat.Bu ülkede çocuklu, yaşlı ve hamilelere çok saygı gösteriyorlar.Kendi ülkemde sokağa çıkmaya korkuyordum bir yaşlı olarak. Hele İstanbul gibi büyük şehirlerde belli yaşın üstündekilerin sokağa çıkması çok zor oluyor.Gerek şehrin imkanları, gerek insanların  davranışları sizi her an büyük tehlike ile karşı karşıya getirebiliyor.

 Dün alışveriş merkezi turumuzda büyük mağazalardan birine girdik. Eşime bir sort almaktı amacımız. Eşim giyinme soyunma kabınınde şort denerken ben tuvalete gitmek istedim. Malum tansiyon hapı alıyoruz ve sık sık tuvalet ihtiyacımız oluyor. Tuvaletin üst katta olduğunu görünce geçirdiğim ameliyat sebebiyle merdiven çıkamayacağımı yakınımdaki mağaza görevlisine söyledim. Mağaza görevlisi zenci hanım hemen elindeki telsiz aleti ile bir konuşma yaptı ve bir kaç saniye içinde bir başka mağaza görevlisi belirdi yakınımızda. Hemen görevli asansörü açılıp benim üst kata çıkmam sağlandı. Tabii görevli de bana eşlik etti. Böyle bir itibarı ve saygıyı ülkemde ne yazık ki göremiyorum. Bebekle gireceğiniz her kafede, mağazada size kapılar açılıyor ve bir anda kendinizi kral gibi hissediyorsunuz. Büyük markette aldıklarınız görevli tarafından torbalara dolduruluyor ve eğer yaşlı, hamile ve çocuklu iseniz hiçbir ek ücret almadan arabanıza kadar götürülüp yerleştiriliyor bagajınıza.

 Ben ailelerin neden çok çocuk sahibi olduklarını anlamaya başladım galiba bu ülkede.

 Sadece hamilelere, yaşlılara gösterilen saygı değil Trafikte de insanların birbirine gösterdiği saygı çok dikkatimi çekti. Herkes sırasını bekliyor büyük bir saygı ve sabırla. Kimse geçiş hakkı benim diye mücadele etmiyor. Sanırım bu insana saygı çok küçük yaştan ailelerde, okullarda kazınıyor insanların kafasına.

 Bütün bu saygıyı gördükten sonra neden ülkemde bu kadar kötü yaşıyoruz diye düşündüm. Biz ülkede artık tüm saygıyı yitirdik insanlar arasında. Herkes birbirinin hakkını nasıl alabilir diye fikir üretiyor. Bir kuyruğa giriyorsunuz aynı. Trafikte aynı. Kimse kimseye yol vermiyor, hakkına saygı göstermiyor.

 Düşünüyorum nasıl yaşayacağıız bu toplumda.

 Sanırım yaşayamıyacağız. Ya öleceğiz veya ..............

 

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ah Canım arkadaşım ah! Bir ah çeksem karşı ki dağlar yıkılır ülkemin sorunlarından dolayı. Ne güzel keşke biz de orada olsak torunum Bilkent Üniversitesi 3 ncü sınıfta Floridaya okumak için geldi inşallah başarır döner.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 23.06.2016 9:30
Cevap :
Sevgili Nahide Hanım, torununuza başarılar dilerim. Hangi Üniversitede Florida'da. Gerçi Florida eyaleti çok büyük ve bir çok Üniversite mevcut ama belli mi olur. Belki çok yakınımızdadır ve kendisi ile tanışırız. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Hakikaten buralarda yaşamak özellikle bir yaştakiler için çok konforlu. Hiç dönesim yok. Ülkemi özlenmez hale getirdiler. Selam ve sevgiler buralardan  23.06.2016 16:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 822
Toplam yorum
: 1063
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1017
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster