Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '10

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
454
 

Hamile beslenmesi

Hamilelik döneminde anne adaylarının beslenme ihtiyaçları normal zamanlardakinden farklılık gösterir. Çünkü, artık "2 canlı"dır. 2'den fazla da olabilir... Bu nedenle, hamilelerin besin ihtiyaçları, gebelik dönemi boyunca artar. Bu artış beraberinde kilo artışını da getirir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, sağlıklı kilo alınıp alınmadığıdır. Çünkü kimi anne adayları hamilelik boyunca kilo almakta fakat bebekleri zayıf kalabilmektedir. Belli bir kilo aralığında, bebek sağlıklı olduktan sonra, bebeğin kilosu çok da sorun değildir fakat yine de hamilelik boyunca anne adaylarının sağlıklı ve dengeli beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri gerekir.

İştahın açık olması ve kilo almak, sağlıklı ve dengeli beslenme anlamına gelmemektedir.

Gebelik boyuncu kesinlikle "alkol" ve sigaradan uzak durmak gerekir. Bebek ölümlerinin, sakatlıklarının, gelişim ve zeka geriliklerinin en önemli nedenlerinden biri de "alkol", "sigara" ve "uyuşturucu" gibi zararlı maddelerdir.

Hamilelikte, demir eksikliği, mide bulantısı, kramp gibi bazı şikayetlerde artış görülür. Aslında, bunların neredeyse tamamı beslenme ile yakından ilgilidir. Halilelikte ihtiyaç duyulan besin maddeleri yeterli miktarda alınırsa bu şikayetler büyük oranda azalacaktır.

Mehmet Aksoy

http://www.dogalkilokontrol.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 5075
Kayıt tarihi
: 27.08.10
 
 

Merhaba, yaklaşık olarak 3 yıldır bir Sağlıklı ve Dengeli beslenme şirketinde çalışmaktayim. Şirketi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster