Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Hamilelik Bulantılarına Engel Olabilirsiniz

Hamilelik Bulantılarına Engel Olabilirsiniz
 

Yapılan araştırmalara göre yaklaşık olarak her 100 kadından 50 ile 70’i hamilelik dönemlerinde bulantı ve kusma problemi yaşıyor. Ayrıca bu problemleri yaşayanlar arasında %5 - %10’luk kesimin bulantısı ve kusması çok şiddetli olduğu için hastaneye yatmak zorunda kalıyor. Bulantı ve kusma şikayetleri genellikle sabah saatlerinde görülmektedir. Emesis gravidarum adı verilen bu durum çok şiddetli olduğunda ise hiperemesis gravidarum adını alıyor. Genel olarak hamileliğin 6. haftası itibariyle ortaya çıkan şikayetler yaklaşık 10 hafta sürmektedir. 14 ve 16. haftalarda en az seviyeye inerek ortadan kaybolur. Ancak çok nadirde olsa hamileliğin 4. haftası ile ortaya çıkan bulantı ve kusma şikayetleri hamileliğin sonuna kadar sürmektedir. 
 
Hangi Yiyecekler Bulantıya İyi Gelir?
Bulantı ve kusma şikayeti yaşayan anne adaylarının protein ve yağ yönünden zengin, hazmetmesi zor gıdalar yerine daha çok kompleks karbonhidratları tüketmesi önerilmektedir. Mide bulantısının günün sabah saatlerinde çok şiddetli olmasının sebeplerinden bir tanesi de sabah midenin boş olmasıdır. Bu nedenle anne adaylarının gece yatmadan önce hafif bir öğünde sindirimi uzun süren tahıllı ve lifli gıdaları tüketmeleri gerekmektedir. Bu şekilde sabah mide boş olmayacağından bulantının şiddeti de daha hafif olmaktadır. Gün içerisindeki öğün sayısını altıya çıkarmak, az az ancak sık aralıklarla yemek yemek şikayetlerin azaltır. Bulantı hissedildiğinde kraker gibi tuzlu gıdaların tüketilmesi bulantı hissinin kısa sürede geçmesine yardımcı olmaktadır.
 
Kimler Risk Altında?
İkiz ya da daha fazla bebek bekleyen annelerde bulantı ve kusmanın daha şiddetli olma riski tek çocuk bekleyen anne adaylarına göre daha fazladır. Ancak bu rahatsızlıkların hiç gerçekleştirmemesi gerçekleşmemesi gibi bir durum da bulunmaktadırsöz konusudur. Hamilelikten önce doğum kontrol hapı kullanmış ve kullandığında bulantı yaşamış kadınların hamilelik döneminde bu problemleri yaşaması olasıdır. Bu bulantıların nedeni östrojene olan duyarlılıktır. Yakın ailesinde benzer şikayetler olan kadınların bulantı yaşama olasılığı da diğer anne adaylarına göre daha yüksektir. Tüm bunların yanı sıra araç tutması yaşayanlar, migren hastalığı olanlar, ilk kez hamile kalanlar ve genç yaşta hamile kalanların bu rahatsızlıkları yaşaması oldukça normaldir.
 
Op. Dr. Seval Taşdemir
Kadın Hastalıkları, Doğum
ve Tüp Bebek Uzmanı
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 39
Kayıt tarihi
: 22.01.18
 
 

Manisa doğumlu olan Dr. Seval TAŞDEMİR ilk orta ve lise öğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster