Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
396
 

Hamilelik süresinde durum ve davranışlar...

Hamilelik süresinde durum ve davranışlar...
 

Ömer Tuğrul İnançer...
 
Kendisini, Mevlana törenlerinden tanıyorum. Onun ötesinde "Kimdir" diye baktığımızda, hukukçu olduğunu ve ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu'nda görev yaptığını biliyoruz.Ayrıca TRT için yapmış olduğu dini sohbet programları vardır.
 
Yani...
 
Sözü sohbeti dinlenir kişiliği ile biliyoruz.
 
Ancak...
 
TRT kanalında katıldığı iftar programında; "Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. Her şeyden önce estetik değildir. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır. Sonra akşam üstü çıkarlar... Şimdi ise maşallah, kanatlısı kanatsızı televizyonlarda uçuşuyor. Ayıptır ayıp. Bunun adı realizm değildir. Bunun adı terbiyesizliktir" demesi, kendisine bugüne kadar verilen değerleri süpürdü götürdü seviyesine erişti...
 
Aslına bakarsanız, Ömer Tuğrul İnançer'in söylemini ben çok yadırgamadım. Klasik "Bağnaz" bir tutum.
 
Böyle bir fikir beyan edip, tutum sergilerken, "Hukukçu" kimliğini bir tarafa bırakıp, katı ve nereye dayandığı belli olmayan "Dinsel dayatmayı" öne çıkarmasına da şaşırmadım doğrusu.
 
Sadece Kuran'dan bir ayet vermek istiyorum...
 
Araf Suresi 189. ayet: "O, o zattır ki sizi bir tek nefisten yarattı, eşini de ondan yarattı ki gönlü buna ısınsın. Onun için eşine yaklaşınca o hafif bir yükle hamile kaldı, bir müddet böyle geçti, derken yükü ağırlaştı. O vakit ikisi birden kendilerini yetiştiren Allah'a şöyle dua ettiler: "Bize salih yaraşıklı bir çocuk ihsan edersen, yemin ederiz ki, kesinlikle şükreden kullarından oluruz!"
 
Ayeti lütfen dikkatlice okuyup düşünün...
 
Sözünün sonundaki "... kanatlısı kanatsızı televizyonlarda uçuşuyor..." sözü de ilginç...
 
İslam anlayışında, düşüncesinde ve uygulamasında, insanların sağlı çok önemlidir. Hatta insanlar sağlıklarına o kadar çok özen göstermelidirler ki, Yüce Allah'ın kendilerine bahşettiği, emanet ettiği vücutlarının da sağlıklı olmasından sorumludurlar.
 
O televizyonlardaki "... kanatlısı kanatsızı..." uçuşanlar da kadınların sağlıklı olmaları bakımından son derce önemlidir. Eskiyi, "Enfeksiyon" gerçeği ile düşünürseniz elbette...
 
Sonuç olarak böyle bir kişinin, olayı taşıdığı boyutu onaylamak, kabul etmek mümkün değildir. Bazen insanların basireti bağlanır ya, Bay İnançer'in de bu programda basireti bağlanmış olsa gerek ki, kişisel düşüncelerini, uygun olmayan lisan ve üslup içinde ifade etmişler.
 
Umarım daha bir açıklık getirerek ve özür dileyerek bir düzeltme yapar.
 
26 TEMMUZ 2013
İBRAHİM PEKBAY
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

pekbay hocam, gun gecmiyor ki bir zat-i muhterem bir sey yumurtlamasin. Yahu hocam yumurtlamadan gecen gun var mi ulkede?

Newyorker 
 26.07.2013 9:06
Cevap :
Vallaha yok... Saygı ve sevgilerimle...  26.07.2013 17:58
 

Videosunu seyrettim, inanamadım. Demek bu zihniyet hep içimizdeymiş, insanlığımıza, ahlâkımıza düşmanmış da biz bilmiyormuşuz. nasıl bir nefret, nasıl bir ayrımcılık... Mevcut dincilik her gün bütün örgütleri ve bireyleriyle nefret suçu işliyor ya kim durduracak? Yazınız için teşekkürler, saygılar hocam.

Ögeday 
 25.07.2013 19:19
Cevap :
Sayın Ögeday... Yromunuz ile katkınız için teşekkür ederim. Saygılarımla...  26.07.2013 13:51
 

Bunlar hukukçu değil..Guguk kuşları :) Saygılar.

Mesut Selek 
 25.07.2013 17:02
Cevap :
Abi... Gukuk guşunun suçu ne ki? Saygı ve sevgilerimle...  26.07.2013 17:58
 

Sayın Pekbay, kaleminize sağlık, yanlış düşünceyi teşhir edenlere verdiğiniz dersler, gönlümüzün ateşini soğutuyor. Allah'ın yarattığı varlıkların naturasını yeren bu zihniyet, toplum içerisinde nasıl yer buluyor, hayret ediyoruz. Karı koca ilişkilerinin kutsal ürünü olan bir bebeğin, o bebeği karnında taşıyan, dünyaya getirme fedakarlığında bulunan bir annenin, toplum içinde doğal hayatını yaşama hak ve hukukunu sınırlayan bu zihniyeti, acı bir gülüşle alkışlamalı. Eminim ki, bu zihniyet,kadınların özel günlerinde kullandıkları orkit bezlerinin renklamının da ayıp ve günah olduğu yorumuna işaret edebilir. Denilecek bir şey yok. Bu zihniyeti haklı kılmayan, biz %50'leri Allah ıslah etsin. Selam ve saygılarımla. Refik BAŞDERE

Refik Başdere 
 25.07.2013 16:05
Cevap :
Sayın Başdere... Katkınız için teşekkür ederim. Sayglarımla  25.07.2013 17:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 912
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster