Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '13

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
4861
 

Hamilelikte cinsellik bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte cinsellik bebeğe zarar verir mi?
 

hamilelikte cinsellik


Özellikle hamilelik kadınların vücudunda meydana gelen hormon el değişimler neticesinde oldukça hassa geçmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde cinsel sağlık artık kadına bağlı olmaktadır. Aslında pek çok hamile kadın hem bebeğinin zarar görmemesi hem de eşiyle birlikte bir cinsel sağlık sürmek ister. Fakat annelik duygusu ve bebeğin zarar görme düşüncesi kadını cinsellikten uzaklaştırır hatta soğutur.

İlk üç ay soğuyabilirsiniz!

Çoğunlukla kadınların hamilelik dönemini ilk üç ayında hormonların değişimi ile başlayan halsizlik, mide bulantıları, kusmalar ve sürekli olarak uykuya ihtiyaç duymaları özellikle cinsel sağlıktan soğumasına neden olabilir. Bazı kadınlarda ise hamilelik döneminin ilk üç ayında oldukça istek oluşurken aksine son üç ayında ise karnın büyümesi sebebi ile hareketler kısıtlanır ve kadında cinsel isteksizlikler ortaya çıkabilir.

Aşağıdaki yazıda hamilelik döneminde cinsel yaşamın etkilerini anlatmaya çalıştım

http://www.ayseduman.com/gebelikte-cinsel-iliski-zararli-mi/

Hamilelikte cinsellik düşük nedeni değildir!

Genel olarak hamileliğin ilk zamanlarında düşüklere sebep olacağı şeklinde çok yanlış bir düşünce olmaktadır. Aksine bu düşüklerin cinsel sağlık ile kesinlikle iğlisi olmamaktadır. Hamilelikte diğer yanlış bir düşünce de erken doğum vakalarıdır. Genellikle cinsel ilişki sırasında kadında meydana gelen orgazm rahmin kasılmalarına neden olsa bile asla erken doğuma neden olmamaktadır.

Cinsel organ bebeğe zarar vermez!

Diğer bir unsur da erkeğin cinsel organının özellikle bebeğe zarar vermesi şeklinde yanlış bir inanış söz konusudur. Aksine erkeğin cinsel organının hiçbir şekilde bebek ile teması olmamaktadır. Ayrıca hamilelik döneminde cinsellik bebeğe zarar vermez. Ayrıca bebek anne karnında onu dış etkenlerden koruyan sıvı dolu zar içersinde bulunmaktadır.

Yani annenin telaş etmesini gerektiren bir durum söz konusu değildir ve cinsel sağlığın bebeğe hiçbir zararı olmamaktadır. Sadece hamilelik süreci ilk sıralarında oluşan bazı komplikasyonlarda meydana gelebilecek problemlerin yaşanmaması için ve bebeğin durumu göz önüne bulundurularak genellikle cinsel ilişkide bulunmama yasağı konabilmektedir.

Op. Dr. Ayşe Duman

www.ayseduman.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2418
Kayıt tarihi
: 21.01.13
 
 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı / Hipnoterapist / Cinsel Terapist   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster