Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '06

 
Kategori
Hamilelik Öncesi
Okunma Sayısı
4416
 

Hamilelikte egzersiz önemli

Hamilelikte egzersiz önemli
 

Eşim, bugün itibarıyla 28 haftalık hamile. 8 hafta önce hamile egzersizleri uygulatan bir yere başladık ve çok memnunuz. Burada öğrenilen egzersizleri evde de uygulayan eşim, az yaşadığı kasılma ve krampları şimdi hiç yaşamıyor. Doğum sırasında da faydası olacağına inandığımız bu hareketler aslında daha ziyade normal doğuma yönelik.

Biz şu anda nasıl doğum yapacağımızı bilmiyoruz, doktorumuz son ay belli olacağını söylüyor. Gönlümüzden geçen normal doğum. Yine de bir profesörün gecenin bir yarısında evinden kalkıp doğum yaptıracağını düşünmek, biraz hayal gibi duruyor. Eğer şartlar uyar da normal doğum yaparsak, hele bir de bu doğum gün içi saatlerin dışında sağlıklı bir şekilde tamamlanırsa, doktorumuzun ismini sizinle paylaşacağım.

Bunun en önemli faydalarından birisi de, çevrenizde sizin gibi hamile birilerinin olması ve paylaşma imkanı sağlaması. Öte yandan bazı kıyaslamalara girilmesi gibi sakıncalar da yaratmıyor değil aslında. Eşim gruptan bir bayanın bebeğinin, 26. haftada 1400gr. olduğunu öğrenince dertlendi biraz. Bizimkisi aynı haftada 935gr idi ve doktorumuz bunun tam da olması gereken ağırlık olduğunu söyledi halbuki.

Benim gibi baba adaylarına düşen en önemli görevlerden birisi, bu kıyaslamalardan eşlerimizi uzak tutmaya çalışmak. Hele ki internette kulaktan dolma bilgiler çok fazla. İnsanlar duyduklarını değil de sadece yaşadıklarını paylaşsalar, faydası olur. Ben de bu köşede bunu yapmaya çalışacağım.

Egzersiz ve ölçülü yürüyüşlerin faydalı olduğunu hatırlatmak isterim. Ama ne olursa olsun, hamilelik döneminizi ve doktorunuzun yönlendirmelerini mutlaka ön planda tutun.

Not: Bu blogda yeralan görüşler, yaşanan deneyimlerin paylaşılmasından ibarettir.


cevodem1957 bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2699
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

MBA değil ama HBA (Herşeyi Bilen Adam) yapmış birisiyim. Hemen her konuda fikrim var ama hiç fikr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster