Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '13

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
230
 

Hamilelikte neden Vitamin ihtiyacı artar?

Hamilelikte neden Vitamin ihtiyacı artar?
 

gebelikte vitamin


Hamilelikte vitamin ihtiyacı, vücudun gerçekleştireceği tepkimeler, yanma ve sindirme olaylarının hızlanması açısından oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde gebenin ihtiyacı olan tüm vitamin ve minarelere olan ihtiyaç oldukça artar. Günlük vitamin rasyonu adı verilen RDA değerleri gebelik dönemlerinde vitaminlere olan ihtiyacın arttığının göstergesidir.

Daha önce kullanılmış olan doğum kontrol hapları, gebede bulunan vitamin depolarında folik asit ve B6 vitamini başta olmak üzere vitaminlerin azalmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı doğum kontrol hapları kullanılacaksa kesinlikle uzman hekimler tarafından gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Doğum kontrol sonrası vitamin

Kadınların doğum kontrol haplarının kullanımını bırakıp, gebe kalmaya karar verdikten sonra öncelikle vitamin takviyesiyle bu hapların neden olduğu vitamin eksikliğini gidermeleri önerilmektedir. Eğer kadın, vitamin takviyesi almadan önce hamile olduğunu öğrenmişse zaten ortalama olarak gebeliğinde 3* 4 hafta geride kalmıştır ve vakit kaybı olmadan hemen vitamin ve mineral takviyesine başlanması gerekmekledir.

Gebelikte mineral desteği

Gebelikte mineral ve vitaminlerin yetersiz olması, bebeğin beyin ve omurilik gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca gebelik anemisinin engellenmesinde oldukça önemlidir. Gebeliğin ilk on iki haftasında kusma gibi semptomlardan dolayı yeme alışkanlıklarının değişmesi ve aza indirgenmesinden dolayı vitamin ve mineral depoları hızlı bir şekilde tükenmekte ve bundan dolayı özellikle bu dönemlerde vitamin ve mineral takviyesine önem verilmektedir. Hamilelik döneminde alınması gereken başlıca mineral ve vitaminler şunlardır.
Demir: anne ve bebekte kan üretimi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca kaslar ve enzimlerin yapısının oluşması için vaz geçilmez olan bu mineral, kesinlikle düzenli olarak alınmalıdır. Hatta gebelik sonlanmasından sonra da demir kullanımı kesinlikle aksatılmamalıdır.
D Vitamini ve Kalsiyum: vücutta kalsiyumun çoğunluğu kemiklerde bulunmaktadır. Kanın pıhtılaşmasında, kemiklerin yapısında ve sinir sisteminde oldukça önemli rol oynar. Bunun yanında kesinlikle D vitamininin de vücutta yeteri kadar olması gerekmektedir. bunun sebebi de kalsiyumun vücut tarafından emilebilmesi için D vitamininin de bulunması gerekmektedir.
Magnezyum: canlı hücrelerin vaz geçilmez katyonlarından birisidir. Ayrıca kemik yapısında yer almakta ve kalp kasılması gibi olaylarda kalsiyumla etkileşimini sürdürmektedir. Hamilelikte yeteri kadar magnezyum alınmazsa şiddetli titreme ve kasılmalar görülebilmektedir. Bu kasılmaların çoğalması düşük riskini artırdığından dolayı kesinlikle magnezyumun ihmal edilmemesi gerekmektedir.  


Prof. Dr. Bülent Tıraş
 

http://www.bulenttiras.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1192
Kayıt tarihi
: 18.09.12
 
 

Tüp bebek tedavisi ve kadın doğum uzmanı Prof.Dr.Bülent Tıraş. www.bulenttiras.com ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster