Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mayıs '17

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
32
 

Han'da bahar çiçekleri festivali

Han'da bahar çiçekleri festivali
 

Halk Oyunları ve Çiçeklerle Festival karşılaması


Bahar Çiçekleri Sanat ve Kültür Festivali

Rekreasyon Derneğimizle Eskişehir- Han’da Bahar Çiçekleri Sanat ve Kültür Festivali’nin üçüncüsünü gerçekleştirdik. 6 Mayıs 2017 Cumartesi günü, dönem boyu hazırlandığımız festival, yerel ve çevre halkın yoğun katılımıyla kutlandı.  

Kültür Bakanlığıve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen‘in himayelerinde Han Belediyesi ve Rekreasyon Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Han’da Bahar Çiçekleri Sanat ve Kültür Festivali’’ açılışına, Han İlçesi Kaymakam Vekili Mustafa Taş, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Aydın Ünlüce, Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Avukat Kazım Kurt , Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, Eskişehir CHP İl Başkanı Sinan Özkan katıldılar.

Festivalin resmi açılışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı. Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Rekreasyon Derneği Başkanı Canan Arabacı, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt günü değerlendiren konuşmalar yaptılar.

Gelenekselleşen festivale yerel halkın ilgisi büyüktü. Açılışın Hıdırellez ile aynı gün olması sebebiyle çoşku daha da büyüdü. İlçe meydanına gelen konuklar, çiçeklerle, halk oyunlarıyla karşılandılar. Yakılan Hıdırellez Ateşi üzerinden atlandı. Han yaşayanları kurulan standlarda yöre yemekleri, hediyelik  el emeği ürünlerini tanıttılar.

Derneğimizin başkanı Canan Arabacı ve altmışa yakın üyesiyle katıldığı festival, İstanbul Eskişehir Kültür Derneği, Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi  Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencilerinin, hocalarıyla birlikte hazırladığı defile ile taçlandı. Sema çağlar ve Dr. Tanık Babayiğit  “Gelenekten Geleceğe’’ defilesinde  özgün tasarımların nasıl hazırlandığını anlattılar. En ince detaya kadar nasıl özveriyle bir çalışma yapıldığı, giysiler gibi ayakkabılarında özel olarak tasarlandığını öğrendik. Giysiler, dernek üyelerinin hazırladığı fevkalade güzel başlıklarla sunuldu.

Han İlçesi Folklor gurubunun oyunlarının sonunda Türk bayrağı açmaları, ziyaretçileri heyecanlandırdı. Muhtar Zeynep Kaçar ve Rekreasyon Derneği Eskişehir temsilcisi  Seran Tepeoğlu, festival boyunca, programın aksamadan yürümesi için yoğun çaba sarf ettiler.  Kemal Gönüleri ve Deniz Tokgöz festivali başından sonuna fotoğrafladılar.

Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı üçüncüsü düzenlenen festivalin, sergiye eşlik eden defileyle  zenginleştiğini, bundan duyduğu mutluluğu her fırsatta dile getirdi. Friglerden kalma bir yeraltı şehrinin bulunduğu Han ilçesinde, etkinliklerle hız kazanan  gelişmeler olmakta. Dört odalı bir konukevi hizmete giriyor. Artık Han’da gecelemek mümkün olacak.

Gösterilerin sonunda festivalin oluşumunda emeği geçenlere  teşekkür belgesi ve plaketleri takdim edildi. Misafirlerle birlikte, yer altı şehrine hareket edildi. Tarihi Han Hamamı’na geçildi. Rekreasyon Derneği Üyelerinin eserlerinden oluşan “Anadolu Kadın Başlıklarından Esintiler’’ sergisinin açılışı, Mustafa Taş, İshak Gündoğan ve eşi, Erdal Şanlı ve eşi tarafından gerçekleştirildi. Sergideki eserler ilgiyle izlendi. Sanatçılardan hikayeleri dinlendi. Hatıra fotoğrafları çekildi.

Üç yıldır, festival kapsamında açılışı yapılan sergi konusuna, Rekreasyon Derneği sanatçıları dönem boyunca hazırlanıyorlar. ‘’Han Tarihi Hamam’’ içinde kurulan sergi, yıl boyunca ilçeye gelen yerli yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Rekreasyon’un, kelime anlamı ve ne işe yaradığı halk arasında hala tam olarak bilinmiyor. Kişiyi hayata bağlayan, dinlendirici, eğlendirici, meşgul edici etkinliklere katılım bir Rekreasyon’dur. İş dışında gerçekleşen, canlandıran, bedensel ve zihinsel etkinliklerin tamamına Rekreasyon denir. Birey, rekreasyon alanlarında yaratıcılığını ortaya koyar. Neler yapabileceğinin sınırlarını belirler ve genişletir. Yaşam motivasyonu geliştirir.

Artık parklara ‘’Rekreasyon Alanı’’ tabelalarının konduğunu görüyorum.

Bugün bilim, rekreasyonun iyileştirici gücünü kabul etmiş; üniversitelerde Rekreasyon bölümleri açılmıştır. 2015 yılında Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde düzenlenen Uluslar arası kongrede; Amerikalı bir hocanın ‘’Biz üniversitede sadece konuşup, anlatıyoruz. Siz sahada çalışıyor, bizden daha mükemmel bir iş çıkarıyorsunuz.’’ Deyişini unutamıyorum.

Yaşasın Rekreasyon!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 117
Kayıt tarihi
: 04.03.11
 
 

Yazar, ressam, sanat editörü. Meslek Lisesinde okudu. İstanbul-İzmit Türkiye'de yaşıyor. Resim eğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster