Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1171
 

Hangi kalem Türkiye'de felaket senaryosu yazıyor?

Hangi   kalem  Türkiye'de  felaket senaryosu  yazıyor?
 

ezgi umut / Ocak 2010


Dün gazeteler manşetten verdiler. The Times 'in başyazısıymış diyenler bile oldu. Yazarından bahseden yoktu.

" Türkiye felaketin eşiğinde "

Orijinalini buldum. İktidar partisinin ordu ile arasındaki sorunları yazarın oldukça taraflı görüş açısından yorumlayan, haber içeriği eksik bir yazı çıktı karşıma. Taraf gazetesinin de sözü geçiyordu . Şaşırdım. Tarzına bakılınca yabancı bir gazetecinin haberi olamayacağı apaçık ortadaydı.

Merak edip okumuşsunuzdur yabancılar bizim için ne düşünüyor diye. Gözümüz aydın olsun ki yabancılardan değilmiş haber. Yerli malı, yurdun malı türünden, dışarıya ihraç edilen haberlerden.

Beni hayrete düşüren bir İngiliz gazetesinin, kişisel yorumu bol, haber içeriği az bir yazıyı HABER olarak verebilmesiydi zaten.

-world news- kolununda verilmiş HABER olarak .

Kokuyu aldım. Kim yazmış bu yazıyı? Buldum. Yazar Suna Erdem .

Başka yazısı var mı diye araştırdığımda elli iki yazı buldum. Suna Erdem'in yazılarında, en çok kullandığı konuyu otomatik verdi site: Erdogan * ( More about ' erdogan ' than anything else)

" Türkiye Felaketin Eşiğinde " senaryosundan bir önceki yazının başlığı da :

" A ban on headscarves just leaves women out in the cold "

ve bitiş cümlesi epey ilginç:

" Burka'yı yasaklamanın kadın haklarında atılan bir adım olduğunu söylemeyin bana lütfen."

"So please, don’t tell me that banning the burka would be a step for women’s rights" **

felaket senarosunun linki de aşağıda ***:

Yaa işte böyle....

NOT: Unutmadan söyliyeyim. Gazeteport.com da bu son haberin düzgün bir çevirisi yapılmış. Haydi onun linkini de verelim de okuyun. Sonra tartışırız.

http://www.gazeteport.com.tr/DUNYA/NEWS/GP_642916

Kaynaklar sırasıyla * ve ** ve *** aşağıdaki web sayfalarının ( 2/ 2/2010) tarihli görünümlerinden alınmıştır.

*Suna Erdem has written...

* More about 'erdogan' than anything else
* A lot about 'sledgehammer' in the last month

http://www.journalisted.com/suna-erdem

http://www.timesonline.co.uk/tol/comment/columnists/guest_contributors/article7004891.ece#cid=OTC-RSS&attr=1882670

http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/europe/article7044701.ece


ezgi umut 2 Mart 2010

zeki etferat bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı okuduktan sonra verdiğiniz linklere de uğradım ve olan bitene canım sıkıldı. Düşünce özgürlüğü var tamam ama düşüncesini habermiş gibi yayınlayan, habercilikle yorumculuğu birbirine karıştıran doğru yapmıyor. Ben o zaman bunun altında başka duygusal (!) sebep ararım. Araştırmacı yönünüz takdire değer. Sevgilerimle

Nilgün Akad 
 08.03.2010 13:46
Cevap :
Güzel bir toparlama olmuş. Demek istediğim de buydu. yanıta gecikme için özür dielrim.ç Çok yoğundum. selam ve sevgiler.  11.03.2010 23:58
 

aynen katılıyorum :) Teknoloji işi daha da çirkinleştirdi. Sevgiler saygılar size.

Emine Supçin 
 04.03.2010 20:05
Cevap :
Sevgili Emine Hanım, Burada ironik bir durum oluştu. haklısınız evet araç gereç . saygılarımla.  05.03.2010 12:16
 

Tarihin tekkrüründen bahisle yaşanalara değiniyordu. Kendisinden özür diliyorum. Yanlışlıkla C yerine sile basınca uçtuğu için. Buradan kendisine teşekkür ediyorum. Cevap: Evet Tarihte geçmiş yeniden yeniden yaşanıyor ve belki tek farkı yanına bu çağın tüm teknolojisini ve nimetlerini de alması. Bu araçların iyi kullanılması etik olmayana da üstülük sağlayabilir. Ne yazık ki bu. teşekkürler.

Ezgi Umut 
 04.03.2010 0:52
 

Değerli Ezgi Umut, bizler millet olarak iyi niyetliyiz. Hatta biraz da fazla iyiniyetli! Dış basında, ülkemiz ve meselelerimiz hakkında haber yapıldığından, içeriği önemser, hatta bizim için hayat-memat meselesi olarak değerlendiririz. Ancak, gerçek öyle değildir. Özellikle (Başta Avrupa) Batı, gelişmesini her ne kadar sanayi devrimi ile araştırma gelişmelerine borçlu ise de gerçeğinde zenginliklerinin altında sömürgelerinin kan ve zenginlikleridir. Meraklıları bilecektir, Bunlar; Güney Amerikanın madenleri, Afrika insanının köle olarak kullanmalası ve satılmaları, Hindistan'ın baharat,ı yakın zamanda da Ortadoğu petrolleri. Ülkemize gelince, şu anda onlar için bir yatırım bölgesidir. Açık tanımı ile modern sömürgedir. Burada olacak milli bir uyanış, borçların kapatılması, azaltılması onlar için felaket olarak algılanacaktır. Onlar istemektedir ki;Türkiye komşuları ile savaş halinde olsun, ordusunu büyütsün, borçlansın ve sırtını minderden kaldıramasın. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 03.03.2010 22:06
Cevap :
Mehmet bey, bu söyledikleriniz var. Ancak bu çağda bizim iç meselelerimizle ilgili yalanyanlış haberleri okuyan ve Batıdaki saf insanların da bazı konularda yanlış koşullanmasınma neden olan bu tür haberler değil midir? Hatta gelip buralarda yürüyüşlere dahi katıldılar. Hiç unutmayacağım İslamcıların yaptığı ilk darbe olmasın yürüyüşünde, ellerinde malum gazeteyi sallayan bir sürü modern batılı kadın getirilmiş. Acaba bu kadınlar, neyi ne kadar biliyorlar diye düşündüm. Yanlı haberin böyle sakıncaları olduğunu bilerek mi yayımlıyorlar?Bilerekse yapılan etiksizlik olmaz mı? Bu bir ticari ilişki sarmalında da gerçekleşiyor olabilir mi ? diye de düşünmeye başladım. Teşekkürler.  04.03.2010 11:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1330
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster