Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
3402
 

Hangi dili öğrensem?

Eskiden Almanca kursuna mı gitsem İngilizce mi diye düşünen insanların birden Çince’mi öğrensem Rusça’mı dediklerini bolca duymaya başladım bu günlerde. Ben de bu sefer sizlerle dillerin ülkemizdeki geçerlilikleri üzerine biraz sohbet etmek istedim.

Her dilden biraz öğrenmektense bir dilin uzmanı olmak kesinlikle çok daha aranılan biri olmanıza yardımcı olacaktır. Türkiye’de bir dili bilen tek insan olduğunuzu düşünebiliyor musunuz ?

Yıllardır aynı zamanda çeviri hizmetleri olan bir şirkette çalışıyorum. Gördüğüm kadarıyla, İngilizce’nin hala etkisini korumasıyla birlikte son zamanlarda bir çok değişik dilden çeviri yapıldığını gözlemlemekteyim. Bundan henüz birkaç yıl önce Çince çeviri yapan kimse bulunamazken bugün gazetelerde Çince bilen çevirmenler veya dış ticaret elemanları arandığını görmekteyiz. Dünyanın dengeleri değiştikçe ihtiyaç duyulan diller de değişiyor. Ayrıca Çin’in dünyaya açılması ile birlikte Çince bilen turist rehbelerine gün geçtikçe ihtiyaç daha da fazla artıyor.

Şimdilerde çok revaçta olan Çin ile ticaret sayesinde bir bir Çince kursları açılmaya başladı. Ayrıca bu dili bilen profesyoneller mumla aranılır oldu. Bunun en önemli sebebi ise, Çinlilerin dil öğrenmek konusundaki zorlukları. Kendi alfabelerinden çok farklı bir alfabeyi öğrenmek pek kolay değil tabi olarak. Çin de yeni dünyaya açılan bir çok diğer ülke gibi hemen İngilizce öğrenen bir çok vatandaşa sahip olabilirdi, ancak alfabesindeki güçlük tabi İngilizce öğrenmek isteyen Çinlileri çok zorluyor.

Gelelim İspanyolca’ya. Son zamanlarda bir de İspanyolca için taleplerin oldukça arttığını görmekteyim. Milliyet yurtdışı eğitim danışma hattından yanıtladığımız telefonlardan haftada birkaç tane İspanya’da eğitim almak isteyenler olunca ayrıca bayramda İspanya’ya gidip oldukça sevince de size biraz İspanya’yı anlatayım dedim.

İspanya’da pek az insan İngilizce biliyor. Dolayısı ile hemen sizin için zorunlu olan birkaç kelime öğrenmeniz gerekiyor ki en azından ihtiyaçlarınızı görebilin. İspanyolca’nın dünyada en çok konuşulan ikinci dil olduğunu düşünürsek neden İspanyolca öğrenmek isteyenlerde artış olduğunu anlamak zor değil. Yurtdışına çıkma imkanı olanlar için İspanya’da dil öğrenmek harika. 6 aylık okul ücretleri 4.000 – 5.000 EURO arasında. Düşününce yepyeni bir dil öğrenmek için çok ta fazla değil. Geniş meydanları, harika Paella yemeği, boğa güreşleri, flamenko dansları, şalları, gülleri ile İspanya hem görülmeye hem de dili öğrenilmeye değer bir ülke.

İspanyolca’nın ülkesinde daha iyi öğrenileceğini düşünmekle birlikte; gerek başlangıç isteyenlerin gerekse zamanı olmayanların tercih edebileceği Cervantes kurumu var ki İspanyolca için oldukça iyi bir alternatif.

Eğer maddi durumunuz bu ücretleri peşin ödeyecek düzeyde değilse bankaların sunduğu imkanlardan yararlanmanızı öneririm. Bankaların uzun vadeli ve oldukça düşük faizli eğitim kredileri var.

Eh artık ne duruyorsunuz, bir dil bir insan değil mi ?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 5814
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

1970 doğumluyum, 4,5 yaşında ilkokula başladım ve 14 yaşında Üniversite sınavına girdim. KTÜ Sınıf Ö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster