Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '20

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
146
 

Hangi Hayat Benim

Roman, aslında bir karekter üzerinden anlatılsa da bu karektere yüklenen özellikler insanlığa mesajlar vermesi bakımından önem arz etmektedir. Okurken her şeyden önce önyargılarımızdan arınıyoruz. Sevgi ile örülü bir dünyanın kapısını aralıyoruz. Fikri, irfanı ve vicdanı hür bir öğretmenin hayata bakışını, yaşanılan dünya düzeninin kendi ruhundaki sarsıntılarını hissediyoruz. Dünyayı değiştirmek ve ruhumuzda açtığı yaralarla mücadele etmek tek başına elde edilecek bir netice değildir. Önceleri mücadele ederek sadece kendi dünyasını değil, içinde bulunduğu tüm düzeni değiştirebileceğini düşünen Arif öğretmenin daha sonraları insani vasıflarını keşfetmesi sayesinde aşk ile örülü bir dünyanın içerisine girmesi, menfii duygulardan kendisini arındırıp müspet duygulara yönelmesi roman karekterini bir birey olarak değerli kılıyor. Olaylar anlatıldıkça farklı ruh dünyası ile kaşımıza çıkan karekter hangi hayatın kendisine ait olduğu hususunda da bizlere ip uçları sunuyor.

Hangi Hayat Benim?

Okurken keyifle okuyacak yer yer hüzünlenip yer yer de mutlu olarak hangi hayatın size ait olduğunu keşfedeceksiniz.     

Hangi Hayat Benim? isimli eserim dönemsel bir aşk romanıdır. Bu eser Us Yayınları tarafından okuyucusu ile buluşturuldu. Pek çok kitap sitelerinde yer aldığı gibi, alışveriş sitelerinde de yerini aldı. Okunulurluk açısından da bir çok eseri  geride bıraktı. Kitap sitelerinde sınırlı sayıda yer alan eserimi okumadıysanız geç kalmış  sayılmazsınız. Her okurun kütüphanesinde bulunması gereken, edebi yönü güçlü bu eserimi temin edip okumanızı tavsiye ederim. Böylece hangi hayatın size ait olduğuna karar verecek ve roman karekteri ile bütünleşme imkanına sahip olacaksınız.                                    

Şimdi de sizlere romanda bazı bölümlerle ilgili kısa pasajlar sunmak istiyorum.

Biz insanlar çoğu zaman sadece kendini düşünür “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” misali suya sabuna dokunmayız. Ama ortada bir aile vardı ve ne gerekiyorsa yapmalıydım. Bu benim insanlık vazifemdi. Erdemli olmak sadece hakikati ve olması gerekenleri savunanların meziyetiydi. Ahlâkî değerlerimizi, kültürümüzü, saygı ve sevgimizi kısacası bizi biz yapan tüm vasıflarımızı kaybettiğimizde her şeyimizi kaybettiğimizi o gün daha iyi anlamıştım. Çevremde insanların kendi çocuklarına bakmaktan dahi aciz olduğunu, başıboş ve duyarsız bir neslin yetiştiğini görmek beni karamsarlığa itiyordu. Belli ki başıboş çocukların hepsini bu durumdan kurtaramazdım ama kendimi gözü yaşlı bu çocuğa bakmak ve onu kazanabilmek mecburiyetinde hissediyordum.

*****

Önyargılı olmak insanoğlu için en kolay yoldur. Hayatta ne kadar tecrübe etsen de, pek çok hadise yaşasan da, hayat seni ne kadar çok yoğursa da bu önyargı insanoğlunun en büyük hastalıklarından. Önyargı doğruluğunun ne olduğunu merak etmeden vardığımız yargılarımızdır. Bazen gördüğünüz şey bile farklıdır. Çevrenizdeki insanların ne dediği değil ne gördüğüm dersiniz yine de önyargılarınızdan kurtulamazsınız. İşte hayat böyle! Kısa süre önce bunu bile dile getirmiyordum. Hayatta her şey net bir şekilde ortada duruyordu ama birçoğu aldatmacadan ibaretti. Gerçekler, hissettiklerim ve aklımdan geçenlerden farklıydı. Ben bunu anlayamamıştım. Ta ki cesaretsizliğimi kırıp o kapıdan içeriye girinceye kadar.

*****

Anlayışını yitirmiş, etrafına öfke saçan insanlar vardı. Paranın ve ihtiraslarının kölesi olup sevgisiz ve anlamsız bir hayat sürüyorlardı. Kendileri için yaşayan bu benciller, pek çok insanın hem parasını hem de emeğini çalıyordu.

*****

Eski zamanların kokusunu alıyor, beni benden alan o melodiyi dinliyorum. Anımsıyorum, film şeridi gibi her şey bir bir gözümün önümden geçerken seni yaradan yüce Rabbime şükranımı sunuyorum. Sevgili, ey aşk! Sesini duyuyor, sana gelmek istiyorum. Aramızda mesafeler olmasa da yolumu bulamıyorum. Sesinde kayboldum, karanlık çöktü göremiyorum. Gel aşk artık dayanamıyorum.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 223
Kayıt tarihi
: 11.08.20
 
 

Polis Memuru, aynı zamanda Araştırmacı Yazardır. Gaziantep Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı me..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster